17.2 C
Ljubljana
četrtek, 2 maja, 2024

V tiskani izdaji Demokracije preberite: Podnebni radikalizem kot orodje v rokah Goloba za zasebne energetske posle?

Piše: Jože Biščak

Tina Seršen, sekretarka na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo, do včeraj precej neznana državna uradnica, je pretekli teden postala zvezda družbenih omrežij. Izkazala se je kot vneta nasprotnica graditve drugega bloka jedrske elektrarne, ki bi Sloveniji prinesel prepotrebno energetsko stabilnost, in kot goreča vernica podnebnega alarmizma.

Zaradi napada Rusije na Ukrajino je bila oskrba Evrope z električno energijo motena, cene so poletele v nebo. Toda ni bila vzrok vojna, ampak nerazumna energetska politika posameznih vlad in evropskih birokratov v Bruslju, ki si želijo čimprejšnji tako imenovani zeleni prehod. To pomeni opuščanje fosilnih goriv in tudi jedrske energije, kar naj bi nadomestili z obnovljivimi viri energije, predvsem z vetrnimi in s sončnimi elektrarnami. Povedano drugače: Evropa naj bi postala brezogljična celina.

Argumenti družboslovcev

Apologeti »nove energetske prihodnosti« so družboslovci; najbolj zagreti med njimi skrajni levičarji. Razmišljajo takole. Sodobna (zahodna) civilizacija je zrasla in postala najuspešnejša v zgodovini človeštva zaradi poceni energije iz fosilnih goriv in jedrskih elektrarn (po II. svetovni vojni). Če to uničimo, menijo, bomo uničili tudi kapitalizem in prešli v brezrazredno socialistično (komunistično) družbo, kjer bomo vsi enaki (v revščini in bedi).

Tudi Tina Seršen je družboslovka, nadobudna FDV-jevka, ki meni, da je dovolj poučena o energetiki, da se lahko kosa z energetskimi strokovnjaki. Tako je pretekli teden po spletu zakrožil venček njenih izjav, ko na konferenci, na kateri so govorili o drugem bloku jedrske elektrarne, s povzdignjenim glasom »uči« sogovorce o domnevni škodljivosti jedrske energije. Po njeno drugega bloka nuklearke ne bi smeli graditi, ker to pač ni v skladu z zeleno agendo, čeprav gre za čist vir energije. »Dejstva, dejstva, dejstva. Številke, številke, številke,« je kot papiga ponavljala, ko so ji zbrani gospodarstveniki razložili, da njeni argumenti proti nuklearki ne držijo. Zagrozila jim je celo z odvzemom subvencij, če ne bodo upoštevali smeri, ki jo je začrtala vlada. To je, da bo Slovenija posejana z vetrnimi in s sončnimi elektrarnami.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine