6.1 C
Ljubljana
petek, 26 aprila, 2024

Škandalozno: Za STA so stališča enega glavnih strategov aktualne slovenske zunanje politike dr. Igorja Senčarja nepomembna

Za Slovensko tiskovno agencijo so stališča enega glavnih strategov aktualne slovenske zunanje politike dr. Igorja Senčarja (državnega sekretarja za koordinacijo mednarodnih zadev in zadev Evropske unije v Kabinetu predsednika vlade Republike Slovenije) nepomembna, čeprav je bil julija na vrhu EU v Bruslju skupaj s predsednikom vlade Janezom Janšo eden glavnih tvorcev odličnega slovenskega finančnega izkupička, ki bo še leta pozitivno vplival na razvoj Slovenije. V zadnjih tednih pa je močno angažiran, da bi v EU dosegli kompromis glede »vladavine prava«.

Slovenska tiskovna agencija dnevno objavlja povzetke glavnih komentarjev in izpostavljenih tem posameznih tiskanih medijev in spletnih portalov. Tako tudi revija Demokracija tedensko vsako sredo pošlje na STA uvodnik, intervju ali kakšen ekskluzivni članek.

Tako smo jim tudi ta teden poslali uvodnik gl. in odg. urednika Jožeta Biščaka in intervju z državnim sekretarjem za koordinacijo mednarodnih zadev in zadev Evropske unije v Kabinetu predsednika vlade Republike Slovenije dr. Igorjem Senčarjem.

No, uvodnik so kot običajno v četrtek, na dan izida revije, na kratko povzeli. Ker pa smo že navajeni, da naših intervjujev v zadnjih letih z redkimi izjemami praktično ne povzemajo, smo jih tokrat še posebej opozorili, da jim pošiljamo »ekskluzivni pogovor z dr. Igorjem Senčarjem (je eden glavnih vladnih strategov slovenske zunanje politike) … za pregled tiska«.

Pri tem smo v pojasnilo dodali: »O slovenski zunanji politiki smo se pogovarjali z državnim sekretarjem za koordinacijo mednarodnih zadev in zadev Evropske unije v Kabinetu predsednika vlade Republike Slovenije dr. Igorjem Senčarjem. V času uspešnega slovenskega predsedovanja Evropski uniji v prvi polovici leta 2008 je bil  v Bruslju predsedujoči Odboru stalnih predstavnikov EU (Coreper). Predava tudi mednarodne odnose na Fakulteti za državne in evropske študije.«

No, včeraj dopoldne pa smo na portalu STA zaman iskali povzetek pogovora z dr. Igorjem Senčarjem. Zasledili pa smo novico »Odbora za zunanjo politiko in zadeve EU glede Janševe zunanje politike«.

Na uredništvo STA smo zato poslali vprašanje, »zakaj ne povzamejo ekskluzivnega intervjuja v reviji Demokracija z dr. Igorjem Senčarjem, enim glavnih strategov zdajšnje slovenske zunanje politike«. Pri tem smo jih opozorili, da so recimo objavili novico »Odbora za zunanjo politiko in zadeve EU glede Janševe zunanje politike«. In dodali: »Se pravi, objavljate neke pavšalne opozicijske očitke na račun vladne politike, nič pa o tem, za kaj se v resnici zavzema vlada na področju slovenske zunanje politike. In to problematiko v intervjuju dobro predstavi dr. Igor Senčar, ki je državni sekretar za koordinacijo mednarodnih zadev in zadev Evropske unije v Kabinetu predsednika vlade Republike Slovenije. Hkrati je predavatelj  mednarodnih odnosov na Fakulteti za državne in evropske študije. Se pravi, nadvse kompetentna osebnost!«

Na naše poizvedovanje nam je odgovorila urednica zunanjepolitičnega uredništva na STA Sergeja Kotnik Zavrl: »Spoštovani, intervjuja z g. Senčarjem v servisu STA nismo povzeli, ker smo presodili, da so v njem predstavljena stališča glede slovenske zunanje politike dobro znana in smo o njih že večkrat poročali tudi v servisu STA.«

A res?! Zakaj pa je bila potem prav za ta dan na zahtevo opozicije sklicana skupna seja parlamentarnega odbora za zunanjo politiko in zadeve EU? Na njej so želeli opozicijski poslanci kaj več izvedeti  o zunanjepolitičnih stališčih predsednika vlade Janeza Janše in o nekaterih njegovih potezah, ki so jih označili kot domnevno sporne.

No, ravno te stvari pa je v intervjuju za revijo Demokracija dobro pojasnil dr. Igor Senčar, ki je v Kabinetu predsednika vlade zadolžen za »koordinacijo mednarodnih zadev in zadev Evropske unije«, se pravi, da je pravzaprav glavni premierjev svetovalec za zadeve EU.

V intervjuju za Demokracijo je namreč podrobno pojasnil, kako je prišlo na julijskem vrhu EU v Bruslju do sporazuma in zakaj je predsednik vlade nedavno pisal vodilnim predstavnikom EU, da bi dosegli kompromis v dobro celotne evropske povezave. Zadeva namreč niti približno ni taka, kot jo skušajo prikazati dominantni mediji in žal prepogosto tudi STA, ki veselo povzema vsako še tako puhlo kritiko slovenske zunanje politike, ne pa tehtnih geostrateških mislih nekoga, ki se spozna na zunanjo politiko in realno tudi nanjo vpliva.

V intervju za Demokracijo je dr. Senčar med drugim dejal: »Da pa je prišlo do julijskega dogovora, je bilo investiranega ogromno političnega kapitala. Ta veliki sporazum so omogočili voditelji, to je njihov sporazum, oni so zanj odgovorni. Predsednik vlade je s pismom pozval k razumu. V pismu je opozorili, da se je vmes zgodil odklon od julijskega sporazuma in da je treba najti dogovor, ki bo lahko soglasno sprejet. Dovolite, da navedem enega od ključnih delov pisma, ki zelo jasno in nedvoumno izpostavi stališče predsednika vlade:

Slovenija podpira spoštovanje vladavine prava. V vseh primerih, tudi pri instrumentih MFF [op. večletni finančni okvir] in RRF [op. instrument za okrevanje]. Brezpogojno, brez dvojnih meril. Ob spoštovanju Pogodbe o Evropski uniji. Upoštevaje, da o pravu oziroma kršitvah tega odloča neodvisno sodišče. In ne kakršnakoli politična večina. Ker to potem ni vladavina prava, ampak vladavina večine. Če se odločamo za to pot, nam dobra prihodnost Evrope, svobodne in nerazdeljene, polzi iz rok.‘«

Skratka, dr. Senčar je v intervjuju natančno pojasnil delovanje Evropske unije, njenih institucij, kako je prišlo med voditelji EU do julijskega dogovora o finančnem okviru za spopad z epidemijo in večletnem finančnem okviru za obdobje 2021−2027, in na zaplet, ki smo mu priča v zadnjih tednih. Pri tem pa Slovenija igra aktivno vlogo, ne pa tako kot pod prejšnjim predsednikom vlade Marjanom Šarcem, ki je pred lanskim julijskim vrhom EU v izjavi za medije dejal: »Nimam kaj misliti. Bom videl, kaj se bo zgodilo, in temu primerno reagiral.«

No, sicer pa je pravo učno uro zunanje politike včeraj na seji odborov za zunanjo politiko (OZP) in za zadeve EU (OEU) opozicijskim poslancem dal zunanji minister Anže Logar. Zato ne bi bilo slabo, če bi ti pred sejo prebrali vsaj intervju z dr. Senčarjem. Da se ne bi tako smešili, kot so se; ko je recimo poslanka Levice Violeta Tomić vodjo predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Zorana Stančiča preimenovala kar v »evropskega komisarja« …

P. S. Vabljeni, da si celoten intervju z dr. Igorjem Senčarjem preberete v reviji Demokracija! Tako boste lahko hitro razumeli, da hvala Bogu slovensko zunanjo politiko končno vodijo ljudje, ki se nanjo tako teoretično kot praktično dobro spoznajo in razumejo funkcioniranje evropske politike, geopolitiko in realizem v svetovni politiki …

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine