-1.4 C
Ljubljana
nedelja, 19 januarja, 2025

V tiskani reviji Demokracija preberite: Kako zanesljivi so novinarski viri iz Gaze? Niso, ker so povezani s Hamasom!

Piše: Mitja Iršič

Svetovno javnost je pretreslo razkritje organizacije Honest Reporting, da so nekateri fotoreporterji, ki sicer sodelujejo s priznanimi zahodnimi medijskimi hišami, spremljali Hamas med njihovim morilskim pohodom na meji z Gazo 7. oktobra letos, kjer je življenje izgubilo več kot 1400 nedolžnih civilistov.

Razkritje je sprožilo resna vprašanja o etičnosti in kredibilnosti virov, ki jih zahodni mediji vidijo kot verodostojne in vredne zaupanja. Izraelska stran je namreč že dolgo trdila, da Hamas v enklavi Gaza tolerira le novinarje, ki so – na glas ali na tiho − privrženi njihovim ciljem uničenja Izraela in izgona Judov z Bližnjega vzhoda.

Kot v svojem poročilu skupaj z dokazi predstavi Honest Reporting, so Hamasove teroriste na krvavem pohodu po Izraelu spremljali fotoreporterji, ki sicer delajo za tiskovni agenciji Associated Press in Reuters ter medijski hiši CNN in The New York Times.

Novinarji skupaj s Hamasom na pokol?
Na fotografijah agencije Associated Press z mejnega območja med Izraelom in Gazo 7. oktobra se pojavljajo štiri imena: Hassan Eslaiah, Yousef Masoud, Ali Mahmud in Hatem Ali.

Hassan Eslaiah, svobodni novinar, ki je poleg z AP imel pogodbo sklenjeno tudi s CNN, je skupaj s Hamasom prečkal izraelsko mejo, posnel fotografije gorečega izraelskega tanka merkava in nato fotografiral teroriste, ko so vstopili v kibuc Kfar Azza. Medtem ko je v živo tvital, ni nosil novinarskega jopiča ali čelade, pod njegovim prenosom pa je bilo zapisano: »V živo iz notranjosti naselbin na območju Gaze.«
V videoposnetku Eslaiah v arabščini pravi: »Vsi, ki so bili v tem tanku, so bili ugrabljeni, vse, ki so bili v tanku, je pred kratkim ugrabila brigada al-Kasam [Hamasovo oboroženo krilo], kot smo videli na lastne oči.« Fotografij, ki jih je nato posnel v Kfar Azzi, prikazujejo Hamasove teroriste, ki poskušajo prebiti ograjo kibuca, in gorečo hišo znotraj skupnosti.

V istem trenutku se je s Hamasovimi teroristi znašel tudi Yousef Masoud, ki sicer dela za The New York Times − ravno pravi čas, da je stopil na izraelsko ozemlje in posnel več slik tankov. Ali Mahmud je medtem posnel znamenito sliko poltovornjaka, ki skupaj s teroristi prevaža truplo nemško-izraelskega dekleta Shani Louk. Hatem Ali pa je dobil več ekskluzivnih posnetkov na smrt prestrašenih, okrvavljenih izraelskih civilistov, ki so jih Hamasovi teroristi na silo vlekli v Gazo.

Reuters je sicer objavil slike še dveh fotoreporterjev, s katerimi ima pogodbo, ki sta se prav tako znašla na meji prav v času Hamasove infiltracije Mohammeda Fayqa in Abuja Mostafe. Oba sta fotografirala goreči izraelski tank na izraelski strani meje, toda Abu Mustafa je šel dlje: posnel je fotografije okrvavljenega trupla izraelskega tankista, ki ga teroristi vlečejo iz tanka in ga vržejo na kamnita tla. Reuters je eno od slik škandalozno označili celo za eno od »slik dneva« v svoji uredniški bazi podatkov.

So res samo dokumentirali vojne zločine?

Še vedno ni znano, kako so se sodelavci zahodnih medijskih hiš znašli skupaj s Hamasovimi teroristi med napadom na izraelske naselbine, kako so z njimi nezakonito prečkali mejo in dokumentirali pokole civilistov. Tiskovne agencije sicer trdijo, da so ti ljudje le opravljali svoje delo in dokumentirali vojne zločine, a videti je, da je resnica veliko bolj mračna. Hamas je svoj napad na Izrael načrtoval zelo dolgo: njegov obseg, brutalni cilji in obsežna dokumentacija so bili pripravljeni že mesece, nekateri strokovnjaki menijo da celo leta. Upoštevano je bilo vse — od namestitve, časa, uporabe telesnih kamer in videoposnetkov mobilnih telefonov za deljenje grozodejstev. Malokdo verjame, da je bila navzočnost novinarjev naključje.

Še posebej pomenljive so bile fotografije, ki so se na spletu pojavile kmalu po razkritju Honest Reportinga in prikazujejo Eslaiaha z voditeljem Hamasa in enim od glavnih arhitektov terorističnega pokola 7. oktobra Yahyjem Sinwarjem, ko zloglasni terorist novinarja poljublja na lica.

Obsodbe s strani izraelske vlade
Izraelska vlada je medijske hiše New York Times, CNN, Associated Press in Reuters obtožila, da so njihovi »fotoreporterji« vnaprej vedeli za napad skrajnežev Hamasa 7. oktobra.

Iz urada izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja so poročali, da so bili novinarji »sokrivci v zločinih proti človeštvu«. Benny Gantz, minister brez listnice in član Netanjahujevega vojnega kabineta, je dejal, da so novinarji, ki so bili na prizorišču pokola, le opazovali, medtem ko je Hamas klal otroke − torej niso nič drugačni od teroristov in jih je treba obravnavati kot take.

Celoten članek preberite v reviji Demokracija!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine