15.8 C
Ljubljana
petek, 29 marca, 2024

Bo DZ RS razveljavil osamosvojitev in demokratizacijo?

Piše: dr. Stane Granda

Volilna zmaga Gibanja Svoboda se z veliko pomočjo številčno nepomembnih koalicijskih strank ter ob vse večji moči »civilnih gibanj in združenj« spreminja v doslej za demokratične države neviden in neznan politični razvrat. Glede na izjemno oblastiželjnost, vlogo in rabo laži, političnega in ideološkega nasilja, predvsem pa z rušenjem že tako šibke in nerazvite pravne države imajo tako tujina kot politično in zgodovinsko razgledani državljani občutek o vračanju komunizma. Tega pojma sicer iz ust vladne večine ni slišati, toda praksa je nedvoumna. Njeni nosilci so iz krogov potomcev, zlasti vnukov, nekdanje komunistične oblasti, vse od E. Kardelja in B. Kraigherja navzdol. Tudi zvez med Kovači in Kučanom ni mogoče prikriti. Še manj sorodstvenih povezav z nekdanjimi komunističnimi funkcionarji in sodelavci notranjega ministrstva.

Zdi se, kot da gre za tiste, ki so bili ob privatizaciji, največji kraji v slovenski zgodovini, prikrajšani. Bili so politično prenizko ali osebno premalo pozorni na ugoden trenutek, da bi se okoristili. Organizirali so se v različna civilnodružbena gibanja in kulturniške skupine, katerih osnovni cilj in naloga sta finančno izčrpavanje države. Vidijo se kot neka aseptična ideološka sila, utelešena družbena pravičnost. V resnici so prepojeni s totalitarizmom, z nedialoškostjo in s strahotno nestrpnostjo. Sorodstva s kardeljanstvom niti ne skušajo prikrivati.  Prav zaradi svojega duhovnega očeta, ki je poglavitni krivec povojnih pobojev, so izjemno nevarni. Običajno se deklarirajo kot urbana kultura, ki je antipod slovenski klasični kulturi, zaradi katere smo Slovenci stali in obstali. Preveva jih prezir do dela in znanja. So finančno tako nenasitni, da njihovega apetita ne bi odpravil niti ameriški vojaški proračun. Njihovo dosedanjo požrešnost so občutili kultura, znanost, vojska, policija … Predvsem po njihovi zaslugi smo vse dlje od »Švice« oziroma osamosvojitvenih pričakovanj. Zadnja Janševa vlada je dokazala, koliko je več sredstev za državo, če se jim pristrižejo peruti. Oprli so se na one, ki so prepričani, kako jim je Janševa vlada z detronizacijo (Golob, Bobnar, Šinko …) naredila življenjsko krivico, zaradi katere se mu morajo maščevati. Veliki stric iz ozadja je to oblastno, za Slovence usodno, skrpucalo izjemno povezal. Predsedniške kandidature dokazujejo, kako razmere obvladuje.

Zadnji pravosodni minister Janševe vlade ni prebijal njenega povprečja. Kljub temu pa je bil profesor za sedanjo, ki se kiti z doktoratom pravne znanosti. Njen intelektualni domet dokazujejo citati levičarjev, ki jih takoj posvoji in osmeši svoje znanje. Primeri Groznik, »slabi« členi zakonov  Janševe vlade … bodo šli v anale nepravnosti Golobove vlade. Slaba popotnica za dekle, ki ima večino življenja še pred seboj.

Škandala z letošnjo slovensko žitno letino od Šinkove, ki ji kmetijstvo ni tuje, ni bilo pričakovati. Gre za posledice mišljenja mestnega mulca, ki je kmetijstvo spoznaval le ob trimčkanju v naravi. Ni najhuje, da problematike ne pozna, saj je kot mestni otrok in tehnik niti ne more, ampak da si domišlja, da se na vse spozna. Sedaj pošilja na morje covidne bolnike, ki nimajo niti za sladoled. Vredno izjave, naj jedo potico, če nimajo kruha. Toliko neumnosti, kot jih je izrekel Golob  v dveh mesecih vladanja, ni skoraj nihče od dosedanjih predsednikov slovenskih vlad. Ogroža Šarca. Hitreje govori, kot misli. Tipična lastnost nedržavnikov oziroma prozornih populistov.

 Gibanje Svoboda je največ podpore pridobilo zaradi  dr. Danijela Bešiča Loredana. Njegov toliko napovedovani zdravstveni zakon ne samo zamuja, ampak je povzročil pričakovano razpoko v koaliciji in opoziciji. Nihče od kompetentnih ga ne sprejema. »Rešitelj«  zdravstva se spreminja v njegovo tragično figuro. Predsednik vlade ni uveljavil svoje samorazglašene pravico zadnje besede v koaliciji.  Tudi glede članstva Finske in Švedske v Natu je storil enako. Težko je reči, da gre za resno razpoko v njej, ne gre pa je podcenjevati. Je prvi kamenček plazu, ki bo pripeljal do sprememb v vladni koaliciji?

 Karitas, Rdeč križ in poznavalci razpoloženja državljanov javljajo, da  ljudje trepetajo pred jesenjo. Ukrepi za zmanjševanje draginje zamujajo, predvsem pa so nedodelani. Glede na oblast oligarhov, ki streže predvsem interesom velekapitala, ni naključje, da mednarodni ekonomski krogi Sloveniji napovedujejo najnižjo rast v Evropi!  Zaradi Janševe ali Golobove vlade?

Volilna zmaga Gibanja Svoboda se z veliko pomočjo številčno nepomembnih koalicijskih strank ter ob vse večji moči »civilnih gibanj in združenj« spreminja v doslej za demokratične države neviden in neznan politični razvrat. Na slabše!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine