3 C
Ljubljana
torek, 10 decembra, 2024

V novi številki Demokracije preberite: Vladajoči levičarji nas bodo spet močno zadolžili

Piše: Vida Kocjan

V zadnjem letu je javni dolg Slovenije znova začel naraščati. Vlada Roberta Goloba tudi za prihodnji dve leti načrtuje precej višjo porabo od prihodkov. V dveh letih za 3,1 milijarde evrov. Hkrati so v koaliciji potrdili namero vlade, da bodo leta 2025 Slovenijo lahko zadolžili za skoraj 4,6 milijarde evrov, leta 2026 pa za nekaj več kot 4,3 milijarde evrov. Skupno za 8,9 milijarde evrov. Dolg državnega proračuna pa je bil na zadnji dan leta 2023 pri 38,8 milijarde evrov in je bil a nekaj manj kot dve milijardi evrov višji kot na začetku leta.

Povečuje se tudi javnofinančni primanjkljaj, kar pomeni porabo, višjo od prihodkov. Vladajoča koalicija je sprejela proračuna za leti 2025 in 2026. Primanjkljaj se bo prihodnje leto povzpel na 1,9 milijarde evrov, leto kasneje pa na 1,2 milijarde evrov. Za dve leti načrtujejo za 3,1 milijarde evrov višjo porabo od prihodkov, čeprav načrtujejo rekordne prihodke.

Odhodki letijo v nebo, pričakovani višji davki

Finančni minister Klemen Boštjančič je prejšnji teden dejal, da se odhodki povečujejo za 1,3 milijarde evrov, na 17,1 milijarde evrov, pri čemer se za 130 milijonov evrov povečujejo stroški dela, kar je posledica plačne reforme in odprave plačnih nesorazmerij ter napredovanj v letošnjem letu.

Po novem so načrtovani tudi višji prihodki, znašali bodo 15,2 milijarde evrov. Na to rast bodo med drugim vplivale začasne namenske dajatve (nov davek), ki jih je uvedel zakon o obnovi po lanskih avgustovskih poplavah. Boštjančič je med njimi navedel zvišanje davka od dohodkov pravnih oseb in uvedbo davka na bilančno vsoto bank, vlada pa po njegovih besedah načrtuje tudi rast prilivov od trošarin.

Za leto 2026 pa je načrtovanih 15,9 milijarde evrov in 17,1 milijarde evrov odhodkov. Primanjkljaj bo 1,2 milijardi evrov. Boštjančič navaja, da v ospredju proračunov ostajajo ukrepi za obnovo po lanskih poplavah. Poleg tega je vlada v postopku obravnave omenjala ukrepe za krepitev gospodarstva, zdravstva, znanja, inovacij ter stanovanjske in podnebne politike. Kako bo, pa bomo lahko spremljali. Obljub smo vsi že siti.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine