16.9 C
Ljubljana
nedelja, 28 aprila, 2024

Sedaj ni več dvoma: nasledniki Popita in Dolanca na RTV Slovenija pripravljajo čistke, ki bi jih legalizirali s spremembo statuta RTVS – za nazaj

Piše: Gašper Blažič, M. D. 

Po famoznem suspenzu urednika informativnega programa na drugem programu TV Slovenija Rajka Geriča in skupine novinarjev, ki je ustvarjala oddajo Panorama, postaja jasno, da sedanja uprava dejansko pripravlja teren za čistko, pri čemer ne bo šlo več zgolj za “čakanje”, ampak kar za realno odpuščanje. Seveda tistih, ki so “politično neprimerni”. Torej povsem v slogu svinčenih sedemdesetih let. 

Očitno se namreč pripravljajo spremembe statuta RTV Slovenija, ki bi “legalizirale” dosedanjo neupravičeno pošiljanje novinarjev na “čakanje”. In sicer tako, da bi nacionalna televizija spet dobila bojda enoten informativni program, torej tistega iz prvega programa. Medtem ko naj bi drugega ukinili, s tem pa bi tudi potreba po delu zaposlenih v “Geričevem uredništvu” avtomatsko prenehalo.

Vse to pomeni predvsem politično čistko, seveda pod pretvezo finančnega stanja na RTVS, ki sicer res ni rožnato, vendar je treba spomniti, da je prejšnja vodilna garnitura RTVS zapustila povsem solidno finančno stanje. Jasno pa je, da so se sedanji vodilni najbolj lotili oddaje Panorama, pri čemer pa pri drugih ukinjenih oddajah sodelavcev niso metali na cesto. Kar pove vse.

Zanimivo je, da se do zdaj zaradi Martićevega revanšizma in pogroma nad novinarji ni oglasil še noben od članov sveta RTV Slovenija iz vrst zaposlenih. Vsi so se v teh dneh nekako potuhnili, kot da bi se bali za svoje položaje. Med njimi npr. tudi Gregor Drnovšek, ki je imel v preteklosti veliko povedati o pravicah zaposlenih na RTV Slovenija. Kot je zapisal ob svojem odstopu sedaj že nekdanji član uprave RTVS Simon Kardum: “Več kot polovica zaposlenih na Televiziji Slovenija nima primerne izobrazbe za zasedbo delovnega mesta, takih je na Radiu Slovenija tretjina.”

Kot poroča Peter Jančič na Spletnem časopisu, pa bo Martićeva uprava svetu delavcev danes pojasnjevala pošiljanje petnajstih novinarjev TVS na čakanje in to v času, ko ima informativni program kadrovske težave. Novinarji prvega programa TVS pa bodo odločali, ali se strinjajo, da bi Polona Fijavž postala njihova odgovorna urednica. Doslej je delo odgovorne urednice opravljala kot vršilka dolžnosti, ki ni bila imenovana na zakonit način. Očitno bo svet delavcev odločal tudi o statutu RTV, s katerim želi Martić za nazaj legalizirati svoje početje, a glavno besedo bo imel Svet RTVS. Fijavževa pa bo za pozitivno mnenje potrebovala pozitivno mnenje večine vseh članov uredništva – ne le glasujočih. Če večinske podpore novinarjev ne bo, mora uprava za imenovanje takega kandidata pridobiti soglasje sveta – v tem primeru ima uredništvo pravico predlagati svetu v soglasje svojega kandidata za odgovornega urednika, ki se je javil na javni razpis.

“Sam se ne spomnim primera v naši zgodovini, ko bi v javnem zavodu s spremembami statuta za nazaj poskušali legalizirati že izvedeno odstavitev odgovornega urednika, ki so mu prepovedali vstop v stavbo medija, za katerega vsebine je po zakonu odgovoren,” pravi Jančič.

Kot še piše Spletni časopis, pa naj bi se Rajko Gerič že vrnil s čakanja, saj naj bi dobil novo odredbo. Tista prejšnja naj bi bila v neskladju z zakoni, kajti odgovorni urednik je odgovoren za objavljene vsebine in mora po zakonu med drugim v 24 urah odgovoriti na zahtevo po popravku tudi, če se ta nanaša na vsebine, ki so bile objavljene lani. Posledica, če ne opravi dela, so lahko izgubljeni sodni postopki. “Teh in drugih zakonskih obvez odgovornega urednika ni mogoče poslati na čakanje. Martić je, ko je Geriča poslal na čakanje, s tem Geriču onemogočil, da bi opravljal obveznosti, ki jih po zakonu mora. Precej verjetno je, da je bil razlog za takšno ravnanje tudi, ker o novinarski stroki nova uprava nima veliko znanj, na funkcijah odgovornih urednikov medijev še nikoli niso bili. Martić pa je tudi brez resnih izkušenj kot direktor ali nadzornik podjetja,” piše Jančič, ki opozarja tudi na številne varovalke, ki v novem zakonu RTVS ščitijo urednike pred političnim maščevanjem.

A to, kar se dogaja, je še ne tako dolgo nazaj navsezadnje napovedoval predsednik vlade Robert Golob v pogovoru s Tanjo Starič.

 

 

“Nov statut bi moral svet RTVS sprejeti pol leta po konstituiranju, ki je bilo v začetku junija lani, veljati bo začel dan po objavi v uradnem listu. Zakonski rok za sprejem novega statuta so v programskem svetu, vodi ga Goran Forbici, že zamudili. Pred več kot mesecem. Tudi s tem kršijo zakon,” še poroča Spletni časopis. Prve mesece so se bolj kot z obveznostmi, ki jim jih nalaga zakon, v novem svetu RTVS in upravi ukvarjali s predčasnimi razreševanji prejšnjega generalnega direktorja Andreja Graha Whatmougha in direktorja televizije Uroša Urbanije, ki so bila tudi mimo zakona, po katerih bi bila razrešena le malo pozneje. Obema so tudi prekinili delovno razmerje. Ju torej odpustili, še poroča.

Skratka, vse se dogaja v znamenju kadrovske politike Franca Popita in Staneta Dolanca v sedemdesetih letih.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine