3.8 C
Ljubljana
sreda, 11 decembra, 2024

Začenja se pogrom nad oporečnimi na RTV

Piše: Gal Kovač (Nova24tv.si)

V medijih skozi katere se zrcalijo interesi in politike tranzicijske levice, so se začeli pojavljati zapisi, ki odslikavajo nedavne kadrovske spremembe na vrhu javne radiotelevizije. Prvi, ki ga tovrstna pisanja targetirajo je novinar in pesnik Igor Pirkovič, sicer voditelj oddaje Arena. V drugem članku so tarča zaposleni RTV, ki so po mnenju novega vodstva podpisali pogodbe, ki jih pretirano ščitijo. V boj pa je stopila tudi aktivistka pravne mreže Barbara Rajgelj, ki meni, da je sedaj prišel čas za “ohranitev občutka pravičnosti”

Tako je pod članek Dela, ki problematizira pogodbe, ki (domnevno) pretirano finančno ščitijo zaposlene, napisala: “Za ohranitev občutka pravičnosti je nujno, da se tako v gospodarstvu kot v državnih organih in javnih zavodih ob tranzicijah izvedejo revizije, preiščejo zlorabe oseb z močjo in se zoper njih po potrebi vložijo kazenski, delovni in odškodninski postopki.” Progresivna mnenjska voditeljica je tako v eni potezi utemeljila finančni in siceršnji pogrom nad prejšnjim vodstvom in hkrati upravičila prihodnje pogrome, ko bo v državi (posledično tudi v javnem zavodu RTV) prišlo do sprememb.

Začelo se je sicer z napadom na novinarja Igorja Pirkoviča. Napad je lansirala je preko Dnevnika lansirala Špela Furlan. V članku z naslovom “Uredniška praksa v interesu javnosti?”, je problematizirala, da v oddaji Arena, ki je bila predvajana 26. 6. 2023, Pirkovič ni dovolj dosledno pojasnil Kučanove odsotnosti. Trdi, da je Pirkovič vabilo predal njej, sama pa ga ni mogla predati Kučanu, saj je bil ta odstoten. Očita mu tudi, da ni ustrezno pojasnil Kučanove pokojnine, ki po njenih besedah znaša “le” 2200 evrov osnove in 1135 evrov predsedniškega dodatka.

Pritiski političnega podzemlja
S protestnim pismom pa se je na spletu vnela debata. Pirkovič je odgovoril: “Milan Kučan mi preko Špele Furlan očita…. no, ja, pripravlja teren za ukinitev oddaje Arena. In gospoda sem že dvakrat vljudno povabilo v oddajo. Ali mu bo novo vodstvo RTV prisluhnilo, ali pa bo obsodilo take pritiske?” V debato se je vključil tudi Janez Janša, ki je potrdil, da se zadnji predsednik slovenskih komunistov nikoli ni upal z njim soočiti v debati, kljub temu, da ga je k temu večkrat pozval.

“Kučan se nikoli v življenju ni bil sposoben soočiti z resnico o svojih dejanjih v zakulisju in nasploh. Zato je vedno zavračal tudi soočenja z mano pred kamero. Še vedno to počne, poln strahopetnosti in strahu pred resnico. Bil je vabljen velikokrat, nikoli ga ni bilo,” je zapisal na Twitterju.

Delo o pogodbah, ki pretirano ščitijo
Delo pa je hkrati odprlo drugo fronto. V članku z naslovom “Pred odhodom v zaščito svojega kadra na RTV Slovenija” poročajo, da je novi predsednik Sveta RTV, nevladnik in aktivist levice, Goran Forbici napovedal novo izredno sejo, na kateri namerava zasliševati prejšnje vodstvo glede pogodb, ki naj bi jih je to sklenilo z nekaterimi zaposlenimi. V Svetu RTV so namreč prepričani, da te pretirano finančno ščitijo zaposlene, za katere smatrajo, da so del njihovega kadra. Motijo jih predvsem pogodba, ki naj bi jo Andrej Grah Whatmough podpisal s predsednikom Sindikata delavcev radiodifuzije Slovenije Tomom Zalaznikom. Po njihovem mnenju je problematična tudi pogodba podpisana s predsednikom Sindikata kulturnih in umetniških ustvarjalcev RTV Slovenija Petrom Kosmačem, poroča Delo.

RTV voditeljica Ksenija Horvat. (Foto: Zajem zaslona)

Odlične plače za zelo malo dela
Hkrati pa so se v javnosti pojavile nove informacije o neverjetnih delovnih aranžmajih, ki jih nekateri novinarji na javni RTV. Požar je tako zapisal: “In čisto praktično, konkretno, en primer, da si bomo stvari lažje predstavljali. Je to normalno, da Ksenija Horvat za dva 50-minutna intervjuja na mesec (ob nedeljah zvečer) dobiva redno mesečno plačo v javnem sektorju, z vsemi pripadajočimi bonitetami in privilegiji?!”, je zapisal. Kot komentira v nadaljevanju ima sam, za vodenje oddaje Ura moči na Planet TV sklenjeno pogodbo, ki vključuje določbe o potrebni gledanosti, da se oddaja ohrani v shemi. “No, zdaj pa se vprašajmo, kateri lastniki televizije kjerkoli na svetu bi gledali/prenašali takšen padec gledanosti (za 4 do 5 krat), ne da bi ukinili takšno oddajo ali vsaj zamenjali izvajalce oziroma prilagodili format. Mi pa, davkoplačevalci, na RTV Slovenija v nedogled plačujemo cele vrste redno zaposlenih sinekur,” zaključi

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine