11.5 C
Ljubljana
četrtek, 28 marca, 2024

(REFERENDUM: ŠTEJE VSAK PODPIS!) Bomo dovolili, da javno RTV prevzame nekdanji CK ZK? Da Golobova vlada “futra” levo administracijo? Da Golobovi zanemarijo ostarele?

 

Piše: Vida Kocjan

 

Za tri referendume Zbiranje podpisov za izvedbo referendumov, s katerimi bomo lahko samo državljani in državljanke preprečili uveljavitev treh za državo ter davkoplačevalce škodljivih zakonov, je v polnem teku. Zbiranje podpisov poteka na predlog Slovenske demokratske stranke (SDS). Do vključno prihodnje srede, 5. oktobra, je treba zbrati 40.000 na upravnih enotah overjenih podpisov volivcev in volivk. Na podlagi tega bo državni zbor moral razpisati tri referendume, s katerimi lahko preprečimo politizacijo Radiotelevizije (RTV) Slovenija, bohotenje birokracije in ukinitev dolgotrajne oskrbe.

Proti politizaciji RTV Golobova vlada je po nujnem postopku sprejela spremembe zakona o RTV Slovenija. Edini namen tega je takojšen prevzem organov upravljanja in s tem podreditev nacionalne RTV vladajoči Golobovi politiki. Veliko moč odločanja na RTV bi dobile nevladne organizacije, ki z RTV nimajo nič skupnega. Gre za t. i. levičarske nevladnike z Inštitutom 8. marec in z levo politično aktivistko Niko Kovač na čelu. Hkrati Golobova vlada v organih upravljanja ukinja sodelovanje predstavnikov poslušalcev in gledalcev, to je tistih, ki prek prisilnega prispevka tudi financiramo RTV. S spremembami nas želijo vrniti desetletja nazaj, ko je RTV sporočala samo eno resnico.

Proti bohotenju birokracije Zelo škodljiv je tudi zakon o vladi, s katerim želijo Golobovi povečati število ministrstev 17 na 20. Posledično to pomeni višje stroške in breme za davkoplačevalce. Nova vlada je s tem dokazala, da so njihova prioriteta funkcionarski stolčki. Z večjim številom ministrstev želijo namreč zgotoviti službe neizvoljenim politikom iz vrst LMŠ in SAB. Na ministrsko mesto v ozadju čaka politično propadla Alenka Bratušek, nagraditi želijo še nekatere iz stranke Levica. Hkrati želijo zagotoviti funkcionarska mesta še za tiste iz KUL, ki po propadu strank čakajo na dobro plačane službe. Nekatera ministrstva nameravajo reorganizirati. Luka Mesec (Levica) je npr. na predstavitvi za ministra po volitvah dejal, da bo za vzpostavitev novega ministrstva potreboval leto dni. Vse to pomeni leto dni mrtvega teka, kar je glede na prihajajočo recesijo izredno negativna novica. Ob tem je pomenljivo še to, da bi bila Slovenija z 20 ministrstvi rekorderka na milijon prebivalcev na svetu. Spomnimo še, da je druga vlada Janeza Janše leta 2012 delovala z 12 ministrstvi. To pomeni, da državo lahko vodi skoraj za polovico manjša ekipa, kot jo želi vzpostaviti Golobova vlada.

Proti ukinjanju dolgotrajne oskrbe Izredno škodljiva je tudi odločitev o spremembah zakona o dolgotrajni oskrbi. Ukiniti nameravajo zakon, ki jih je po več kot 20 letih in več kot 120 različicah predlogov sprejela prejšnja, Janševa vlada. Slednja je sprejela rešitve za dostopno, kakovostno in varno obravnavo odraslih oseb, ki zaradi bolezni, starosti, poškodb ali invalidnosti ne zmorejo več samostojno skrbeti zase. Ker je bil zakon vezan tudi na evropska sredstva, so se Golobovi zdaj domislili enoletnega zamika pri uveljavitvi zakona. Glede na njihove izjave in pretekla dejanja pa je na dlani, da bodo to prakso ponovili. Zaradi tega vlada ogroža tudi izplačilo nepovratnih evropskih sredstev v višini 1,5 milijarde evrov.

Kako oddati podpis podpore?

Izpolniti je treba posebne obrazce, na voljo so tudi na stojnicah pred upravnimi enotami ali krajevnimi uradi, kjer posamezniki pomagajo pri tem. Nato je treba oditi na upravno enoto ali krajevni urad in obrazec pred tamkajšnjo uradno osebo podpisati. Tako izpolnjeni obrazec se nato vrne na stojnico osebi, od katere smo ga prejeli. Šele ko je obrazec podpisan na upravni enoti in oddan pristojnim, smo opravili svoje delo. Samo podpis na upravni enoti ali krajevnem uradu ni dovolj. Obrazci morajo priti v roke pobudnikov za referendum. Če stojnic ni v kraju, pa je treba obrazce z overjenimi podpisi vročiti bodisi lokalnemu vodstvu SDS ali pa po pošti poslati na naslov: SDS, Trstenjakova 8, 1000 Ljubljana.

Če obrazec podpisujemo elektronsko, vlogo lahko oddamo tudi prek portala eUprava, če imamo ustrezen slovenski certifikat za podpisovanje. Vendar je treba slediti vlogi. Dogaja se namreč, da so nekatere vloge več dni »v reševanju«. To je opazno predvsem pri vlogah za spremembo zakona o vladi (proti širjenju birokracije).

V reševanju je lahko še druga past, to je, da pred upravnimi enotami na podpisnike čakajo nepooblaščene osebe, ki pod krinko »dobrote in pomoči« vzamejo obrazce. Na teh namreč ni označeno, za kateri referendum smo podpisali, zato lahko obrazci kaj hitro pristanejo v napačnih rokah ali pa jih uničijo.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine