2.1 C
Ljubljana
petek, 19 aprila, 2024

Analitiki za Demokracijo o ustavni obtožbi zoper Janeza Janšo: Še eden v seriji absurdnih poskusov rušenja desnosredinske vlade

Piše: J.S., J.B., P.T.

Pred razpravo o predlogu ustavne obtožbe zoper premierja Janeza Janšo, ki mu v opozicijskih LMŠ, SD, Levici in SAB očitajo kršenje več členov ustave in zakonov, smo za mnenje vprašali analitike, urednike, novinarje in publiciste.

Enotni so si v oceni, da je tokratna ustavna obtožba »res popolnoma iz trte zvita« in da gre za »nov v seriji absurdnih poskusov rušenja njegove vlade«.

Matevž Tomšič, sociolog, univerzitetni predavatelj, raziskovalec in publicist:

Matevž Tomšič. (Slika: Veronika Savnik)

»Tako imenovana ustavna obtožba zoper premierja Janše je nov v seriji absurdnih poskusov rušenja njegove vlade. Ko se že zdi, da levičarska opozicija, ki sliši na ime KUL, ne ne more iti nižje, nam vselej dokaže, da to zna in zmore. Tekst, ga je ta druščina spisala, nima prav nobene zveze z duhom tega instituta, ki naj bi služil za primere, ko javni funkcionarji kršijo ustavna načela. Teh kršitev pa si v aktualnem primeru pobudniki sploh niso trudili dokazovati.«

Vinko Vasle, pisatelj, publicist in nekdanji direktor Radia Slovenija:

»Mentalno je ustavna obtožba predsednika vlade Janeza Janše v resnici nadaljevanje Depale vasi in Patrie, saj za njo stojijo v resnici isti akterji oziroma njihovi politični in ideološki nasledniki. Njihov namen vseskozi je ne samo politično nevtralizirati Janeza Janšo, ampak ga tudi odstraniti iz kakršnihkoli možnosti sodelovanja v politiki, kar pomeni ne samo diskvalifikacijo tipa “ustavna obtožba (ki ne pije vode), ampak tudi likvidacijo – po potrebi tudi fizično, o čemer govorijo zrežirani in plačani levičarski protesti in njihove parole.

Vinko Vasle. (Slika: Veronika Savnik)

Dejansko je besedilo te ustavne obtožbe zelo slaba in pomanjkljiva interpelacija, ki je še zelo daleč od impičmenta, saj v tekstu ni niti enega argumenta za trditev o zelo hudih ustavnopravnih kršitvah, ali kršitvah zoper državno ureditev. V resnici podpisniki te obtožbe znova iščejo svoj 46 glas, kar je javno v vsem veličastju dosedaj izrečenih neumnosti mirno priznal tudi Marjan Šarec.«

Borut Rončević, analitik, predavatelj, raziskovalec in sociolog:

Borut Rončević. (slika: Polona Avanzo)

»Uporaba instrumenta ustavne obtožbe je legitimna pravica opozicije in temu ni kaj oporekati. Tudi SDS je v preteklosti uporabila ta instrument. A gre za resen instrument, ni pa možno spregledati, da je vsebina tokratne ustavne obtožbe res popolnoma iz trte izvita. Zato bo ta proces škodil tako vladi kot opoziciji. Vlada bo ponovno izgubljala dragocen čas za nepotreben in dolgotrajen ritual v državnem zboru, opozicija pa bo pri zmernih volivcih še naprej utrjevala podobo nergaške in nekonstruktivne politične opcije, v smislu javnomnenjske podpore pa bo prepričevala zgolj prepričane.«

Andrej Drapal, svetovalec, publicist in praktični filozof:

Andrej Drapal. (Slika: Polona Avanzo)

»Ustavna obtožba predsednika vlade je legitimno a skrajno orodje, varnostni mehanizem demokratičnih sistemov. (To je tudi dokaz, da seveda ne živimo v diktaturi). Zadrega v Sloveniji je, da se je razcepila na tiste, ki zahtevajo rušenje Janše za vsako ceno (ne glede na vse argumente), zaradi česar so tudi njegovi somišljeniki obsojeni na obrambo za vsako ceno. Racionalnost je umolknila, Ustava pa kot stranski igralec čaka na boljše čase.«

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine