15 C
Ljubljana
petek, 20 septembra, 2024

Večina gospodarskih panog v Sloveniji se sooča s povečanim tveganjem

Piše: C. R., STA

Večina panog v Sloveniji se sooča s povečanim tveganjem, med tistimi, ki vzbujajo skrb, pa so avtomobilska, kmetijsko-živilska in strojna panoga, ugotavlja raziskava kreditnih zavarovalnic Acredia in Allianz Trade. Višje tveganje so zaznali tudi v gradbeništvu, farmaciji, elektroniki, transportu ter v papirni in kovinski panogi.

Čeprav se je globalna gospodarska rast v prvi polovici leta 2024 ustalila, se proizvodna podjetja v Sloveniji še naprej spopadajo s polnimi zalogami in upadanjem povpraševanja, so ta teden rezultate ocene tveganj v osemnajstih panogah v 66 državah povzeli v zavarovalnicah.

“Naša analiza osvetljuje tri trende. Opažamo panoge v težavah, ki se soočajo z nizkim povpraševanjem in omejenimi možnostmi, da nanj vplivajo s prilagajanjem cen, panoge, ki jih pestijo težave v dobavni verigi, ter panoge, ki postopoma okrevajo,” je dejal član uprave v zavarovalnici Acredia Michael Kolb.

Panoge, za katere je ocenjena visoka stopnja tveganja, so po navedbah avtorjev raziskave še posebej izpostavljene krizam, saj povečano tveganje odraža strukturne pomanjkljivosti in neugoden razvoj dogodkov, zmerno tveganje pa lahko kaže na morebiten upad. Kot so izpostavili, je večina analiziranih panog spadala v ti dve kategoriji tveganja. Z nizko stopnjo tveganja pa so bile ocenjene panoge s trdnimi temelji in dobrimi obeti za rast.

Ocena tveganj za Slovenijo prikazuje slabo stanje, so poudarili v zavarovalnici Acredia. Čeprav nobena panoga ni uvrščena med zelo tvegane, je raziskava v večini zaznala povišano tveganje. Le šest panog je izpostavljenih srednje visoki ravni tveganja, niti za eno pa ni bilo zabeleženo nizko tveganje,” so navedli avtorji raziskave.

Med panogami, ki vzbujajo skrb, so avtomobilska, kmetijsko-živilska in strojna panoga. “Domača avtomobilska industrija se spopada predvsem z vedno nižjo dobičkonosnostjo, rastočo cenovno konkurenco in geopolitičnimi napetostmi s Kitajsko, strojno panogo pa pestita pomanjkanje novih naročil in spremenljive cene surovin,” je razmere orisal Kolb.

Po drugi strani se kmetijsko-živilska panoga sooča s posledicami podnebnih sprememb. Dodaten dejavnik predstavljajo visoki stroški energije, potrebne za predelavo in pakiranje, ki zmanjšujejo marže.

Druge panoge, v katerih je raziskava zaznala višje tveganje, so gradbeništvo, farmacija, elektronika, transport, tekstil, papir, kovine in gospodinjska oprema. V kemični panogi, trgovini, transportni opremi, storitvah programske opreme, računalništvu in energetiki pa so zaznali zmerno tveganje.

Avtorji raziskave opozarjajo tudi na razlike v rezultatih ocene tveganj med državi. “Medtem ko energetska panoga v Turčiji velja za zelo tvegano, smo jo na Norveškem razvrstili v razred z nizkim tveganjem,” je ponazoril Kolb.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine