13.4 C
Ljubljana
nedelja, 5 maja, 2024

To je cenzurirana kolumna o aferi radiator, katere “umik” NČR ni kršitev kodeksa

Piše: Peter Jančič (Spletni časopis) 

Častno razsodišče, ki ga vodi Tatjana Pirc, podpredsednik je Brane Piano, člani pa Irena Brejc, Ranka Ivelja, Sonja Merljak Zdovc, Peter Merc in Nataša Štefe je zavrnilo mojo pritožbo proti novemu odgovornemu uredniku portala Siol.net Mihaelu Šuštaršiču, da je kršil kodeks novinarske etike, ko je iz portala umaknil kolumno z naslovom “Posilstva in droge afere radiator”.

Umaknil je tudi večino članka pred tem, v katerem je Siol.net poročal o javnosti prikritih povezavah med voditeljem na TV Slovenija Sašu Krajncu, ki je protestiral proti poročanju o načrtovanih čistkah na RTVS in takrat ravno imenovanim vršilcem dolžnosti generalnega sekretarja ministrstva za kulturo Tonijem Tovornikom. Ministrstvo vodi projekt menjav na RTVS. Ta članek (s klikom lahko preberete celoten umaknjen članek) je bil takšen:

Krajnc in Tovornik sta bila v preteklosti sodelavca in prijatelja. Kot je razvidno je bilo na članek več kot sto komentarjev bralcev. Danes niso več mogoči. Novi odgovorni urednik Mihael Šuštaršič je članek “umaknil”, odzive bralcev pa onemogočil.

Spor proti “umiku” celotne kolumne in posegu v tekst sem sprožil, ker kodeks novinarske etike določa: “Nihče ne sme novinarju brez soglasja pomensko spremeniti, umakniti ali predelati prispevka.”

Razsodišče v razsodbi imena Kranjca in Tovornika prikrije in tudi sicer o vsebini kolumne in članka ne govori, ker menijo, da se o teh stvareh ne sme obveščati javnosti, češ da bi to bil poseg v zasebnost. Ocenilo je pa, da je imel nov urednik Šuštaršič razloge za umik moje kolumne (in tudi za umik dela članka, ki je bil objavljen že prej, pozneje pa še preostanka tega članka, ki ga je najprej najbrž pozabil umakniti). Razlog za umik pa bi naj bil, ker so vsebine pomenile kršitev kodeksa etike, je odločilo častno razsodišče.

Trditev, da je šlo za kršenje kodeksa etike, ne temelji na razsodbi, ki bi jo razsodišče sprejelo in proti takšni obtožbi nisem imel možnosti odgovora ali obrambe. Nobenega postopka ni bilo.

Kolumna, ki je bila na Siol.net umaknjena, je še dostopna v arhivu svetovnega spleta (do tja Šuštaršič nima dostopa), ki arhivira vse pomembne objave na svetovnem spletu.

Ker menim, da je prav, da lahko ljudje sami presodijo, ali je šlo za cenzuro, ponovno omogočam dostop do na Siol.net umaknjene kolumne, ki je tam ne morete prebrati. Funkcija Spletnega časopisa je, da se bori za pravico javnosti do informiranosti in proti posegom oblasti, ki poskušajo ljudem prikrivati za politike neprijetna dejstva. Tisto, o čemer se v naši državi ne sme pisati in je zaradi tega “umaknjeno” po političnih menjavah na vrhu državnih podjetij, ki izdajajo medije, je vredno pozornosti:

Posilstva in droge afere radiator

Dušan Smodej |  | Foto: Facebook, Fotopub

 

Le neodvisen sodnik lahko odloči o krivdi Dušana Josipa Smodeja po objavi pričevanj, da naj bi spolno zlorabljal omamljene mladoletnice, fantazij o vezanju mladenk na radiator v kleti in finančnih prevar. Sodnika ne morejo nadomestiti objave na družabnih omrežjih, vaške opravljivke ali necenzurirani novinarji, ki jih za črnjenje nasprotnikov najemajo politiki ali so z njimi celo v posteljah. Težava primera Smodej pa je, da vemo, da sodbe sodnika najbrž ne bo. Ne le zaradi tega, ker posledice prijave spolne zlorabe, če si zlorabljene že drznejo prijaviti, praviloma udarijo po žrtvah samih. Imamo tudi vrh policije, ki je podoben necenzuriranim novinarjem v službi politikov. Nova vlada si je že nastavila svojega. Vrh policije je zamenjala hitreje in obsežneje kot prejšnja. Svoje so nastavili, tak vtis so ustvarili s politično čistko, da bi preganjali in diskreditirali opozicijske politike in varovali tiste na oblasti, če se znajdejo v težavah, kot so te z Dušanom Josipom Smodejem.

Kako pravosodne oblasti in mediji pometajo zlorabe oblasti pod preprogo in poskušajo zaščiti pomembne politike, smo lahko opazovali že v aferi seks za redno zaposlitev župana Ljubljane Zorana Jankovića. In to celo nedavno, ko je častno razsodišče bolj levega društva novinarjev presodilo, da je kršitev njihovega kodeksa, če javnost natančno obveščamo o sporu na sodišču, ki ga je farmacevtka Katarina Ravnikar sprožila proti kriminalistoma, češ da sta v uradnem zaznamku zapisala preveč o motivih in posledicah njenih intimnosti z županom. Ne smete vedeti. Prikriti bi vam morali ta farmacevtkin spor, kako se je za seks zlorabljala oblast v Ljubljani.

Nadaljevanje preberite TUKAJ.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine