2.8 C
Ljubljana
ponedeljek, 25 novembra, 2024

V tiskani izdaji Demokracije preberite: Italija in Avstrija zaradi množičnih migracij podaljšujeta nadzor na mejah s Slovenijo

Piše: Andrej Sekulović

Množične migracije ostajajo velika težava za Slovenijo. Letos do konca marca že več kot 60.000 nezakonitih prehodov meje. Avstrija napovedala podaljšanje mejnega nadzora. O tem premišljuje tudi Italija.

Napovedi, da lahko Slovenija postane migrantski žep, se vse bolj uresničujejo. Že nekaj let se soočamo z naraščanjem množičnih migracij. Ko je Golobova vlada po prevzemu oblasti začela odstranjevati zaščitno ograjo na južni meji, je s tem dala signal migrantom na močno obljudeni balkanski poti, da so pri nas dobrodošli. Sosednje države so skrbno spremljale dogajanje v Sloveniji in v skladu s tem ravnale tako, da bi vsaj kolikor toliko zavarovale svoje meje pred migranti, ki prihajajo k njim čez Slovenijo. Vse več migrantov ostaja v Sloveniji. Njihovo gibanje ni omejeno na azilne domove, temveč se potikajo okoli. To se odraža tudi na področju kriminala, tatvin, ropov in celo spolnega nadlegovanja. Poleg Avstrije je tudi Italija znova uvedla nadzor na mejah, sedaj pa naj bi želela suspendirati schengenski sporazum s Slovenijo. To bi seveda pomenilo, da se bodo migranti še bolj kopičili pri nas. Bodo nevladniki in levičarski politiki, ki zahtevajo odprte meje in »humano« obravnavanje migrantov, sprejeli odgovornost za vse migrantske zločine, ki jih s svojo protislovensko politiko omogočajo?

Hoče Italija prekiniti schengensko pogodbo?

Podpredsednik in zunanji minister italijanske vlade Antonio Tajani je 4. maja na kongresu Južnotirolske ljudske stranke (SVP) v Meranu po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa dejal, da hoče Italija s Slovenijo prekiniti schengenski sporazum. Po njegovih besedah je Italija »zaprosila za prekinitev schengenskega sporazuma s Slovenijo«, razlog za to pa naj bi bila nevarnost, da lahko med migranti in begunci v Italijo vdrejo teroristi, ki prihajajo z Bližnjega vzhoda prek Slovenije na italijansko mejo. Dodal je, da je Italija v preteklosti »zaradi nacionalne varnosti že sprejela tovrstne ukrepe«. Schengenski sporazum je, kot vemo, mednarodna pogodba, ki odpravlja mejni nadzor blaga in ljudi. Sicer je schengen že načet zaradi množičnih nezakonitih migracij, saj je več držav znova delno vzpostavilo mejne kontrole. Poleg tega, da bi začasna prekinitev schengenskega sporazuma z Italijo, ki je po besedah ministra Tajanija Slovenijo za to že zaprosila, pomenila gnečo in dolge vrste na meji, za katere so mnogi menili, da smo se jih rešili, ko smo leta 2007 vstopili v schengensko območje, bi seveda takšen potek dogodkov pomenil tudi, da bodo potencialni teroristi ostali pri nas.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine