2.7 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Združenje novinarjev in publicistov podelilo novinarske nagrade za leto 2024, med prejemniki Tanja Brkić

Piše: Moja Dolenjska

Združenje novinarjev in publicistov (ZNP) je včeraj v Ljubljani podelilo častna priznanja Boruta Meška, ki jih podeljuje za posebne dosežke v novinarstvu in publicistiki. Letos so bili nagrajenci trije – častno priznanje za obetavno novinarko je prejela novinarka spletne Nove24TV Tanja Brkić, priznanje za posebne novinarske dosežke je dobil novinar in urednik Planet TV Peter Avsenik, priznanje za življenjsko delo pa novinar in publicist Peter Colnar.

Obrazložitve nagrad so naslednje:

Tanja Brkić:

Tanja Brkić, novinarka spletnega medija Nova24TV, prejema nagrado Združenja publicistov in novinarjev za svoje delo, pri katerem izkazuje neomajno prizadevanje za zaščito temeljnih postulatov pravne države in človekovih pravic. V svojih zapisih Tanja Brkić ne plava s tokom. Piše o temah, ki so v večinskih medijih zamolčane ali popačene. Izkazuje tudi pogum, ki je v današnji »osvobojeni« Sloveniji na žalost potreben, če pišeš kritično do ravnanj tistih, ki javno ali prikrito upravljajo z državo.

Stopiti v bran šibkim in nemočnim je dolžnost posameznika, pravi. Je ena redkih novinark, ki je ob primeru sodnika Zvjezdana Radonjića predstavila pogled tudi z druge strani in nekdanjega sodnika označila kot dejansko žrtev pravosodja, medtem ko kapitalsko privilegirani mediji vklenjenemu Radonjiću niti niso posvečali pozornosti.

Tudi v primerih poseganja LGTB in woke ideologije med mlade je Tanja Brkić brez dlake na jeziku. V svojih člankih zastopa pravice otrok in mladostnikov pred vse bolj brezsramnimi posegi ideologije, ki po svoje razumejo teorijo spola, vlogo moškega in ženske v družbi, pomen družine in tradicionalnih vrednot.

In prav zaradi svojega novinarskega dela je bila deležna številnih napadov levih aktivistov, kakor tudi cehovskega Društva novinarjev Slovenije. Prav to društvo je takrat, ko je bila Tanja glasna, ponavadi molčalo. Kot na primer v primeru žaljivega napada Svetlane Makarovič na novinarja Jožeta Možino, ko je Tanja Brkić razgalila dvojna merila pri odzivih na napade na posameznika.

Nagrado ji Združenje novinarjev in publicistov podeljuje tudi za spremljanje stanja na področju svobode medijev, pri čemer na tem mestu izpostavljamo njeno kritično stališče do vloge predsednika ustavnega sodišča Mateja Accetta in nekdanje komisarke za področje medijev Vere Jourove, ki sta se negativno proslavila pri urejanju ali bolje rečeno neurejanju razmer na RTV Slovenija.

Skratka, Tanjo Brkić najdete podpisano pod zapise, ki so redki v slovenski medijski krajini, zato je lahko letošnja nagrajenka tudi zgled tistim in navdih za tiste, ki v novinarstvo in publicistiko prihajajo, da je še prostor za svobodno izražanje stališč in širjenje svobode govora, ki je sine qua non demokratičnega medijskega prostora.

S svojim pojavljanjem na družbenih omrežjih, kjer nekateri njeni zapisi in posnetki dosegajo tisoče sledilcev, dobiva Tanja Brkić tudi status vplivnice. Za njeno dosedanje delo in za pogum za naprej Tanja Brkić prejme letošnje častno priznanje Boruta Meška za obetavno novinarko.

Peter Avsenik:

Peter Avsenik je s svojo predanostjo, širino novinarskega znanja ter poglobljenim razumevanjem slovenske politike in družbenih vprašanj postal nepogrešljiv del informativnega programa Planet TV. Je dnevni urednik informativne oddaje Planet 18 ter novinar, ki pokriva najpomembnejše notranjepolitične teme, kroniko in druge aktualne dogodke, vključno z zunanjo politiko.

V svoje delo vnaša strokovnost, profesionalnost in etičnost. Njegove prispevke odlikujejo uravnoteženost, poznavanje problematike in tista potrebna novinarska pronicljivost. Vsako od tem obravnava celovito, kar pomeni, da jo predstavi iz vseh relevantnih zornih kotov in z izjavami vseh, ki se jih tematika dotika. Takšen njegov novinarski pristop daje gledalcem priložnost, da si sami oblikujejo mnenje, ne da bi mu ga novinar vsiljeval.

Dosedanja profesionalna novinarska pot Petra Avsenika je tudi sicer bogata in raznolika. Po začetkih pri reviji Demokracija in kratkem obdobju na Info TV je svoje novinarsko znanje nadgrajeval na parlamentarnem kanalu TV Slovenija 3. Tam je pripravljal prispevke za oddajo Dobro jutro ter poročal o zunanjepolitičnih temah za jutranja poročila. Sledilo je 13 let dela na Slovenski tiskovni agenciji (STA), kjer je bil eden nosilnih notranjepolitičnih novinarjev in dnevnih urednikov, nato pa obdobje urednikovanja na spletnem portalu Domovina. Njegov prehod na Planet TV je, lahko bi rekli, pomenil nadgradnjo njegove kariere. Na omenjeni televiziji je donedavnega sodeloval tudi kot redaktor in sodelavec oddaje Ura moči, kar le še dodatno potrjuje njegovo vsestranskost in široko novinarsko znanje.

Poleg predanosti novinarstvu je Peter Avsenik osebnost, ki navdihuje s svojo širino in vsestranskostjo. Zaljubljen je v glasbo, predvsem jazz in klasiko, je samoučeni kitarist, basist in pianist, ki s strastjo raziskuje različne umetniške svetove. Kot navdušen ljubitelj narave uživa v gorskih in morskih razgledih ter odlični družbi, kjer besede niso vedno potrebne, kadar pa so izrečene, so sredstvo in ne cilj. Njegova življenjska filozofija je, da človeka ne opredeljujejo lastnosti, pač pa obstoj, kar se odraža tudi v njegovi osebnosti – pristni, poglobljeni in človeški. Zaradi vsega navedenega si Peter Avsenik za svoje delo zasluži častno priznanje Boruta Meška za posebne novinarske dosežke.

Peter Colnar:

Kranjčan Peter Colnar se je rodil pred 2. svetovno vojno leta 1937. Leta 1962 je diplomiral na Višji trenerski šoli in tako postal prvi višji športni trener za plavanje in vaterpolo v Sloveniji. Zaposlil se je kot trener v Plavalnem klubu Triglav, a je že kmalu zatem postal športni urednik pri Gorenjskem glasu v Kranju, kjer je sčasoma prevzel tudi urejanje zunanjepolitične rubrike.
Novinarsko pot je nadaljeval pri Dnevniku in Nedeljskem dnevniku. Bil je njihov prvi dopisnik z Gorenjske. Leta 1994 se je zaposlil kot vršilec dolžnosti direktorja Radia Kranj v ustanavljanju. Izpeljal je ustanovitev, registracijo in njegovo lastninsko preoblikovanje ter bil imenovan za direktorja Radia Kranj, ki ga je prevzel potem, ko je bil dve leti in pol v ustanavljanju in mu je grozila ukinitev.

Po upokojitvi se je posvetil zbiranju zgodovinskih dogodkov iz slovenske in svetovne zgodovine ter jih posredoval medijem pod naslovom Na valovih časa. Največ je objavljal v Gorenjskem glasu in reviji Demokracija, kjer je imel redno rubriko Kronika časa. Posebno pozornost je namenjal dogodkom povezanih z demokratizacijo in osamosvojitvijo Slovenije. Se pravi tistemu delu slovenske novejše zgodovine, ki so jo dominantni mediji zavestno postavljali v drugi plan. Za revijo Demokracija je pisal tudi aktualne družbeno politične komentarje. Leta 2002 je izdal svojo prvo knjigo, ki ji je dal naslov Zato pa še živimo. V njej je izpostavil Slovence, ki jim je s svojim delom uspelo v Evropi. Zanjo je porabil kar dvajset let rednega dopoldanskega upokojenskega ustvarjanja z računalnikom.

Leta 2015 je izdal svojo drugo knjigo, ki ji je dal naslov Slovenska kronika časa s podnaslovom od Karantanije do desete vlade samostojne Slovenije. V njej prikazuje družbeno-politično dogajanja iz slovenske zgodovine, povezane z najbolj zanimivimi osebnostmi iz naše tisočletne preteklosti. Vsak dogodek je opredelil z natančnim datumom (ne samo letnico) dogajanja, po novinarsko kratko je vsak dogodek predstavil in ga tudi komentiral. V knjigi je prikazal razvoj slovenskega naroda skozi stoletja, življenje pod različnimi tujimi vladarji in slovenski narodni vzpon, ki je leta 1991, pod vodstvom koalicije Demos in dr. Jožeta Pučnika, končno dobila svojo samostojno in neodvisno državo Republiko Slovenijo.

Svoje novinarsko-uredniško znanje je z veseljem prenašal na mlajše rodove. V preteklih desetletjih je slovenski javnosti predstavljal osebnosti, ki so bile po krivici zamolčane. Za skupno 55 let novinarsko-publicističnega dela je prejel nagrado Mestne občine Kranj za leto 2016.

Združenje novinarjev in publicistov mu zaradi njegovega novinarskega in uredniškega dela, zaradi prepoznavne novinarske drže, zaradi njegove pokončnosti in zaradi njegovih prizadevanj za pluralnost slovenskega medijskega prostora podeljuje častno priznanje Boruta Meška za življenjsko delo.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine