5.1 C
Ljubljana
torek, 23 aprila, 2024

V tiskani izdaji Demokracije preberite: Vlada upokojence pustila na cedilu, protesti upravičeni

Piše: Vida Kocjan

Prag tveganja revščine je 827 evrov, v Sloveniji z dohodkom, nižjim od tega zneska, živi okoli četrtina prebivalcev. Med temi je največ upokojencev. Januarja je bila izplačana najnižja pokojnina v višini 294 evrov in najvišja v višini 3391 evrov. Povprečna starostna neto pokojnina je bila 777 evrov, kar 314.121 upokojencev in upokojenk je prejelo pokojnino do 800 evrov mesečno, kar je manj od praga tveganja revščine. Največ jih prejema od 600 do 700 evrov mesečno.

Stopnja revščine v državi se povečuje. Hkrati je bila lani kar 10,3-odstotna inflacija, to je za osmino višja kot v državah evroobmočja. Še pred letom dni, v času Janševe vlade, je bilo drugače. Inflacija je bila približno za tretjino nižja od stopnje v državah z evrom.

Skrb zbujajoče pod Golobovo vlado je tudi, da so se cene hrane in brezalkoholnih pijač v letu dni zvišale skoraj za petino. Izredno se povečuje energetska revščina. S tem se sooča kar 62 tisoč ali 7,2 odstotka vseh gospodinjstev, ki med drugim nimajo možnosti zagotavljanja primerno ogrevanega stanovanja, težko plačujejo položnice za ogrevanje. V prvih dveh mesecih letošnjega leta se to še krepi. Na najslabšem so upokojenci.

Upokojence pustili na cedilu

Vladna koalicija Roberta Goloba (Gibanje Svoboda, SD in Levica) v zadnjem času povečujejo vse socialne prejemke, kot so otroški dodatki in drugo. Te prejemke so izredno uskladili že lani jeseni. Le pokojnine so pustili »nedotaknjene«, letos so se te povečale za 5,2 odstotka, pa še to verjetno le zato, ker tako določa veljavni zakon. Ne samo da je koalicija lani obljubljala občutno izboljšanje gmotnega stanja upokojencev in invalidov. Takšno zavezo so zapisali tudi v koalicijski pogodbi, pa zelo hitro nanjo pozabili.

Celoten članek si lahko preberete v novi Demokraciji!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine