14.4 C
Ljubljana
četrtek, 9 maja, 2024

(Video) Golob: “Integracija tako legalnih kot ilegalnih migrantov, je ena od ključnih nalog te vlade”

Piše: A. G. (Nova24tv)

DZ je začel z redno marčno zasedanje. Seja je namenjena poslanskim vprašanjem predsedniku vlade in ministrom. Premier Robert Golob bo med drugim odgovarjal na vprašanja v zvezi z organiziranjem izpostav azilnega doma, ukrepi za omejitev draginje ter aktivnostmi na področju pregona korupcije, bančnega in gospodarskega kriminala.

Seja se še ni niti dobro začela so se podporniki Palestine pričeli dreti “sankcije zdaj” in je bila seja prekinjena za pet minut. Pri tem je poslanka SDS Jelka Godec vprašala, “kdo je pustil protestnike v državni zbor na balkon, kajti pred nekaj dnevi varnostniki niso spustili poslance skozi varovana vrata v DZ, ker so pozabili doma kartico. Zanima me, kdo je pustil protestnike v državni zbor na balkon, kajti vsi poslanci, ki želimo imeti obiske v DZ pa tudi ostali morajo imena in priimke teh obiskovalcev najaviti, povedati komu gredo in se ne smejo gibati prosto. Te protestnike je moral nekdo pripeljati na balkon” je poudarila in zahtevala naj se pridobijo podatki kdo od poslancev je protestnike povabil v DZ.

“Rekli ste, da je za varnost poslancev poskrbljeno, očitno ni. Pred kratkim je bil tih protest, danes je bil glasen, vprašanje kaj bo naslednjič”, je dodala.

Na vrsti za poslansko vprašanje je bil poslanec Andrej Kosi, ki je Robertu Golobu postavil vprašanje glede varnostnih posledic vladnega sklepa o organiziranju izpostav azilnega doma. “V letošnjem letu se je bistveno povečalo število migracij z nezakonitimi prehodi državne meje in zlorabo azilnega sistema. Nezakonite migracije pa povečujejo varnostno tveganje. Namesto, da bi vlada sprejela učinkovite ukrepe za preprečitev nezakonitega prehajanja meje je sprejela sklep o izpostavi začasnih azilnih domov. Sklep je bil sprejet v tajnosti in pred predhodnega posvetovanja z lokalnimi skupnostmi.”

Kosija je zanimalo, zakaj je bil omenjen sklep sprejet brez predhodnega posvetovanja, ali vlada načrtuje še kakšne ukrepe za zajezitev ilegalnih migracij in varnostno zaščito državljanov in ali nameravajo sporni sklep odpraviti.

Robert Golob je odgovoril povsem pavšalno in znova poudarjal, kako Slovenija ne more rešiti problema, da je vse koordinirano z EU. “Vprašanje ilegalnih migracij je vprašanje, ki pretresa Evropo zadnja leta, pretresa celo Evropo. V večjem številu prihajajo migranti iz Afganistana in iz Sirije, in nič ne kaže, da se bo ta problem rešil sam od sebe pred slovensko mejo. Lahko le s koordinirano akcijo omilimo dotok nezakonitih migracij. Slovenija je žal zaradi geografske lege na eni od poti.”

Je Golob koordiniral protest, da bi opravičil migracije?
V nadaljevanju je Golob dejal, da se bodo tokovi migracij nadaljevali, ker se žarišča v svetu ne zmanjšujejo in “ta protest na balkonu danes je najboljši dokaz, da se žarišča razplamtevajo. To vprašanje bo še naprej eminentno vprašanje za celo Evropo. In naša naloga je, da bo ta pretok v čim manjši meri vplival na lokalno prebivalstvo”.

Kosi mu odgovarja, da je pred volitvami obljubljal drugačno politiko. “Obljubljali ste svobodo, zdaj pa na diktatorski način sprejemate sklepe brez posvetovanja lokalne skupnosti”.
Demantiral je tudi navedbe Goloba, da prihajajo iz vojnih območjih, kjer so “žarišča”. “V Turčiji in Maroku, kjer prednjačijo po številu migracij ni takšnih razmer, kjer ne bi mogli živeti.”

Golob krivi policijo za izbiro lokacije za azilne domove
Golob je povedal tudi kako so izbirali lokacije za azilne domove in prst pokazal na policijo. “Lokacije Brežice in Središče ob Dravi je predlagala Policija, Vlada se je samo strinjala”, je dejal in povedal da sta bila kriterija to, da je lokacija čim bližje ob vstopu v državo in da je lokacija v lastništvo države.

Golob vztraja pri lokaciji Obrežje
“To kar danes potrebujemo je, da na lokacijah, kjer migrante prestrežemo, zato smo izbrali Obrežje, opravimo vse postopke, ki smo jih dolžni po mednarodni zakonodaji. Vmes je bil sprejet pakt o migracijah, ki korenito posega na to področje, tudi z vidika zavračanja na meji. Ta pakt bo slovenski policiji omogočil, da bo bolj učinkovita pri vračanju migrantov iz tistih držav, kjer dejansko ni vojnega stanja. Danes ima policija, žal, po mednarodnih konvencijah zvezane roke in ne more razlikovati med migranti, ki se pojavijo na naši meji. To je stvar sodišč, postopki pri nas pa so žal dolgotrajni.” Golob je ob tem dodal, da lahko edino EU spreminja mednarodna pravila, s paktom o migracijah pa naj bi se postopki bistveno skrajšali.

Jožef Horvat iz NSi-ja je Robertu Golobu zastavil poslansko vprašanje glede problematike neznanja slovenščine v osnovnih šolah. “Kakšni ukrepi bodo te vlade, da se tujim otrokom, priseljencev omogoči enako izhodišče za uspeh v življenju” in dodal, da jih moramo najprej dobro naučiti slovensko, da se bodo lahko učili tudi drugih predmetov in se bodo lažje vključili v našo družbo.

Skoraj 10 odstotkov otrok v OŠ so tujci
Danes imamo v osnovni šoli skoraj 9 odstotkov otrok, ki niso rojeni v Sloveniji, je povedal Golob. “Ker potrebujemo še več delovne sile iz tujih krajev ta procent še naraščal. “Mi smo tisti, ki jih vabimo in mi moramo poskrbeti, da bodo integrirani v družbo”, je dejal Golob in povedal, da je integracija tujcev, tako legalnih, kot ilegalnih migrantov ena od ključnih nalog te vlade.

“Kraja, klientelizem in korupcija pridobivajo domovinsko pravico”
Naslednji poslanec, ki je postavil poslansko vprašanje predsedniku vlade je bil Žan Mahnič, ki je Goloba povprašal o aktivnostih na področju odkrivanja in pregona korupcije. Naštel je vrsto spornih praks, od podražitev infrastrukturnih projektov in preplačanih stavb do nakupa računalnikov, ki ležijo v skladišču, zaposlovanja družinskih članov na položaje v državi in njenih podjetjih ter plačevanja samooklicanih spletnih vplivnežev, da vladi svetujejo glede katastrofalne komunikacije. “Preko državnega podjetja GEN-i se plačuje odvetnike, ki potem vas osebno branijo v parlamentu in v medijih. Kraja, klientelizem in korupcija v Sloveniji pod vašo vlado pridobivajo domovinsko pravico”, je dejal Mahnič in poudaril, da to niti ni čudno, saj je Golob sporne prakse iz Geni prenesel na premierski stolček.

Ljudje živijo slabše
Zaradi korupcije, ki jo imate znotraj vlade, ljudje pod vašo vlado živijo slabše, to je javno priznala vaša ministrica za zunanje zadeve. Drage položnice za elektriko in ogrevanje, visoko povišanje prispevkov za s.p., ukrepi, ki dušijo kmetijstvo, črtanje infrastrukturnih projektov, za katerega je bil že načrtovan denar in številni drugi ukrepi so žalostni in sramotni”, je dejal Mahnič in dodal, da pa Golobu gre kot po maslu z njegovim podjetjem Star Solar.

“Zanima me, kdaj bo vlada uresničila v parlamentu sprejete sklepe glede boja proti korupciji. Kdaj boste nehali spodbujati korupcijo in ali so organi pregona že našli osebo, ki naj bi v vašem imenu odprla bančni račun v Romuniji,” je vprašal Goloba.

Priznal korupcijo pod svojo vlado
Namesto, da bi Golob odgovoril na vprašanja, pa je pričel z obtoževanjem prejšnje vlade. Izpostavil je tudi primer nakupa stavbe za sodišča na Litijski cesti v Ljubljani. “Verjetno gre za korupcijo”, je soglašal. “Glede korupcije povem že vnaprej – ta vlada bo naredila vse, da takrat, ko bo prišlo do kakršnegakoli odklona, pa četudi pod to vlado, bomo to raziskali in bodo organi ustrezno ukrepali”. Spet se je vračal v čas prejšnje vlade. Glede računa v eni od romunskih bank pa je dejal, da je na to vprašanje odgovarjal že večkrat, čeprav ni to pojasnil še nikoli.

Odprta fronta med Golobom in kandidatom SD-ja
Poslanec SD-ja Jani Prednik je Golobu zastavil vprašanje o nadaljnjih ukrepih vlade za omejitev draginje. “Žal se še vedno moramo pogovarjati o draginji in o visokih življenskih stroških”, je dejal Prednik. Dodaja, da je kljub umirjanju inflacije v EU inflacija v Sloveniji kljub ukrepom še vedno višja od povprečja EU. Rast cen pa še vedno presega rast prihodkov. “Ugotovimo lahko, da je draginja še vedno prisotna, vlada mora sprejeti ukrepe za blaženje te krize.” Povedal je, da so cene električne energije dvakrat višje od borznih, ljudi pa tudi upravičeno skrbi rast cen hrane. Omenil je tudi dražje storitve v domovih za starejše, dražji vrtci itd.

“Kako namerava vlada ukrepati zoper draginjo, kako nameravate znižati stroške otroškega varstva in starostne oskrbe, kako boste zagotovili ustrezno regulacijo cen električne energije ter omejili rast cene hrane?”

Golob pravi, da ni visoka inflacija, niso visoke cene elektrike in hrane
Golob je Predniku odgovoril, da inflacija ni visoka v Sloveniji, da je bila visoka junija 2022, ko so prevzeli vlado in spet kakopak pokazal s prstom na prejšnjo vlado. Predniku je tudi dejal, da ni draga elektrila in hrana in da so se s tem že ukvarjali, torej ne načrtujejo nobenih ukrepov več. “Ukrepi so se v preteklosti nanašali predvsem na cene energentov in hrane, zdaj se usmerjajo k cenam storitev”, je dejal Golob.

“Rast cen hrane, je bila lani zelo visoka, zdaj je rast cene hrane le še en procent”. Tudi cene energentov že nekaj časa ne poganjajo več inflacije, pač pa jo v tem trenutku znižujejo, je dejal Golob.

“Lahko se ping pongava glede odstotkov, kdo ima bolj prav in kdo nima. Dejstvo je, da se življenje draži in da mora vlada sprejeti ukrepe”, je odgovoril Prednik Golobu in zastavil še vprašanje o davčni reformi. Davčna reforma sama nima neposrednega vpliva na spopad z draginjo, je dejal Golob in dodal, da vlada od davčne reforme ni odstopila in dejal, da tokrat pa bo držala njihova slavna časovnica.

Video https://twitter.com/i/status/1772232779087954076
Video https://twitter.com/i/status/1772229151061049619

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine