10.7 C
Ljubljana
petek, 4 oktobra, 2024

To je razlog, da marsikateri Slovenec kupuje plin na Hrvaškem – razlike v cenah vas bodo šokirale

Piše: G. B.

Če so cene naftnih derivatov v naši državi še nekako podobne tistim na Hrvaškem – no, razen dizla, ki je cenejši – pa so cene gospodinjskega plina precej različne. 

Pred kratkim se je na naše uredništvo obrnil prebivalec ene od občin, ki se nahajajo ob meji s Hrvaško. Kot pravi, redno kupuje gospodinjski plin takoj čez mejo na prvi bencinski črpalki, kjer za standardno plinsko jeklenko za gospodinjstva (10,4 kilogramov) odšteje dobrih šestnajst evrov. Pri nas pa bi za takšno jeklenko odštel skoraj dvakrat več. Govorimo seveda samo o nabavi količine pline ob predpostavki, da se prodajalcu vrne prazno jeklenko. Pri čemer je treba biti pozoren, saj jeklenk iz Slovenije ponekod nočejo vzeti v račun.

Po podatkih podjetja Plinara iz Pulja nakup napolnjene plinske jeklenke pri njih stane 17,4 evra. Bržkone so cene drugih ponudnikov zelo podobne in se gibljejo nekje med 16,8 evra in 17,5 evra na standardno plinsko jeklenko.

Pri nas nabava plina v modri jeklenki podjetja Ina stane 30,4 evra. Podjetje Butan plin pa je objavilo ceno plina za omenjeno jeklenko (oranžno/zeleno) za 31,73 evra (z davkom vred). Medtem ko ista količina plina vrste futuria propan stane celo 55,38 evra (z davkom vred).

Že preprost izračun torej pokaže, da boste za ceno ene jeklenke v Sloveniji na Hrvaškem dobili (skoraj) dve jeklenki. Nič čudnega torej, da mnogi Slovenci množično kupujejo gospodinjski plin onstran meje, medtem ko državo vodi – prosto po Urški Klakočar Zupančič – “vrhuuunski menedžer”.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine