23.4 C
Ljubljana
sobota, 11 maja, 2024

V novi številki Demokracije preberite: Načrtovanje in izvajanje fiskalne politike: Pod Golobom vse slabše!

Piše: Vida Kocjan

Fiskalni svet, neodvisni in samostojni državni organ, ki nadzira vodenje javnofinančne politike v državi, je znova kritičen do predlogov proračunskih dokumentov za prihodnje triletno obdobje.

Zapisali so, da »projekcije ne zadoščajo trenutno ocenjeni predvideni dovoljeni poti v novem sistemu upravljanja v Evropski uniji«, in ocenili, da analiza nakazuje tudi na nevzdržnost dolga na dolgi rok. Fiskalna politika vlade Roberta Goloba je letos neustrezno naravnana, izrazito ekspanzivno, in tudi ni skladna z lanskim priporočilom Sveta Evropske unije.

Veliko pomanjkljivosti in zamujena priložnost

V proračunskih dokumentih, ki jih je pripravila vladajoča koalicija (Gibanje Svoboda, SD in Levica), je veliko pomanjkljivosti, ki niso upravičene. Dokumenti pa ob skorajšnji uveljavitvi novih fiskalnih pravil predstavljajo zamujeno priložnost za postavitev ustreznega orodja srednjeročnega proračunskega načrta. Posledično bo priprava prvega srednjeročnega fiskalno-strukturnega načrta v okviru novega sistema fiskalnih pravil jeseni letos otežena in bo predstavljala veliko težavo oziroma velik izziv, kot so to prijazno napisali v Fiskalnem svetu.

Poslabšanje javnofinančnega položaja

Glavne ugotovitve Fiskalnega sveta, objavljene v publikaciji Ocena proračunskih dokumentov za obdobje 2024 do 2027, so strnjene v štiri točke. Primanjkljaj sektorja država (brez upoštevanja interventnih ukrepov) naj bi se po letošnjem povečanju na okoli dva odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) do leta 2027 ostajal na podobni ravni kljub napovedanim stabilnim in z vidika javnofinančnih prihodkov razmeroma ugodnim makroekonomskim razmeram.

Celoten članek si lahko preberite v novi številki Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine