4.5 C
Ljubljana
sreda, 11 decembra, 2024

Vladno sprenevedanje glede omrežnin

Piše: Vida Kocjan

Vlada je sprejela podaljšanje regulacije (zamejitve) cen električne energije za gospodinjstva in male poslovne odjemalce; gospodarstvo je ostalo na suhem in bo, kot je dejal Golob, »moralo plačati račune z višjo omrežnino«.

Za preostale bo cena energije še nekaj mesecev subvencionirana, omrežnina pa ostaja takšna, kot so jo določili, kar pomeni, da nam bodo vzeli iz levega žepa in dali (sebi) v desnega, da bodo lahko davkoplačevalski denar spet pretočili nazaj k svojim (v energetiko).

Omrežnina po novem sistemu

Odjemalci energije ta mesec prejemamo prve položnice, na katerih je omrežnina obračunana po novem sistemu. V gospodarstvu pa znova opozarjajo, da bo novi sistem obračunavanja omrežnine delu gospodarstva povečal stroške za električno energijo celo do trikrat.

Golobova vlada si je nenadoma premislila in po dolgem času zagotavljanja, da je z novim načinom obračunavanja omrežnin vse v redu,  nenadoma obrnila ploščo, se spremenila v ostrega kritika sprememb obračunavanja omrežnin in zdaj (verjetno v skrbi, da se ji ne bi zgodila ulica – ker bi se omrežnina ob prehodu na zimsko tarifo z novembrom povišala kar za 156 odstotkov) sklenila podaljšati regulacijo cen električne energije za gospodinjstva in male poslovne odjemalce v zimski sezoni, da ne bo višja omrežnina vplivala na končni strošek, ki bi bil za več kot tretjino višji.

»Odjemalci (gospodinjstva) bodo višjo ceno videli samo na papirju, plačati pa je ne bo treba,« je predsednik vlade Robert Golob prejšnji teden dejal na novinarski konferenci po seji vlade.

Kaj so spremenili?

Do konca februarja bo zamejena cena za celotno porabljeno elektriko, in to nižja, kot je sedaj, zamaknila se bo tudi vnovična uvedba prispevka za obnovljive vire energije (OVE).

Vlada je spremenila regulacijo cen električne energije za gospodinjstva in male poslovne odjemalce ter jo podaljšala, tako da bodo novi pogoji veljali za obdobje od začetka novembra letos do konca februarja 2025, kar se pokriva z zimsko sezono pri omrežnini.

Po novem bo regulirana cena za 100 odstotkov porabljene elektrike, medtem ko je ta čas za 90 odstotkov. Pri tem bo enotna zamejena cena znižana s sedanjih 98 evrov na 77 evrov na megavatno uro (MWh), je dejal minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer.

Poleg tega se prispevek za OVE ne bo spet uvedel 1. januarja, kot je bilo sprva predvideno, ampak 1. marca. Do konca februarja bo tudi podaljšana uredba o nadomestilih dobaviteljem elektrike za kritje razlike med tržno in regulirano ceno, je dejal minister.

Gospodarstvo bo ostalo na suhem in bo, kot je dejal Golob, »moralo plačati račune z višjo omrežnino«!

Koalicija se zdaj po hitrem postopku dela blizu ljudem, saj se je iz zagovornika nenadoma prelevila v nasprotnika novega načina obračunavanja omrežnin, hkrati pa trdi, da na Agencijo za energijo nima nobenega vpliva.

Poleg tega je vladna koalicija (Gibanje Svoboda, SD in Levica) sama sebi vložila zahtevo za nujno sejo odbora, na kateri bodo sprejeli poziv Agenciji za energijo, da do nadaljnjega zamrzne izvajanje novega sistema obračunavanja omrežnine, dokler ne izdela natančne analize vplivov sprememb na gospodarstvo, gospodinjstva in širše socialno stanje državljanov.

Nujna seja odpora je sklicana za ta teden, poleg tega pa koalicija napoveduje še sprejetje interventnega zakona, ki bi začel veljati 1. januarja prihodnje leto, z njim pa naj bi pri omrežninah pomagali gospodarstvu. Na vprašanje, kakšen bo ta interventni zakon oz. kaj bo vseboval, pa na novinarski konferenci niso odgovorili.

Več mesecev zavajali javnost

Predstavniki vlade z Robertom Golobom na čelu so v mesecih pred uvedbo novega tarifnega sistema za omrežnino javnost zavajali, ko so trdili, da novi sistem ne bo prinesel podražitev. Zavajanje so zdaj potrdili kar sami, saj po novem − očitno po spoznanju, da bi jim lahko novi sistem politično škodil − trdijo, da bo povzročil višje račune. Golob govori celo o 30- odstotnem zvišanju.

V opoziciji so že več mesecev pred uvedbo novega sistema opozarjali, da bo novi način obračunavanja omrežnine prinesel podražitve, a so predstavniki vlade trdili nasprotno. »To moram ostro demantirati,« je januarja dejal minister za infrastrukturo Bojan Kumer in dodal: »Če imamo 900.000 merilnih mest v Sloveniji, bo za več kot 800.000 gospodinjstev za povprečnega gospodinjskega odjemalca to cenejši način,« je zatrjeval.

Tudi poslanci Gibanja Svoboda so še oktobra v parlamentu na seji zavračali očitke o podražitvah, ki naj bi jih prinesla nova omrežnina. »Če bo povprečen odjemalec ostal pri istih navadah, bo v povprečju na letni ravni celo kak odstotek, dva, tri omrežnine plačal manj, kot jo plača zdaj,« je takrat dejal poslanec Gibanja Svoboda Tomaž Lah. Da novi sistem ne bo prinesel podražitev, je stranka zapisala tudi na svoji spletni strani.

Mesec dni po uvedbi novega sistema pa je očitno, da so predstavniki vlade in Gibanja Svobode lagali. Po novem namreč priznavajo, da podražitve bodo. Pri tem pa skušajo krivdo za nastali položaj zvaliti kar na direktorico Agencije za energijo Duško Godina, češ da niso vedeli, kaj agencija pripravlja. Golob je ob tem celo zatrdil, da se z direktorico agencije o tej temi ni pogovarjal.

A na laž ga je v oddaji Tarča postavila direktorica agencije sama. Pogosto se je pogovarjala z ministrom za okolje, podnebje in energijo Bojanom Kumrom. Z Golobom pa se je srečala 22. junija lani, je dejala. »To je bilo enkrat v preteklem letu, kjer sem mu predstavila ključne spremembe in učinke na vse odjemne skupine, predvsem na gospodinjstva. In to je bilo vse. Nasprotovanja takrat ni bilo.«

Vlada je bila torej o vsem dobro obveščena, ko pa je ugotovila, da bi ji lahko sprememba sistema politično škodila, se je vključno s predsednikom vlade začela sprenevedati.

Gospodarstvo vlado poziva k rešitvam

»Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) z zaskrbljenostjo spremljamo poročanja nekaterih podjetij o povišanju stroška omrežnine in posledično višjega stroška električne energije na podlagi prvih prejetih računov po uveljavitvi novega sistema. Že od začetka letošnjega leta opozarjamo, da reforma ne upošteva specifičnosti slovenskega gospodarskega in energetskega konteksta v Sloveniji in ne temelji na ekonomskih analizah ter oceni njenih makroekonomskih vplivov,« je prejšnji teden dejala generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal. V sporočilu za javnost so še zapisali, da so prvi računi potrdili, da bodo nekatera podjetja imela celo trikrat višji račun za električno energijo. Nahtigalova upa, da bo vlada pri obravnavi problematike cen električne energije posebno pozornost namenila tudi negativnim posledicam novega sistema za podjetja in ne samo za gospodinjstva.

V GZS zato pozivajo k spremembam na področju novega sistema obračunavanja omrežnine, ki prilagajanja ne omogoča industriji, ki dela 24 ur sedem dni na teden, ter storitvenim dejavnostim, kot sta trgovina in gostinstvo. »Potrebne so spremembe, ki bodo omogočile večjo fleksibilnost obračunavanja omrežnine predvsem za gospodarske subjekte, kar bo omogočilo podjetjem lažje prilagajanje energetski porabi.«

Analiza, ki so jo na GZS naredili pred časom, je namreč pokazala, da se bo skupni strošek omrežnine v nekaterih uporabniških skupinah srednje in visoke napetosti povečal za dva- do štirikrat. Do zelo primerljivih rezultatov so po navedbah zbornice prišli nekatera elektropodjetja oz. dobavitelji električne energije.

Nova metodologija ni pravična

Na zbornici so navedli tudi več razlogov, zakaj nova metodologija obračunavanja omrežnine ni pravična. Zapisali so, da bi bilo treba spremembe tarifne strukture omrežja objaviti dovolj zgodaj, da bi imeli odjemalci pri odločanju o naložbah na voljo vse informacije, veliki odjemalci električne energije pa da neposredno ne obremenjujejo distribucijskega omrežja, saj so priključeni neposredno na prenosno omrežje.

Menijo tudi, da je v novem tarifnem sistemu za visoko napetostni in srednje napetostni odjem na zbiralkah zvišanje dela omrežnine za energijo nesorazmerno glede na omrežnino za moč. Kot zadnje pa so v zbornici navedli, da po priporočilih Evropske agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer) omrežnina ne bi smela predstavljati virov sredstev za nadgradnjo omrežja, saj mora biti naravnana trajnostno in mora odražati dejanske stroške.

»Izpostavljamo kršitev kriterija odražanja stroškov, na kar Elektroinštitut Milana Vidmarja opozarja v svoji projektni nalogi, kjer navaja, da nova omrežnina prav za odjemalce na visoki in srednji napetosti, ki so priklopljeni na zbiralkah, prinaša velike spremembe in nesorazmerne obremenitve in bi bilo treba razmisliti o drugačni porazdelitvi teh stroškov,« so še zapisali v sporočilu za javnost.

Vinko Vasle: Umazani manipulaciji ob rob

Upokojeni novinar in urednik Vinko Vasle: »Predolgo sem na svetu − mene ta vlada in ta Golob nista z ničimer prepričala, da jim je za ljudi. Ne, njim je za jaz, jaz in jaz.«

Manipuliranje oblastnikov in sprejemanje vladnih sklepov okrog elektrike, je na omrežju X komentiral tudi Vinko Vasle. Zapisal je, da se je »božjastni Golob v času, ko je njemu in njegovi Svobodi zaupanje javnosti padlo v greznico levičarskih laži − zbudil iz dolgega sna turizma (Maldivi) in ugotovil, da bo ubogi narod zaradi omrežnine lačen in prezebel. In je dvignil svoj vreščeči glas, udaril s čevljem po pisalni mizi«. »To predstavo za javnost so depolitizirani mediji predstavili kot veliko skrb predsednika vlade za blagodati naroda. Seveda so mu številni spet nasedli, češ, glejte, ima posluh za malega človeka, ne zgolj za onega v Murglah.« Vasle je še dodal, da je bil resorni minister Bojan Kumer vseskozi v navezi z Duško Godina z Agencije za energijo. V upravnem odboru agencije pa sedi tudi Janez Kopač, nekdanji pomemben člen Drnovškove LDS, je spomnil Vasle in dodal, da so  Kumer, Golob in Godina na javnem odru odigrali umazani dramolet, ki naj bi Goloba in njegove iz Svobode spet povzdignil na javnomnenjskih lestvicah.

Godina kader Goloba in Gibanja Svobode

Duška Godina, direktorica Agencije za energijo, je bila po zanesljivih informacijah prva izbira stranke Gibanje Svoboda za županjo mestne občine Maribor. V agenciji je bil zaposlen tudi njen mož. Ko so nekateri začeli spraševati o njeni in moževi politični povezavi, pa tudi o tem, da obvladujeta agencijo, so jo umaknili. Po navedbah naših virov je na agenciji velika zmeda, zaposleni naj bi zaradi mobinga in drugih pritiskov odhajali.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine