9.5 C
Ljubljana
torek, 19 novembra, 2024

V tiskani izdaji Demokracije preberite: Daleč od oči javnosti se dogaja privatizacija energetskega sektorja

Piše: Vida Kocjan

V oddaji Planet18 na Planetu TV so razkrili zanimive podrobnosti glede privatizacije slovenskega energetskega sektorja. Zapisali so, da se za kulisami dnevne politične drame, ko je bila vsa pozornost javnosti usmerjena v menjavo Danijela Bešiča Loredana, zdaj že nekdanjega ministra za zdravje, dogajajo pomembne stvari, povezane s privatizacijo trgovalnega dela elektrogospodarstva.

Koalicija Roberta Goloba (Gibanje Svoboda, SD in Levica) je v državnem zboru dan pred tem, ko je Golob ministru Bešiču Loredanu potisnil v podpis odstopno izjavo, sprejela lobistični zakon, kar je šlo mimo javnosti. Povsod bodo namreč postavljali panele. A o tem pozneje. Zakon pa dejansko krepi t. i. Golobov Gen-I. Na Planetu TV so tudi razkrili, da potekajo tudi pogovori o veliki združitvi trgovalnih delov Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) in Gen-I. Ne samo to, potekajo že tudi pogovori o nastanku novega supertrgovca, kamor se bo po umiku iz politike, po propadu politične kariere torej, lahko vrnil »Sončni kralj« Robert Golob.
O tem, da je vlada Roberta Goloba le zaslomba za privatizacijo slovenske energetike, predvsem prodajnega dela, se govori že dlje časa, predvsem pa od takrat, ko je komercialna televizija POP TV začela delati predvolilno kampanjo zanj. Poznavalci tudi opozarjajo, da je elektrogospodarstvo v državni lasti zadnje zatočišče slovenske leve tranzicije, od koder je še mogoče črpati milijarde davkoplačevalskega denarja. Pri tem navajajo, da s privatizacijo ni nič narobe, če lastnik plača pošteno ceno in nato podjetje razvija naprej. Problematična pa je, kadar se dogaja v okvirih slovenskega modela menedžerskih prevzemov, ki so bili komaj kaj drugega kot slabo prikrit legaliziran rop javnih sredstev. Videti pa je, dodajajo, da bo Golobova privatizacija Gen-I in delov slovenske energetike potekala bolj po tradicionalno slovenskih kot mednarodnih standardih.

Lobistični zakon
Na izredni seji, na kateri so poslanci razpravljali o ukinitvi obveznega zavarovanja, so (mimo zanimanja javnosti) razpravljali tudi o zakonu o vgradnji naprav za proizvodnjo elektrike iz obnovljivih virov. Nov zakon omogoča postavitev sončnih in vetrnih elektrarn tudi na območjih, kjer je bilo to doslej strogo prepovedano: od kmetijskih zemljišč, jezer in celo v gozdovih, ki niso varovani. Poznavalci navajajo, da gre za lobistični zakon, ki je le zakonodajna osnova za načrte, o katerih je slišati iz ozadja. To pa je, naj bi se združila t. i. Golobov Gen-I in HSE kot največja trgovca z električno energijo in z obilnim potencialom davkoplačevalskega denarja. Pri tem je pomenljivo, da je na položaju direktorja HSE Tomaž Štokelj, Golobova poročna priča, v Gen-I pa je bil njegova desna roka, ko je bil Golob še direktor. Zeleno luč za projekt monopolizacije bi moral prižgati Žiga Debeljak, direktor Slovenskega državnega holdinga (SDH), ki ga je nastavila Golobova vlada. Med drugim je znan po tem, da so ga kitajski lastniki iz Gorenja odslovili, ker naj ne bi bil sposoben urediti razmer v družbi. Oba, tako Golob kot Debeljak, pa sta prijatelja ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Prvi je bil član Pozitivne Slovenije, drugi pa je bil del četice, ki je pred leti korakala na magistrat z namenom prositi Jankovića, naj »vendarle« kandidira na volitvah. Kot predsednik Pozitivne Slovenije je nato v državnem zboru pogorel.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine