20.4 C
Ljubljana
ponedeljek, 6 maja, 2024

Slovenski zdravniki enotno: Pričakujemo, da nas bolniki obravnavajo brez žalitev in groženj

Piše: C. R.

Da je zdravniški poklic posebej v zadnjem času postal še bolj tvegan zaradi raznih anticepilskih teorij zarot, je znano. Širjenje lažnih informacij ter diskreditacij na račun zdravnikov preko medijev ter družbenih omrežij vpliva tudi na splošno klimo v zdravstvu, kjer zdravnikov že tako ali tako primanjkuje, umetno spodbujana nestrpnost pa mnoge slovenske zdravnike prisili k temu, da odidejo v tujino, kjer so razmere bolj prijazne.

“V zadnjem času se zdravniki vedno pogosteje srečujemo z nespoštovanjem in grožnjami s strani bolnikov. Zdravniški poklic se od večine drugih intelektualnih poklicev razlikuje v tem, da moramo svoje znanje, da ohranimo zdravniško licenco, potrjevati vsakih 7 let. Pridobljeno znanje temelji na dosežkih moderne, zahodne, uradne medicinske znanosti, pri čemer smo zdravniki vse pogosteje uspešni tudi pri težkih boleznih, ki so še pred nekaj leti pomenile smrtno grožnjo bolnikom. Pacienti se po pomoč zdravnika obrnejo prostovoljno in nesprejemljivo je, da se pri tem vedejo žaljivo in nespoštljivo. Zato prosimo in pričakujemo, da nas bolniki, ki pridejo po pomoč prostovoljno, tudi zaradi virusa COVID-19, obravnavajo brez žalitev in groženj,” so v kratki izjavi zapisali predstavniki Koordinacije zdravniških organizacij (KZO): sindikat Fides, Zdravniška zbornica Slovenije, Slovensko zdravniško društvo in Strokovno združenje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije. V letu 2022 KZO tako pred javnostjo zastopa predsednik Fidesa Konrad Kuštrin.

Ob tem naj spomnimo, da so tudi mnogi mainstream mediji s spodbujanjem gonje proti ukrepom in proti stroki veliko pripomogli k takšnemu neprijaznemu ozračju do zdravnikov.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine