3.1 C
Ljubljana
petek, 19 aprila, 2024

V novi Demokraciji preberite intervju z Alojzom Peterletom, predsednikom VSO: »Ukinitev samostojnega muzeja osamosvojitve ni tehnična zadeva, ampak udarec po osamosvojitvi”

Piše: Bogdan Sajovic

Z Alojzom Peterletom, predsednikom osamosvojitvene Demosove vlade, nekdanjim evropskim poslancem in predsednikom Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve, smo se pogovarjali med drugim o vladni ukinitvi Muzeja slovenske osamosvojitve, odnosu do osamosvojitve, polarizaciji in diskreditacijah, ki jih širi levica.

DEMOKRACIJA: Gospod Peterle, da takoj zgrabiva bika za roge. Zakaj je treba ukiniti Muzej slovenske osamosvojitve?

Peterle: Ukinitev samostojnega muzeja osamosvojitve ni tehnična zadeva, ampak udarec po osamosvojitvi, ki izhaja iz temeljne zadrege levice, izraža pa se z jezo. Osamosvojitev ni bila projekt partije. Kljub temu so stranke komunističnega izvora v kritičnih trenutkih pri njem sodelovale z Demosom in bi ga lahko ponotranjile in praznovale kot skupno stvar. Namesto tega poslušamo diskreditacijsko govorico o »zaslugarjih«, »domoljubih« in še kaj hujšega. Gre za oblastno uveljavljanje novega odnosa do osamosvojitve in poskus njenega podrejanja interesom zunaj nje same.

DEMOKRACIJA: Levičarji bi torej radi preurejali dogodke v zvezi za osamosvojitvijo?

Peterle: Delujejo že tako in zdi se, da je muzej šele začetek. Eni pravijo temu prisvajanje zgodovine. Dogodkov se ne da preurejati, lahko pa se spreminja interpretacija. Vprašanje časa je, kdaj se bodo spravili tudi na drugo, kar je povezano z osamosvojitvijo. Slišal sem za najavo, da bodo spomenike iz časa enoumja, ki so kulturno zbrani v Parku vojaške zgodovine v Pivki, spravili nazaj na stare lokacije. Osamosvojitev so podprli tudi številni komunisti, veliko manj pa jih je (bilo) za demokratično preobrazbo, ki je pri nas zastala. Ne pozabimo, da leta 1991 ni šlo samo za slovo od Jugoslavije, ampak tudi od nedemokratičnega enopartijskega režima. Ne bi škodilo, če bi bila v naslovu muzeja osamosvojitve tudi beseda demokratizacija.


Celoten intervju si lahko preberete v novi številki Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine