Piše: A. S.
Zaradi dogodkov v Siriji se je vse več evropskih držav članic odločilo, da bodo zamrznile vse prošnje za azil sirijskih državljanov. Med njimi so Nemčija, Avstrija, Italija, Švedska, Danska, Francija Hrvaška in številne druge. Kako pa je s Slovenijo?
Na Vlado Republike Slovenije smo naslovili vprašanje ali bo tudi Slovenija začasno zamrznila azilne prošnje sirijskih državljanov.
Poklukar se je o razmerah v Siriji in »morebitnem vplivu dogajanja na notranjo varnost v državah in v Evropski uniji nasploh« pogovarjal s hrvaškim ministrom dr. Davorjem Božinovićem in italijanskim ministrom Matteom Piantedosijem. Dogovorili so se, da se bodo k temu vprašanju vrnili v času zasedanja Sveta Evropske unije za pravosodje in notranje zadeve ki bo potekalo v četrtek, 12. decembra 2024, v Bruslju. Prav tako naj bi Poklukar obvestil oba ministra, da je policija »poostrila nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko ter izravnalne ukrepe v notranjosti države z namenom boja proti terorizmu in preprečevanja nezakonitih migracij«.
Na naše vprašanje ali bo Slovenija poleg tega po zgledu številnih držav »jedrne Evrope« prav tako zamrznila sirijske prošnje za azil bolj natančnega odgovora zaenkrat smo prejeli odgovor Ministrstva za notranje zadeve, kjer so nam sporočili že zgoraj navedene podatke o pogovoru med tremi ministri. Prav tako smo izvedeli, da je “slovenska policija v luči dogajanja poostrila nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko ter izravnalne ukrepe v notranjosti države z namenom boja proti terorizmu in preprečevanja nezakonitih migracij”, kot tudi, da Slovenija zaenkrat ne bo ustavila prošenj za azil: “Glede obravnave postopkov za mednarodno zaščito sporočamo, da teh ne ustavljamo, bomo pa v konkretnih postopkih z državljani Sirije ponovno preučili spremenjene razmere in nova dejstva, kar bi lahko vplivalo na trajanje posameznega postopka.”
Razmere v Siriji sicer lahko sprožijo nov migrantski val beguncev v Evropo. S slednjim se sicer v določeni meri soočamo že sedaj. V tem letu je bilo do konca oktobra sicer obravnavanih kar 41.372 nezakonitih prehodov slovenske meje. Med nezakonitimi migranti pa prevladujejo ravno Sirci, ki jih je bilo dobrih 14.100. Prejšnje leto je bilo ilegalnih migrantov iz Sirije v istem obdobju »samo« približno 1.240. Poleg Sirijcev sicer letos prevladujejo med ilegalci Turki in Afganistanci.
Razmere v Siriji so po padcu Asada zelo resne, saj je znova na pohodu Islamska država, ki naj bi že usmrtila več ljudi, tudi 54 sirskih vojakov, ki so po koncu prejšnjega režima pobegnili v puščavo. Razmere ostajajo negotove tudi za tamkajšnje kristjane, ki znajo postati tarča islamskih skrajnežev.