5.1 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Vladne laži o domnevnem dvigu pokojnin

Piše: Vida Kocjan

V letu 2023 so bili upokojenci prikrajšani za 4,5 odstotka mesečne pokojnine. Za toliko jih je prikrajšala vladajoča koalicija pod vodstvom Roberta Goloba. V Slovenski demokratski stranki zdaj pozivajo vlado, naj upokojencem izplača 4,5 odstotka mesečne pokojnine, hkrati pa naj izvede dodatno izredno uskladitev pokojnin v višini 4,5 odstotka.

Slovenski upokojenci so v času vladajoče koalicije (Svoboda, SD in Levica) pod vodstvom Roberta Goloba ena najbolj zapostavljenih skupin slovenskih državljanov. 51 odstotkov upokojencev ima pokojnino, ki je nižja od 827 evrov, kolikor znaša prag tveganja revščine. Od tega jih okoli 80 tisoč prejema pokojnino, ki je nižja od 500 evrov.

Po velikem protestu upokojencev sredi februarja, ko je večdesettisočglava množica zahtevala odstop vlade, sta se družno oglasila predsednik vlade Robert Golob in minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec, da bi »pomirila« upokojence z izjavo o redni uskladitvi pokojnin. Pri tem sta tako Golob kot Mesec zavajala, ko sta javnosti sporočala, da je vlada pokojnine dvignila največ doslej. Navajala sta, da gre za najvišjo posamezno uskladitev pokojnin od junija 1992, na letni ravni pa da je najvišja po letu 2001. Mesec (Levica) je dejal, da bo vsak upokojenec prejel pokojnino, ki je za 8,8 odstotka višja od tiste, ki jo je prejemal lani. Pri tem ni povedal, na osnovo katerega mesca v letu 2023 bo pokojnina usklajena. Golobova vlada je namreč mojstrica v zavajanju. Hkrati je Mesec zamolčal, da je vsakokratna februarska uskladitev pokojnin določena z zakonom. To pomeni, da tokratne uskladitve ni zagotovila vlada, pač pa so samo sledili obveznim zakonskim določbam. Na to je vlado spomnil poslanec Zvone Černač (SDS), ko je dejal, da Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) tako kot vsako leto februarja tehnično določi uskladitev pokojnin, ki se uskladi po natančno določenih pravilih na podlagi rasti cen življenjskih potrebščin (inflacije) in rasti plač. Černač je dodal: »Lani ste upokojence prikrajšali za dobro polovico pokojnine, ker ni bilo izredne uskladitve. Ob 10,3-odstotni inflaciji je bil dvig samo 5,2-odstoten. Realno pa je dvig najmanjši doslej.«

Vlada naj poravna dolg

Ker je vlada spet želela upokojence dati na stranski tir, se je stranka SDS odločila, da bodo, če vlada upokojencem ne bo dala, kar jim pripada, vložili zahtevo za sklic nujne seje pristojnega odbora DZ. »Vlada je konec leta 2022 dejala, da za 4,5 odstotka dviguje pokojnine, v resnici pa jih ni, tako da je prav, da poravna ta dolg,« je dejala Karmen Furman.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine