13.3 C
Ljubljana
petek, 19 aprila, 2024

(VIDEO) Demokracija Magazin Tour: Pogovor z Janezom Virkom v Ljubljani: V Sloveniji je bilo preveč levih vlad

Piše: P.J.

V naši knjigarni in knjižnici na Linhartovi je danes potekal pogovorni večer, na katerem je namestnik glavnega in odgovornega urednika Demokracije Metod Berlec gostil Janeza Virka, profesorja telesne vzgoje in dolgoletnega športnega trenerja.

Gre za dogodek v okviru Demokracija Magazin Toura oziroma Vseslovenske turneje Založbe Nova obzorja, na kateri ta v različnih slovenskih krajih prireja pogovore z avtorji knjig, ki jih je nedavno izdala. Med njimi je tudi knjiga Janeza Virka Zdrav duh le v zdravem telesu ter knjiga Metoda Berleca Za demokratično in evropsko Slovenijo! Proti totalitarizmom!

Janez Virk je najprej predstavil svoje otroštvo in mladost, med drugim je spoznal nečaka škofa Rožmana. Kot je povedal Virk, je mislil študirat arhitekturo, a je zaradi ekonomskih razmer to misel opustil. Je pa odšel na študij športa na Šolo za telesno kulturo in je že z osemnajstimi leti začel trenirati druge mlade košarko. Bil je v mladinski in članski ekipi Slovana, kjer je igral kot center. Iz prve košarkarske ekipe je Virk nato naredil preskok na rokomet, tudi v ekipi Slovana. Igranje rokometa mu je omogočilo tudi prvo stanovanje. »Bil sem zagnan in učil sem vsepovsod.« Ponovno je naredil preskok v drug šport in sicer je Virk postal prvi selektor državne pionirske reprezentance v alpskem smučanju, kar je ostal šest sezon, dokler ga ni odnesel politični piš.  Spomnil je, da so bili dijaki smučarske gimnazije Škofja Loka med drugimi brata Šter, brata Virk, Jure Franko, Boris Strel, Grega Benedik, Tomaž Čižman in smučarski skakalci Vasja Bajc, Miran Tepeš in Primož Ulaga.

Z Ruplom so prišli na ljubljansko občino vsi Kučanovi fantje

Virk je povedal, da je bil soustanovitelj športne zveze Ljubljana. »Ko smo se osamosvojili, je Strgar postal župan, Vidmar izvršnik. Vse smo pripravili za obnovo centralnega stadiona. Pridobili smo tudi dovoljenje za varstvo kulturne dediščine za Plečnikov stadion, zmenjeni smo bili tudi z olimpijskim komitejem,« je povedal Virk in dodal, da »ko je prišel Rupel za župana, njegov nasprotnik je bil takrat Bučar, so z njim prišli vsi Kučanovi fantje. In je se je to ustavilo«. »Zdaj vse skupaj stoji in vse je proti zakonodaji. Križniški red in nihče drug je lastnik stadiona,« je poudaril Virk.

»Danes ni več znanja, danes velja le denar«

Virk je leta pisal kolumne za različne medije, trenutno piše za naš tednik Demokracija, kjer je izdal tudi knjigo Zdrav duh le v zdravem telesu. »Danes ni več znanja, danes velja le denar. A še vedno ostaja dejstvo, da je zdrav duh le v zdravem telesu,« je prepričan Virk, ki rad pove Pitagorov rek, ko je dejal, da naj nihče ne pride na uro matematike, če prej ni opravil ure telovadbe.

Virk močno spoštuje Draga Ulago

Virka so močno prevzele tudi misli Draga Ulage, saj ga velikokrat omenja tudi v svojih kolumnah. Spomnil je, da se je Ulaga že na učiteljišču intenzivno ukvarjal s telovadbo, zlasti z vajami na orodju in se v vrsti telovadnega društva Orel udeležil raznih tekmovanj, med drugim tudi mednarodnega tekmovanja v Kölnu (1927; zasedel 5. mesto) in v Pragi (1929; 2. mesto). »A ker je bil član Orlov, je bil kaznovan.«

»Profesionalni šport pa je postal le gonja za denar«

Prav tako je Virk poznal psihologa dr. Antona Trstenjaka. Virku je ljubo predvsem Trstenjakovo vodilo, da so za človeka pomembne tri komponente športa, in sicer igra, delo in počitek. »Profesionalni šport pa je postal le gonja za denar,« z žalostjo ugotavlja Virk. Ob tem je spomnil na misli papeža Benedikt XVI., ki je glede nogometa nekdaj dejal, da ko prevlada sla po denarja, je to hudičevo delo. Nogomet pa je igra. Virk ni pozabil podati kritike sedanjega papeža Frančiška glede navdušenja nad kolesarji, ki so na poživilih. »Gre za pokvarjenost v športu,« je prepričan Virk in pravi šport s tem nima nič.

Nekaj nasvetov za zdravo življenje

Virk v svojih kolumnah in knjigi ne pozabi na nasvete: »Če tečeš ali hodiš v hrib 12 minut, se ti začne kriza po 5 do 7 minutah. Če jo premagaš, lahko mirno tečeš naprej in se ti odprejo pljuča in srce. Če ne počneš tega, se ti pljučni mehurčki oziroma alveole zaprejo.« Kar pa je po prepričanju Virka ena od glavnih težav za nezdravo telo, saj telo ne dobi zadostne hrane po žilah. »Zjutraj in zvečer moramo dnevno delati malo zahtevnejše vaje za telo. Če ne gre drugače, moramo to početi vsaj trikrat na teden. Otroci pa morajo imeti vsak dan uro telovadbe,« meni Virk, ki pri svojih 83. letih še vedno redno igra tenis. Ob tem pove, da čim starejši si, moraš imeti čas tudi za igro kot je npr. šah ali podobno. »To te obdrži pri življenju.«

»Preveč je bilo levih vlad«

Virk je končal še z mislijo, da je bilo v Sloveniji preveč levih vlad. »Ves šport je rdeč. Vlada mora dobiti še en mandat in še naslednjega, da se bo kaj spremenilo. Če ne bo naslednjič premier Janša, se nam slabo piše,« je ob koncu povedal Janez Virk, ko sta z Berlecem pokomentirala politično situacijo v Sloveniji ter nekaj besed namenila tudi pomembnosti prihajajočih državnozborskih volitev.

O knjigi Za demokratično in evropsko Slovenijo! Proti totalitarizmom!

Sledila je predstavitev knjig založbe Nova obzorja, med drugim knjigo Za demokratično in evropsko Slovenijo! Proti totalitarizmom!.

Tri leta slovenske tranzicije skozi oči urednika, ki se je zoperstavil medijskemu enoumju.

V knjigi je zbranih okoli 150 uvodnikov, ki jih je avtor napisal kot gl. in odg. urednik Demokracije v letih 2002 do 2004. To je bil čas, ko se je pomladna opozicija pobirala po letu 2000, ko je jeseni tega leta LDS pod vodstvom Janeza Drnovška na volitvah premočno zmagala. To je bilo tudi obdobje, ko se je zadnjemu šefu CK ZKS Milanu Kučanu iztekel drugi predsedniški mandat in ga je na tem mestu nasledil Drnovšek. LDS pa se je po odhodu svojega dolgoletnega predsednika in premierja znašla v težavah, saj je njegov naslednik Anton Rop stopil v prevelike čevlje. Hkrati je bila leva tranzicijska elita prepričana, »da je obsojena na oblast«. In tu se je pokazala priložnost za SDS pod vodstvom Janeza Janše. Avtor je dodal še uvodni predgovor in na koncu analizo, ki je vezana na letošnje super volilno leto.

Pogovor si lahko ogledate spodaj:

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine