4.6 C
Ljubljana
sobota, 20 aprila, 2024

(VIDEO) 35. Demokracija Magazin Tour: Pogovor z Mirom Petkom in Janezom Magyarom: o vojni v Ukrajini, fašistih, nevladnikih, sovraštvu do Madžarske, političnih karikaturah, Lendavi in volitvah

Piše: L.K.F.

V Koncertni in gledališki dvorani Lendava, na Trgu Györgya Zale 1 v Lendavi, so po poldrugi uri zanimivega pogovora sklenili že 35. pogovorni večer Demokracije Magazin Tour, na katerem je glavni in odgovorni urednik Demokracije Jože Biščak gostil nekdanjega novinarja in urednika ter publicista mag. Mira Petka, pridružil se jima je lendavski župan Janez Magyar, tudi kandidat za poslanca SDS.

Govorniki so se poleg osrednje teme – predstavitve rdeče niti Petkove knjige Trijo adijo. Adijo pamet, ki je izšla pri založbi Nova obzorja, dotaknili še okoliščin vojne v Ukrajini, predvolilnega političnega kaosa v naši državi, sovraštva levega dela slovenske politične sfere do Madžarske, razkošja nevladnih organizacij in številnih razvojnih pridobitev v občini Lendava v času aktualne vlade.

Eni novinarji so resnične žrtve, drugi se za take le proglašajo

Miro Petek je na Biščakovo zanimanje, kaj misli o absurdnih govoricah levičarjev, da imamo v Sloveniji pod vlado Janeza Janše fašizem, celo nacizem, dejal, da je to levičarska mantra. »Če je stranka, ki ji jaz pripadam (SDS, op. av.), fašistična, potem se nimate česa bati. Nikomur namreč nočem nič slabega, kvečjemu drugi slabo želijo meni. Natanko pred 21 leti, 28. februarja, sem kot novinar, ki je preiskoval privatizacijo v kovinski industriji, osebno doživel fašistični napad, izza hrbta, tudi sojenje je bilo podobno …,« je razložil. Biščak je nadaljeval, da je ob tem napad na Petka zanimivo primerjati z nekaterimi novinarji danes, ki se zaradi določenih tvitov počutijo in izpostavljajo kot žrtve, pa čeprav so ti tviti le odgovor na njihovo sovražno obnašanje, delovanje. Petek pa je izpostavil, da je najlažje biti novinar, tako da (za dobro plačo na RTVS) kritiziraš politike, hudičevo naporno pa je raziskovati, na primer, pranje denarja v NLB. Tedaj nihče ni, denimo, opazil, da se denar pretaka v podjetja s sumljivimi imeni, kot so Ana Karenina, Miki Miška, Superman, dokler se ni oglasila tujina. »Če bi mediji tedaj postavljali zoprna vprašanja, bi se mogoče kaj premaknilo, a od osrednjih medijev odgovornih ni nihče nič vprašal,« je poudaril. Biščak pa ga je dopolnil: »Si predstavljate, kako pa bi se odvijalo, če bi bila takrat na oblasti vlada Janeza Janše?«

Rusija se z bistveni problemi EU ne ukvarja

O vojni v Ukrajini Petek razmišlja: »Levičarska paradigma žal zveni, kot bi Rusi prinašali v Ukrajino demokracijo. Že če pogledamo, kdo podpira rusko represijo v Ukrajini, so to komunistične države, kot Kitajska, denimo. In tudi levi politiki v Sloveniji je niti še niso obsodili, slišimo le neke mlačne obsodbe.« Ob tem je Petek še izrazil zaskrbljenost: »Bojim se, da se bo v Ukrajini ponovila zgodba iz BiH in da bo prihajalo do pokolov itd. Zato upam, da bodo mednarodne sile vzpostavile ravnovesje.« Voditelj večera Biščak pa ocenjuje: »Zdi se, da Ruse zanima vse kaj drugega kot bistvo Evropske unije, na to kaže marsikaj – ob kaj so se obregnili na Poljskem, Madžarskem, nenazadnje v Sloveniji …« »Res je, Rusija se z bistvenimi problemi EU ne ukvarja,« je sklenil Petek.

O privilegijih samozaposlenih v kulturi

Znano je, da sedanja vlada želi v javni zavod RTV Slovenija vnesti več pluralnosti in zaostriti pogoje za plačevanje prispevkov nevladnikov ter zmanjšati njihovo število, kar v levem polu javnosti gromko odmeva. A dejstva so, da so tako eni kot drugi deležni številnih privilegijev. Kar so, tako sogovornika, v zadnjih desetih letih omogočile leve vlade. Na RTVS, je povedal Petek, je 2200 zaposlenih, to je 200 več kot je v slovenski vojski vojakov. Nevladnikov, ki imajo status samozaposlenih v kulturi, pa je 2400. Pri čemer med njimi ni dobrih ali vrhunskih umetnikov, saj ti lahko zaslužijo več kot 20.000 evrov letno, kot je meja za uveljavitev statusa samozaposlenega v kulturi. Petek, ta čas svetovalec kulturnega ministra, je opozoril, da skuša ministrstvo urediti pogoje za nevladnike (približno polovici država plačuje tudi prispevke), saj imajo več prednosti: »V zakonu je zapisano, da tistemu, ki ima 20 let ta status in ki doseže 55 let starosti, država avtomatično do upokojitve plačuje prispevke. Si morate misliti, kaj bi na to rekli naši železarji?«

Naslovnica je karikatura, ker je trio karikatura

Svojo knjigo je Miro Petek že predstavljal, in ni edina, ki jo je napisal. V tem času je odmevna, saj na nekoliko ujedljiv način predstavlja tri slovenske politike, čigar skupni imenovalec je, da so predčasno odstopili s svojih položajev: Mira Cerarja, Alenko Bratušek in Marjana Šarca. »Seveda biti predsednik vlade ni kar tako, za to funkcijo moraš izpolnjevati težke pogoje. Čemur omenjeni trije na svojih funkcijah niso bili kos. Čas njihovega vodenja je bil za državo izgubljeno obdobje. Njihova zapuščina je klavrna. In v bistvu smo imeli srečo, da so vrgli puško v koruzo ter da je njihova mesta zasedel Janez Janša, ki zna vladati, posebno v takih težkih razmerah, kot so bile v zadnjih dveh letih,« je poudaril avtor knjige Trio adijo. Adijo pamet. Ter dodal, da ta naslov pravzaprav nagovarja tudi nas državljane – kajti če volimo take ljudi, si lahko rečemo kar: adijo pamet!

Lendava, razvojno naravnana dvojezična občina

O očitkih levičarjev do vlaganja kapitala Madžarov v Slovenijo, je lendavski župan Janez Magyar dejal: »Žal nekateri ne razumejo, kaj pomeni pretok kapitala in EU.« Biščak pa je opozoril na gonjo levičarjev proti Madžarom (ti so v Občini Lendava avtohtona narodna skupnost), češ da je zastrašujoča in da se po vsej verjetnosti zato madžarska skupnost slabo počuti. Ob čemer so na drugi strani prizadevanja levičarjev, da bi Bosance, Hrvate, Srbe ipd., živeče v Sloveniji, v ustavi zapisali kot avtohtone manjšine, absurd.

Za novo politično kulturo v parlamentu

Kaj gosta menita o izidu prihajajočih volitev in o predvolilni kampanji? »Upam, da so se Slovenci vendarle streznili, spametovali, da bolj racionalno razmišljajo. In da bo vsak, ki je kolikor toliko politično osveščen in ne spremlja le osrednjih medijev, spoznal prednosti te vlade in jo bo podprl,« upa Petek. Magyar pa: »Ta vlada je dokazala, da so potrebne menjave, zato da bi uredili ideološko razklanost. In čeprav v tem trenutku še ne vidim, da bi bile leve stranke dovolj politično zrele, saj izključujejo sodelovanje s SDS, bi bilo najustrezneje, da zgodovino na nek način zapremo in na novo zasnujemo politično kulturo v parlamentu.«

Pogovor lahko spremljate spodaj:

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine