3.6 C
Ljubljana
četrtek, 25 aprila, 2024

Tudi interpelacija zoper ministra Ciglerja Kralja podoben polom kot dva dni prej: zanjo glasovalo 38 poslancev

Piše: C. R.

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je uspešno prestal interpelacijo, ki so jo vložile LMŠ, SD, Levica in SAB. Za interpelacijo je glasovalo 38 poslancev, proti pa 44. Interpelacija bi uspela, če bi jo podprlo vsaj 46 poslancev.

Ministra pa je z glasom proti podprlo 44 poslancev iz koalicijskih NSi, SDS in SMC, poslanca manjšin in štirje iz DeSUS.

Razprava je sicer trajala od desete ure prejšnjega dne dalje, skupaj kar 17 ur. Zanimivo je, da se tokrat kot glavni očitek ni več pojavila afera Iskreni.net, pač pa so ministru Ciglerju Kralju pripisovali grehe nekdanjega ministra za zdravje Tomaža Gantarja. Dolgotrajna maratonska razprava pa je prinesla le še dodatno farso t. i. burek koalicije, ki jo sestavlja četverček LMŠ, SD, Levica in SAB.

Takšno glasovanje je bilo pričakovano tudi glede na skoraj 17-urno razpravo. Vlagatelji interpelacije so v njej vztrajali, da je minister naredil toliko napak, da ne more več ostati na tej funkciji. Namesto da bi njegovo ministrstvo lani poleti aktivno pripravljalo domove za starejše na drugi val epidemije covida-19, je spalo, uvedba rednega testiranja na okužbo z novim koronavirusom pa je v domovih zelo zamujala, so poudarjali. Poleg tega minister ni pripravil ustreznih zakonskih predlogov za zajezitev širjenja virusa na delovnih mestih, dialog s socialnimi partnerji je bil neustrezen, kot sporno pa so izpostavljali tudi dodelitev sredstev na razpisu ministrstva Zavodu Iskreni.

V koaliciji so očitke zavračali in ocenili, da je minister naredil največ, kar je v času epidemije mogel. Pri tem so navajali, da v enem letu ni mogel nadoknaditi zamujenega pri vlaganju v domove v zadnjih desetletjih. Socialni dialog pa poteka na ustrezni ravni, so prepričani. Prav tako so ga podprli pri njegovih načrtih za deinstitucionalizacijo in razvoj institucionalnega varstva. Hkrati so bili kritični do vlaganja interpelacij v času zaostrenih zdravstvenih razmer. Namesto da bi združili moči v boju proti covidu-19, del opozicije po njihovih ugotovitvah meče polena pod noge vladi.

Tudi v zadnjem delu razprave o interpelaciji, ki se je zavlekla v zgodnje jutranje ure, so ponovili svoja stališča. Marka Bandellija iz SAB je zmotilo, kako minister govori o rešitvi doma starejših v Vrtojbi. “Enostavno ste ga prodali,” je dejal. “In zdaj se hvalite s tem,” je pristavil.

Po ugotovitvi Franca Jurše iz DeSUS je minister prevzel funkcijo v zelo težkih razmerah. Verjame, da si je zelo prizadeval, da se v domovih ni zgodila katastrofa. Negativno oceno pa je dal določbi iz sedmega protikoronskega zakona, ki omogoča prisilno upokojevanje delavcev s pogoji za starostno upokojitev in je zdaj pred ustavnim sodiščem.

Ob tem je Tadeja Šuštar iz NSi opomnila, da določba zaposlenemu omogoča nadaljevanje dela, a pod pogojem, da se bo s tem strinjal tudi delodajalec. Nemotiviranega delavca pa bi lahko zamenjal z motiviranim, s čimer bi se odprle priložnosti za zaposlovanje mladih, je dejala.

Kritika poslanca LMŠ Nika Prebila pa je bila usmerjena na nepravočasno izplačevanje dodatkov tistim, ki se z epidemijo borijo v prvi vrsti. Marsikateri delavec tega dodatka tudi ni prejel ali pa ga je prejel v nižji višini od obljubljene, je dejal.

Elena Zavadlav Ušaj iz SDS se je strinjala z ministrom Ciglerjem Kraljem, da je vložena interpelacija ogledalo odnosa do starejših v preteklih letih. “S tem vam je pokazal dejansko stanje, kdo je kriv za smrti v domovih starejših, to pa so vse pretekle vlade,” je zabrusila vlagateljem interpelacije.

Ministru se je v bran postavil tudi Branislav Rajić (SMC). Po njegovi oceni je Cigler Kralj sprožil mehanizme za lažje zagotavljanje nege in oskrbe starejših v prihodnje. Pojasnila ministrstva glede razpisa, ki je po mnenju dela opozicije sporen, pa so ga prepričala, da ni bilo niti korupcije niti konflikta interesov. Ministrstvo je v enem od današnjih tvitov namreč navedlo, da se je minister pridružil soustanoviteljem Zavoda Iskreni 12 let po ustanovitvi zavoda, iz njega in iz organov zavoda pa se je izključil lani pred nastopom ministrske funkcije.

Minister Cigler Kralj je v svojem sklepnem nastopu pred poslanci glede rednega testiranja na okužbo z novim koronavirusom dejal, da je takoj po znanih ugotovitvah glede kakovosti hitrih testov 19. novembra lani pozval vodstva domov k testiranju vseh zaposlenih. Glede zunanjih rdečih con je povedal, da so jih začeli vzpostavljati takoj, brez odlašanja. Za namestitev starostnikov v hotele pa se po njegovih besedah niso odločili, ker z vidika varne oskrbe starostnikov niso primerni. Tako so denimo dvigala pogosto premajhna za bolniške postelje, oprema v sobah pa ne omogoča dnevnega čiščenja, na primer tal.

Prav tako je zavrnil očitke na račun socialnega dialoga. Hvaležen je socialnim partnerjem za sodelovanje v težkih časih, z njimi pa usklajujejo tudi številne zakonske predloge, ki bodo prišli na klopi poslancev v prihodnosti, je napovedal.

Nemčija, češka in Slovaška so obveznost testiranja v domovih uvedle mesec dni pred Slovenijo, je dejala Jerca Korče iz LMŠ. Za vzpostavitev ločenih con v domovih so po njenih besedah zaslužni požrtvovalni delavci v domovih in v občinah, medtem ko se minister kljub enoznačnim pozivom ni ustrezno odzval. Povračilo domovom za vzpostavitev con pa je bilo nakazano šele proti koncu oktobra lani, je spomnila.

Sicer pa je ugotovila, da ministru ni uspelo ovreči očitkov. Še več, priznal je, da je poznal vse pozive k ukrepanju v domovih, a je ostal pri svoji odločitvi, da ukrepov ne bo, je dejala. “Lahko bi ukrepali, pa niste,” mu je očitala.

Farsičnega dogajanja sicer še ni konec, saj je predsednik LMŠ Marjan Šarec že napovedal vložitev ustavne obtožbe proti predsedniku vlade Janezu Janši. Za zdaj še ni bilo doseženo soglasje KUL-ovcev o sodelovanju, a očitno bo šlo za še eno predstavo, katere namen je tratenje časa in živcev za oslovo senco.

STA je ob tem objavila tabeli s podatki o glasovanju o interpelaciji ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janeza Ciglerja Kralja. Iz nje je razvidno, da se glasovanja niso udeležili poslanci SNS, vzdržal pa se je Jurij Lep iz DeSUS. Manjkali so tudi nekateri drugi poslanci, med drugim Alenka Bratušek.

Glasovanje po poslancih

SDS
------------------------------------
BAH ŽIBERT ANJA             Proti
BREZNIK FRANC               Proti
BRINOVŠEK NADA              Proti
DOBLEKAR BORIS              Proti
FERJAN JURE                 Proti
FURMAN KARMEN               Proti
GRIMS BRANKO                Proti
IRGL EVA                    Proti
IVANUŠA LIDIJA              Odsotna
JERAJ ALENKA                Proti
KALOH DEJAN                 Proti
KEPA FRANCI                 Proti
KRIVEC DANIJEL              Proti
LENART JOŽEF                Proti
LEP ŠIMENKO SUZANA          Proti
LISEC TOMAŽ                 Proti
MERJASEC LEON               Proti
MOŠKRIČ JANEZ               Proti
PODKRAJŠEK BOJAN            Proti
POGAČNIK MARKO              Proti
POJBIČ MARIJAN              Odsoten
ROSEC FRANC                 Proti
ŠKRINJAR MOJCA              Proti
TANKO JOŽE                  Proti
ZAVADLAV UŠAJ ELENA         Proti
ŽNIDAR LJUBO                Proti

LMŠ
------------------------------------
DIVJAK MIRNIK LIDIJA        Za
GOLUBOVIĆ BRANE             Za
HEFERLE TINA                Za
KORČE JERCA                 Za
KOVAČIČ ALJAŽ               Za
LENART JOŽE                 Za
MEDVED RUDI                 Za
MÖDERNDORFER JANI (JANKO)   Za
PAULIČ EDVARD               Za
PAVŠIČ ROBERT               Za
PEČEK IGOR                  Za
PREBIL NIK                  Za
ŠAREC MARJAN                Za
ZABRET ANDREJA              Za

SD
------------------------------------
BAKOVIĆ PREDRAG             Za
BEVK SAMO                   Za
HAN MATJAŽ                  Za
HOT MEIRA                   Za
KNEŽAK SONIBOJ              Za
KOPRIVC MARKO               Za
MURŠIČ BOJANA               Za
NEMEC MATJAŽ                Za
PREDNIK JANI                Za
TRČEK FRANC                 Za
ŽIDAN DEJAN                 Za
ŽIDAN GREGOR                Za

Levica
------------------------------------
CIGLER ŽELJKO               Za
KORAŽIJA BOŠTJAN            Za
KORDIŠ MIHA                 Za
MESEC LUKA                  Za
SITER PRIMOŽ                Za
SUKIČ NATAŠA                Za
T. VATOVEC MATEJ            Za
TOMIĆ VIOLETA               Za

SMC
------------------------------------
GREGORČIČ MONIKA            Proti
PERIČ GREGOR                Proti
RAJIĆ BRANISLAV             Proti
SLUGA JANJA                 Proti
UDOVČ MATEJA                Proti
VERBIČ DUŠAN                Odsoten
ZORČIČ IGOR                 Proti
ŽNIDARIČ MOJCA              Proti

NSi
------------------------------------
ČERNIGOJ ANDREJ             Proti
DIMIC IVA                   Proti
HORVAT JOŽEF                Proti
PAVLIN BLAŽ                 Proti
PREVC MIHAEL                Proti
REBERŠEK ALEKSANDER         Proti
ŠUŠTAR TADEJA               Proti

DeSUS
------------------------------------
HRŠAK IVAN                  Proti
JURŠA FRANC                 Proti
LEP JURIJ                   Vzdržan
POLNAR ROBERT               Proti
SIMONOVIČ BRANKO            Proti

SAB
------------------------------------
BANDELLI MARKO              Za
BRATUŠEK ALENKA             Odsotna
KOCIPER MAŠA                Za
RAJH ANDREJ                 Za
STAROVIĆ VOJKO              Za

SNS
------------------------------------
IVANUŠA JANI                Odsoten
JELINČIČ PLEMENITI ZMAGO    Odsoten
ŠIŠKO DUŠAN                 Odsoten

Narodne skupnosti
------------------------------------
HORVÁTH FERENC              Proti
ŽIŽA FELICE                 Proti

Glasovanje po poslanskih skupinah

stranka      za     proti   vzdržani  odsotni skupaj
-------------------------------------------------------
SDS           0       24        0        2       26
LMŠ          14        0        0        0       14
SD           12        0        0        0       12
Levica        8        0        0        0        8
SMC           0        7        0        1        8
NSi           0        7        0        0        7
DeSUS         0        4        1        0        5
SAB           4        0        0        1        5
SNS           0        0        0        3        3
PS IMNS       0        2        0        0        2

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine