3.8 C
Ljubljana
petek, 19 aprila, 2024

Zaradi odločitve vlade Marjana Šarca o umiku Turčije s seznama varnih izvornih držav lahko postanemo za ilegalne migrante obljubljena dežela

Odločitev vlade Marjana Šarca, da umakne Turčijo iz seznama varnih izvornih držav, bo za Slovenijo imela zelo negativne dolgoročne učinke, ker jo bo ta odločitev še dodatno osamila v mednarodnem političnem prostoru, povzročila bo še dodatne pritiske za izrinjanje Slovenije iz schengenskega prostora ter poslabšala varnostne in socialne ter druge razmere.

 

Poslanec SDS mag. Branko Grims je na današnji novinarski konferenci spregovoril o za Slovenijo zelo škodljivih posledicah vladne odločitve, da Turčijo umakne s seznama varnih izvornih držav, s čimer ruši sporazum EU-Turčija in ogroža lastno varnost ter članstvo v schengenskem območju.

»Ko je Vlada RS prejšnji četrtek sprejela nov odlok, s katerim je Turčijo umaknila s seznama varnih izvornih držav, je naredila solistično in z Evropo neusklajeno ter povsem neodgovorno potezo,« je povedal mag. Branko Grims in dodal, da je vlada s tem naredila napako, ki je blizu napaki podpisa marakeške deklaracije in ki v marsičem odpira vprašanje našega mednarodnega položaja ter predstavlja tvegano potezo, ki je škodljiva z več vidikov.

»Koncept varne izvorne drža pomeni, da lahko tja brez težav vrneš ilegalne migrante, ki od tam prihajajo. Če pa narediš to, kar je naredila slovenska vlada, pa moraš za vsakega, tudi za tistega, za katerega je očitno, da je prošnja za azil neutemeljena, izvesti celoten azilni postopek, kar ogromno stane,« je dejal mag. Grims. »Še bolj problematično pa je, da uveden azilni postopek vpliva na celotno schengensko območje, kajti ko enkrat neka država postopek uvede, potem ima tisti, ki je tam v postopku, vse pravice, ki iz tega izhajajo, in to velja za celotno scehngensko območje,« je poudaril poslanec SDS.

»Zakaj je položaj Turčije tako pomemben? Leta 2016 je za zaustavitev najbolj masovnega migrantskega toka Evropska unija s Turčijo sklenila dogovor, ki ni bil idealen, a je učinkoval, in v katerem je bilo temeljno izhodišče, da je Turčija varna izvorna država za ilegalne migrante, kar pomeni, da se v Turčijo ilegalne migrante vrača. S tem, ko je Slovenija Turčijo s tega seznama umaknila, pa je dejansko enostransko začela rušiti dogovor med EU in Turčijo, kar bo imelo zagotovo dolgoročne posledice za položaj Slovenije v EU, saj to pomeni tudi odstop od neke usklajene evropske politike na izjemno občutljivem področju ilegalnih migracij,« je opozoril poslanec SDS.  »V praksi to sedaj pomeni, da bo ta enostranska odločitev Slovenije zanesljivo povzročila še dodatno izrivanje Slovenije iz schengenskega prostora, ki je že sicer zelo prisotno, saj imamo kontrole na avstrijski in italijanski meji, kjer smo še nekaj let nazaj prosto prehajali,« je poudaril poslanec in dodal: »Tisto, kar je za Slovenijo najbolj problematično, pa je to, da s tem daje Slovenija ne le svojim sosedom, ampak tudi sicer signal, da je nezanesljiv partner, ki enostransko odstopa od dogovorov, ki zadevajo varnost vseh in vsakogar in, mimogrede, ravna vedno drugače kot v besedah obljublja.« 

 »Ker je Šarčeva vlada Turčijo odstranila s seznama izvornih varnih držav, se bo zagotovo večje število migrantov odločilo za pot proti Sloveniji, ker bodo tu lažje uveljavili svoje interese. Vse to bo veliko stalo slovenske davkoplačevalce, ostale države pa bodo svojo politiko do Slovenije še zaostrile,« je povedal mag. Branko Grims, ki je še dejal, da je »najbolj tragično, da so že leta 2016 s strani na LGBTPQ ideologiji utemeljenih nevladnih organizacijah opozarjali, da se Turčija ne sme uvrstiti na seznam varnih izvornih držav, in da je takrat vlada pod vodstvom Mira Cerarja na to zelo argumentirano odgovorila, citiram: ‘Če prosilec izkaže tehtne razloge, na podlagi katerih je mogoče ugotoviti, da ta država ob upoštevanju njegovih posebnih okoliščin v smislu izpolnjevanja pogojev za mednarodno zaščito zanj ni varna izvorna država, se pri vsebinski obravnavi njegove prošnje ne uporabi koncepta varne izvorne države. Prošnje za mednarodno zaščito se v vsakem primeru obravnavajo individualno, pri tem pa se upoštevajo in presojajo vse osebne okoliščine vsakega konkretnega prosilca.’« Danes pa, po besedah mag. Branka Grimsa, isti dr. Miro Cerar, ki je zunanji minister v vladi Marjana Šarca, ravna popolnoma nasprotno. »Vlada Marjana Šarca je torej, namesto da bi ukinila financiranje in kazensko preganjala odgovorne v tistih nevladnih organizacijah, ki očitno sodelujejo ali pomagajo pri tihotapljenju ilegalnih migrantov na ozemlje Republike Slovenije, podaljšujejo azilne postopke in pomagajo pri zlorabi azilne pravice, sedaj očitno pokleknila pod pritiski teh nevladnih organizacij,« je ocenil mag. Grims, kar po njegovem mnenju dodatno dokazuje, da ta vlada ne obvladuje ničesar, ne stanja na južni meji ne stanja znotraj Slovenije, in da ni sposobna zagotoviti dejanskega delovanja pravne države, »kjer je kriminal kriminal, pa četudi se skriva za tako visoko donečimi besedami o humanitarni dejavnosti, pomoči in človekoljubju.« 

Mag. Grims je ponovno poudaril, da  bo umik Turčije s seznama varnih izvornih držav za Slovenijo imel zelo negativne dolgoročne učinke, ker jo bo ta odločitev »še dodatno osamila v mednarodnem političnem prostoru, povzročila bo še dodatne pritiske za izrinjanje Slovenije iz schengenskega prostora, poslabšala bo varnostne in socialne ter druge razmere na samem ozemlju Republike Slovenije v zvezi z ilegalnimi migranti, kar na koncu še kako drago plačujemo slovenski davkoplačevalci.«

»To je tudi dokaz, kako zelo na mestu je tudi naš predlog zakona o zaostritvi pravice do azila, ki ga bomo obravnavali jutri na seji DZ in s katerim želimo uskladiti že zaostreno azilno zakonodajo naših sosed s slovensko zakonodajo in prilagoditev na način, da smo približno enaki. V zaostrovanju azilne zakonodaje gre za signal, ki bo šel v nasprotni smeri od skrajno zgrešenih signalov vlade Marjana Šarca,« je povedal mag. Grims, ki je izrazil upanje, da bo strožja azilna zakonodaja jutri sprejeta, »kajti Slovenija tak signal nujno potrebuje, sicer se bo naval migrantov, ki se že tako stalno povečuje, še bolj povečal«. 

Mag. Branko Grims je ob tem spomnil tudi na izjave turškega premierja Erdogana, ki je nekoč že napovedal, da če mu bo šlo za nohte, bo dvema milijona migrantom, ki živijo na ozemlju Turčije, podelil turški potni list in jih poslal v Evropo. »Prav zato potrebujemo ustrezno zaostritev azilne zakonodaje, da se postopke pospeši, da se takoj vrne tiste, ki so utemeljeno osumljeni kaznivega dejanja in da se razbremeni slovenske davkoplačevalce množičnih zlorab azilnega postopka.«

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine