Piše: I. K.
Nasilje z nožem in pretepi med vse večjo nemško migrantsko populacijo so v mnogih nemških mestih postali nekaj običajnega; vendar policija, vsaj v enem mestu, zdaj grozi, da bo preganjala vsakogar, ki bo objavil videoposnetek takšnega prizora v središču mesta Lübeck.
Ko je do pretepa prvič prišlo sredi belega dne, policija Schleswig-Holsteina o tem ni objavila nobenega sporočila ali policijskega poročila; ko pa se je posnetek dogodka začel širiti po družbenih omrežjih, je to opazila policija in zdaj želi prepovedati njegovo širjenje na družbenih omrežjih.
Videoposnetek prikazuje moške, ki brcajo v glavo mlade osebe, medtem ko drugi migrant vrže kovinski smetnjak v starejšega nemškega pešca. Starejši občan, ki ni bil vpleten v pretepanje, se zvrne na tla poleg njega.
Policija se je pojavila na prizorišču z desetimi policijskimi vozili, da bi skušala nadzorovati nasilje. Kljub veliki mobilizaciji policije med pretepom ni bilo o tem napisanega nobenega časopisnega članka niti ni bilo policijskega poročila o incidentu. Edini dokaz, da se je to sploh zgodilo v javnosti, je bil video, ki ga je na Facebook naložil nekdo, ki ga je posnel na svoj telefon.
Šele takrat se je organ, ki deluje pod ministrico za notranje zadeve Schleswig-Holsteina Sabine Sütterlin-Waack (CDU) sploh lotil incidenta in izjavil: “Policija svari pred nadaljnjo distribucijo tega videoposnetka in prosi, da videoposnetek takoj izbrišete iz svoje naprave in ga pod nobenim pogojem ne širite ali delite naprej. Posledica tega bi lahko bila kazniva dejanja.”
Odgovor oblasti je bil, da je “dovolj, če pravi organi vidijo resnico in raziščejo.”
To je vzbudilo pomisleke, da oblast uporablja grožnjo s kazenskim pregonom, da bi utišala javnost, saj je vloga migrantov v kriminalni statistiki v Nemčiji zelo nesorazmerna. Pred tremi dnevi je Remix News poročal o pretepu migrantov, v katerega je bilo vpletenih na desetine ljudi, in javnem nemiru v številnih mestih vzhodne Nemčije.
Vodja nemškega policijskega sindikata Rainer Wendt se je odzval na prizadevanja cenzure in izjavil: “To je zelo čuden pristop oblasti in nihče ne bi smel biti presenečen, če se zdaj ugiba o motivu. Policija zagotovo ne odloča o tem, kaj je in kaj ni v javnem interesu.”
Čeprav je Remix News objavil širok nabor člankov o takšnem nasilju v nemških mestih in drugod po Evropi, je bilo v tej publikaciji dejansko mogoče prikazati le zelo omejeno število takšnih incidentov zaradi njihove razširjenosti. A doslej je policija le redko posredovala in ni trdila, da bi distribucija takega videoposnetka kdaj pomenila kaznivo dejanje, zlasti če je v javnem interesu.