Piše: N. Ž. (Nova24TV)
“Vse od začetka postopka spremembe zakona o RTV različne bruseljske institucije redno in natačno opozarjam na politično podreditev slovenskega nacionalnega medija. Njihovi odzivi so vzorčni primeri dvoličnosti,” je kritična evropska poslanka Romana Tomc, ki vztraja, da so odzivi tudi pokazatelj, kako pokvarljiva je načelnost in koliko sprenevedanja se skriva v tako imenovanem boju za vladavino prava in svobodo medijev.
Zaradi pojavljanja nedopustnih političnih pritiskov na najvišje sodišče v državi so trije evropski poslanci (Romana Tomc, Milan Zver in Franc Bogovič) predsednike evropskih institucij opozorili na vse slabše razmere na področju vladavine prava v Sloveniji. Evropska poslanka Romana Tomc, ki je v prejšnjem tednu prejela odgovor predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, je prišla do zaključka, da žal ne Ursula von der Leyen ne Věra Jourová ne bosta stopili v bran vladavini prava in depolitizaciji medijev v državah, kjer je na oblasti levica.
Spomnimo na vsebino odgovora Von der Leynove. Poleg leporečnic o zavezanosti Evropske komisije k medijski svobodi je predsednica na pismo Tomčeve, kjer jo je ta znova opozorila na nevzdržne razmere v slovenskih medijih, absurdno odgovorila, da je bilo “v poročilu o stanju pravne države za leto 2023, objavljenem 5. julija 2023, ugotovljeno, da je Slovenija to priporočilo v celoti izvedla,”,čeprav je vsakemu poznavalcu jasno, da ta vlada razen političnega prevzema RTV Slovenija ni naredila prav ničesar za boj proti resničnim težavam slovenskega medijskega prostora – medijski transparentnosti in lastniški koncentraciji medijev. Še več, Von der Leynova je celo omenila, “da je Komisija predlagala evropski akt o svobodi medijev, ki med drugim po vsej Evropski uniji uvaja skupne zaščitne ukrepe za boljšo zaščito neodvisnih in javnih medijev”. S tem se je tako pohvalila z aktom, ki bo poskrbel kvečjemu za to, da bo slovenska vlada prevzela nadzor še nad zadnjim medijskim prostorom, kjer nadzora še nima – nad spletom. S tem pa je pokazala, da očitno ne razume, kaj se v Sloveniji v resnici dogaja.
“Predsednica Komisije je po poplavah sicer obiskala Slovenijo in obljubila evropsko pomoč, kar je pohvale vredno. A potrebno je vedeti, da so denarno pomoč iz solidarnostnega sklada brez izjeme dobile vse države, ki so utrpele velike naravne katastrofe in so zanjo zaprosile,” je izpostavila Tomčeva in dodala, da gre obisk razumeti tudi že kot predvolilno lobiranje, saj naj bi si predsednica von der Leynova želela še en mandat na čelu Evropske komisije. “Da bi ji to uspelo, na svoji strani potrebuje tudi čim več predstavnikov Evropskega sveta,” je prepričana.
Odzivi bruseljskih institucij so vzorčni primeri dvoličnosti
Evropska poslanka meni, da bi lahko predsednica komisije kot velika zagovornica vladavine prava in svobode medijev rekla tudi kakšno besedo o tej temi. Vendar pa je po njenih besedah težko pričakovati, da bi Ursula von der Leyen ta trenutek drezala v politične čistke na RTV, ker zanjo politično to ne bi bilo modro. “Vse od začetka postopka spremembe zakona o RTV različne bruseljske institucije redno in natančo opozarjam na politično podreditev slovenskega nacionalnega medija. Njihovi odzivi so vzorčni primeri dvoličnosti. So tudi pokazatelj, kako pokvarljiva je načelnost in koliko sprenevedanja se skriva v tako imenovanem boju za vladavino prava in svobodo medijev,” je kritična evropska poslanka.
Po mnenju Tomčeve je res nenavadno, da v Evropski Uniji skrbi povzročajo samo države, kjer so na oblasti desne vlade. “Vrana vrani ne izkljuje oči je pregovor, ki najbrž pojasni ravnanje predsednice komisije, komisarke Jourove in tudi drugih bork za evropske vrednote, recimo evropske poslanke Sophie in´t Veld ali pa komisarke za človekove pravice Sveta Evrope Dunje Mijatović.” Kot poudarja poslanka, je prevlada levice v evropskih institucijah škodljiva za demokracijo in prihodnost Evrope unije. Evropske volitve v prihodnjem letu so lahko po njenih besedah prelomnica, da se stvari obrnejo v pravo smer.