13.9 C
Ljubljana
četrtek, 2 maja, 2024

Titova vrnitev na Brdo je stopnjevanje kulturnega boja

Piše: Sara Kovač (nova24tv.si)

Potem ko smo pred dvema mesecema poročali o tem, da je ministrica za kulturo Asta Vrečko iz vrst Levice po ukinitvi Muzeja slovenske osamosvojitve izrazila željo o tem, da bi se kipe Tita in ostalih vrnilo v park Brdo, je sedaj tudi Golobova vlada zavzela stališče, da se maršal Tito, čeprav ta simbolizira nekdanji totalitarni režim, vrača na Brdo. “Ali bo verska vnema nadomestila pravno državo?” se v luči tega sprašuje zgodovinar dr. Jože Dežman in predsedniku vlade predlaga, da naj trditve, ki nimajo podlage v resničnosti, iz vladnih dokumentov črtajo. Šele potem pa naj se začne ukrepanje, ki bo odgovorno in bo temeljilo na dejstvih, ne pa da bomo priča ukrepanju na podlagi izmišljotin in lažnih obtožb.

Spomnimo. Ministrica za kulturo Asta Vrečko je na začetku marca na ministrstvu za kulturo organizirala Strokovni posvet o zbirki kipov s posestva Brdo pri Kranju, saj jih je očitno na ministrstvu motilo, da je bil del zbirke kipov iz Brda prenesen v Pivko. Gre za povojna dela vrhunskih umetnikov. Na Ministrstvu za kulturo prestavitev kipov ocenjujemo kot neprimerno,” je izpostavila ministrica. Vrečkova je vztrajala, da pri omenjeni zadevi ni šlo za restavriranje, ampak prenos, ki ni bil izpeljan po ustaljenem postopku, čeprav so tedaj pri Javnem gospodarskem zavodu Protokolarne storitve Republike Slovenije (JGZ) Brdo pojasnili, da so kip Tita in ostale odstranili z namenom, da jih bodo restavrirali, saj ti od vlivanja naprej sploh niso bili zaščiteni in raziskani na ustrezen način. Napovedano je bilo, da se pripravlja idejni projekt za ustrezno prezentacijo kipov.

Vlada kot celota na istem bregu kot ministrica za kulturo

Ker seveda ni normalno, da se v državi, ki je demokratična, na javno mesto vrača kip množičnega morilca in diktatorja, je stališče ministrice za kulturo vzdignilo nemalo prahu. Iz tega razloga se je tudi poslanka opozicijske SDS Anja Bah Žibert odločila, da vlado vpraša, kakšno je tudi njeno stališče v zvezi z vračanjem kipov na posestvo Brdo pri Kranju. Vlada je pričakovano, glede na to, da lahko vidimo, da ta od svojega nastopa deluje izrazito ideološko, pritrdila stališču ministrice za kulturo. Vlada namreč zavzema stališče, da je vrnitev umetniških del na posestvo Brdo utemeljena. Tako predlagajo vrnitev kipov po dokončanem strokovnem pregledu stanja umetnin in po opravljenih konservatorsko-restavratorskih posegih. “Temu naj sledi strokovna odločitev o primerni postavitvi na podlagi projekta ureditve parka, ki bo upoštevala tudi strategijo upravljanja protokolarnega posestva Brdo pri Kranju,” navajajo v odgovoru vlade in še med drugim dodajajo: “Kot pomemben del zbirke kipov s posestva Brdo pri Kranju tudi spomenik maršalu Titu po našem mnenju sodi v parkovno ureditev protokolarnega posestva in ga ni smiselno arbitrarno izdvajati od ostalih kipov”.

Kot je mogoče razbrati iz odgovora vlade, v tem trenutku na podlagi strokovnega posveta na kulturnem ministrstvu potekajo “intenzivna usklajevanja med Muzejem novejše in sodobne zgodovine, Javnim gospodarskim zavodom (JGZ) Brdo in Restavratorskim centrom Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVDS), ki so usmerjena v restavratorsko in konzervatorsko obravnavo poškodovanih kipov in njihovo vrnitev na posestvo Brdo, v skladu s projektom ureditve posestva, v naslednjih mesecih.”

Foto: posnetek zaslona You Tube 24ur

Spomnimo, da je sicer umetnostni zgodovinar Gojko Zupan po poročanju N1 na posvetu pojasnil, da v zvezi z omenjenimi skulpturami obstajajo različne interpretacije. Na podlagi podatkov, s katerimi razpolaga, so bili kipi gradu Brdo v glavnem postavljeni na prosto, nekateri tudi v objekt, a kot pravi, niso bili “ustvarjeni kot javni spomeniki, ampak kot okrasje za muzejske dvorane, protokolarne vile in vrtove ali javni prostor”. Po II. svetovni vojni so nekateri želeli, da bi zbirka kipov iz vojnega in povojnega obdobja našla mesto na Ljubljanskem gradu, a do tega naposled ni prišlo. Tako so bile skulpture poslane na različne dele Slovenije, med drugim tudi v vilo Bled.

 

Odzval se je Dežman in opozoril na neresnične trditve

V zvezi s stališčem vlade se je za portal Spletni časopis odzval dr. Jože Dežman, ki je v  samem uvodu zapisa, ki ga je naslovil na premierja, izpostavil, da je z zanimanjem prebiral o nameri, da se bodo kipi, ki so postavljeni v Depoju na prostem MNZS v Pivki, vrnili na Brdo. “Ali je ta izpoved vere posledica spovedi, ki ste jo imeli pri vrhovnem svečeniku titoizma/kučanizma? Po spovedi, kjer naj bi vas obšlo razodetje o pomenu spomenika osamosvojitvi, ste povedali: “Podpiram tudi vse ostale pobude v smeri preseganja kakršnihkoli razdorov in zbliževanja stališč med različnimi stranmi.” Ali vam je bila med spovednimi pokorami naložena tudi ta, da morate uresničiti pobudo Milana Kučana, ki vam jo je razkril na partizanski Pokljuki 9. julija 2022, ko je Vladi RS naročil: “Prepričan sem, da lahko s tega našega srečanja sporočimo podporo zahtevi, da se kipi vrnejo na Brdo. Sedanja vlada s tem verjetno ne bo imela težav”. Res, božji mlini meljejo …”

Dežman Golobu predlaga, da bi svojo versko vnemo razodeval tako, da bi pri vladanju le ohranil zdravo pamet in da bi odločitve Vlade RS imele podlago v resničnosti. Kot poudarja Dežman, je izjava vlade kot tudi dosedanje izjave ministrstva, na čelu katerega je Vrečkova, polna trditev, ki bolj kot na dokazanih dejstvih temeljijo na verski vnemi. “Kateri predpisi naj bi bili kršeni pri postavitvi depoja na prostem MNZS v Pivki? Ali so kaj takega ugotovili pristojni organi ali se Ministrstvo za kulturo (MK) in Vlada RS obnašata kot revolucionarni strelski vod?” je vprašal Dežman in dodal, da imamo kulturno-varstvene pogoje in v njih je zahtevano, da investitor pridobi restavratorsko-konzervatorski program. “Ta program je pripravljen in je bil javno predstavljen. Sredstva za izvedbo tega programa Restavratorskemu centru zagotovi MK,” je izpostavil.

Trditev, da naj bi Muzej novejše zgodovine Slovenije (MNZS) “ostale kipe ob prenosu tako rekoč prisvojil”, so po besedah Dežmana lažnive. “Dejstvo pa je, da so bili kipi z ustreznimi pogodbami med JGZ Brdo in MNZS preneseni v MNZS.” Navedba, da naj bi bili kipi ob prevozu v Pivko ogroženi, po njegovih besedah ravno tako nima podlage v dejstvih. “Predvsem pa je bila postavitev depoja na prostem v programu MNZS za leto 2022. Da je bilo s programom vse v redu, je potrdilo tudi MK že pod ministrico Asto Vrečko, ki je odobrilo programirana sredstva za postavitev. Tudi svet novega MuZXXI je potrdil poročilo o delu MNZS v letu 2022,” je pojasnil.

dr. Jože Dežman (Foto: STA)

S sklepom vlade se ustvarjajo izredne razmere in podžiga kulturni boj

Po mnenju Dežmana je skrajno nenavadno, da se s sklepom Vlade RS “ustvarjajo izredne razmere, podžiga kulturni boj”. Sprašuje se, če na kulturnem ministrstvu res ni osebe, ki bi bila sposobna ukrepati v okviru svojih pristojnosti in zakonskih pooblastil. “Ali bo verska vnema nadomestila pravno državo?” navaja in predsedniku vlade predlaga, da naj trditve, ki nimajo podlage v resničnosti, iz vladnih dokumentov črtajo. Šele potem pa naj se po njegovo začne ukrepanje, ki bo odgovorno in bo temeljilo na dejstvih, ne pa da bomo priča ukrepanju na podlagi izmišljotin in lažnih obtožb.

Lani je postavitev v Pivki videlo preko 40 tisoč obiskovalcev in to je bilo po besedah Dežmana mnogo več, kot je bilo tistih, ki so kipe videli v Vili Bled, na Brdu in v Poljčah. “S postavitvijo so bili nadvse zadovoljni. Če kipov, ki so bili zanemarjeni, nemarno postavljeni tako na Brdu kot v Poljčah, na Brdu inventarizirani kot potrošni material, v Poljčah pa sploh ne inventarizirani, ne bi strokovno obravnavali, prevzeli v kulturno ustanovo in primerno razstavili, bi na Brdu in v Poljčah čakali na svoj klavrni konec. Nenazadnje, ravno tako zanemarjen je tudi spomenik revolucije v Ljubljani! Tudi revolucijo, Kidriča in Kardelja bi lahko v okviru depoja na prostem v Pivki strokovno obravnavali in spodobno razstavili,” je zaključil.

Če ni mogoče v Italiji najti kakšnega Mussolinija, je pri nas vse drugače, čeprav smo ravno tako kot Italija država članica Evropske unije. To po eni strani ne čudi, glede na to, da na račun vpliva levih strani nismo sposobni obsoditi niti vseh treh totalitarnih režimov. Pri teh, ki častijo komunizem še danes, namreč namenoma obstaja pozaba, da je celo ustavno sodišče pred leti razsodilo, da Josip Broz Tito v največji meri simbolizira nekdanji totalitarni režim. “Ime Tito ne simbolizira zgolj osvoboditve ozemlja današnje države Slovenije izpod fašistične okupacije v drugi svetovni, temveč simbolizira tudi povojni totalitarni komunistični režim, ki so ga zaznamovale obsežne in grobe kršitve človekovih pravic in temeljnih svoboščin,” so namreč navedli ustavni sodniki.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine