11.8 C
Ljubljana
petek, 3 maja, 2024

V novi številki Demokracije preberite intervju z dr. Petrom Verličem: “Protipoplavni ukrepi lahko močno zmanjšajo velike poplave. Pri nas so jih praktično preprečili!”

Piše: Vida Kocjan

Peter Verlič, doktor znanosti s področja gradbeništva, kot župan občino Grosuplje vodi že četrti mandat, ta pa pod njegovim vodstvom izredno napreduje. Pogovarjali smo se prejšnji četrtek.

Grosuplje je bilo obvarovano pred poplavami, za kar si je župan Verlič prizadeval vso svojo poklicno pot.  Pogovor je potekal o protipoplavnih ukrepih, zaščiti, rešitvah in o tem, kakšni so nujni ukrepi za prizadeto prebivalstvo na poplavnih območjih. Ker je strokovnjak za infrastrukturno področje, smo se pogovarjali tudi o cestni in železniški politiki.

Demokracija: V začetku avgusta so državo prizadele močne poplave Grosuplje sta obvarovala dva zadrževalnika poplavnih vod, spomin pa je še živ na poplave v preteklih letih …

Verlič: Zadnje poplave v občini so bile septembra 2010, ko še nismo imeli obeh zadrževalnikov. Imeli smo zadrževalnik Bičje, zadrževalnika Veliki potok pa še ne in je bilo mesto Grosuplje poplavljeno, saj je Grosupeljščica prestopila bregove. Po tem se je intenziviralo tudi delo pri pripravi dokumentacije za zadrževalnik Veliki potok.

Demokracija: Takrat ste si osebno zelo prizadevali za to. Ni bilo tako preprosto …

Verlič: Ne. Šele kasneje je ministrstvo izdelalo študijo o poplavni ogroženosti Slovenije in takrat je bila občina Grosuplje prepoznana kot občina z visoko poplavno ogroženostjo. Po tem so stekle aktivnosti, na ravni države je bila ustanovljena tudi Direkcija za vode, za objekte v sklopu poplavne varnosti je bilo namenjenih več sredstev.

Demokracija: Če teh dveh zadrževalnikov ne bi bilo, bi bilo Grosuplje zdaj pod vodo?

Verlič: Poplavljeni bi bili v celoti novo naselje Sončni dvori, industrijska cona, ves del Grosuplja od Jerove vasi, mimo doma starejših občanov, vsa naselja ob Grosupeljščici, praktično do železniške proge.

Demokracija: Imate zdaj protipoplavno zaščito urejeno v celoti?

Verlič: Zadrževalnik je opravil test v živo. Dokončno pa bo urejeno, ko bo Grosupeljščica urejena. To je zdaj naslednja faza. V okviru tega bo urejena struga, vendar ne na tehnični način, temveč sonaravno. Zgrajeni bodo premostitveni objekti, v okviru tega nekaj novih mostov in prehodov za pešce ter kolesarje. Predvsem je najbolj kritičen most pri tržnici v Grosupljem. Ta bo odstranjen, nadomestila ga bo brv za pešce in kolesarje, medtem ko bo cesta mimo tržnice do Adamičeve ceste na levem bregu preusmerjena ob toku Grosupeljščice na krožišče. S tem bo tudi promet razbremenjen, novi most bo z novimi gabariti, pretok prometa bo ustreznejši.

Celoten intervju si lahko preberete v novi številki Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine