10.7 C
Ljubljana
torek, 19 novembra, 2024

Pogovorno omizje Foruma za kmetijstvo in podeželje SDS: Zakon o obnovi narave je napad evropskih birokratov na podeželje in kmetijstvo

Piše: C. R.

Danes v Radečah poteka pogovorno omizje Foruma za kmetijstvo in podeželje SDS o aktualni kmetijski politiki.

 

S tako imenovano košarico hrane je vlada razvrednotila vrednost kvalitetne domače pridelane hrane in truda za promocijo slovenskih izdelkov!

Na posvetu nekdanji kmetijski minister Dr. Jože Podgoršek dejal: “Slovenija bi lahko drugače in boljše pristopila do reševanja problematike kmetijstva. Zakaj je bilo potrebno obdavčiti del OMD plačil kot del transferja? Tega jaz ne morem razumeti in tu moram biti kritičen do aktualne politike te vlade!” Podgoršek je zelo kritičen tudi do predloga zakona o zaščiti živali, ki uvaja pooblaščene prijavitelje, saj je prepričani , da mreža veterinarjev svoj posel opravlja dobro in zato ne potrebujemo nobenih pooblaščenih prijaviteljev s 40-urnim tečajem. “Gre za razvrednotenje dela veterinarjev, ki so svoje znanje pridobivali več let. To je velika težava tega zakona,” je še dejal Podgoršek, ki je prepričan, da je slovenskemu kmetu potrebno dati priložnost. “Mi rabimo kupce slovenske hrane. S temi koraki, ki jih zdaj izvaja aktualna vlada in uprizarja lov na čarovnice v verigi preskrbe s hrano pa je korak nazaj. S tako imenovano košarico hrane je vlada razvrednotila vrednost kvalitetne domače pridelane hrane in truda za promocijo slovenskih izdelkov, ki ga je Slovenija vlagala toliko let. Sloveniji se s tem dela velika škoda!”

Sodeloval je tudi EP dr. Milan Zver, ki je dejal: “Velika stvar je bila, da ste kmetje na protestu v Ljubljani opozorili, da ste še vedno tu in da igrate pomembno vlogo v slovenski prehrambeni industriji in gospodarstvu. Slovenski kmetje morate biti enakopraven in pomemben sogovornik pri oblikovanju skupne kmetijske politike. Zakon o obnovi narave je napad evropskih birokratov na podeželje in kmetijstvo. Takšni ukrepi s sklicevanjem na varstvo okolja bodo vodili v manjšo proizvodnjo hrane v EU in Sloveniji, tveganje za še večjo ogroženost prehrambene varnosti v Afriki in blokiranje ključnih infrastrukturnih projektov za podnebni prehod. Ponovno poudarjam, da brez kmetov ni hrane in tega bi se morali deležniki razvoja kmetijske politike bolj zavedati.”

Peter Mlakar pa je povedal: “Pri afriški prašičji kugi je potrebno povedati, da gre za nevaren virus, ki se izredno hitro prenaša. Proti njemu ni cepiva in to je problem. Če pride v farmo prašičev lahko nastane izjemna ekonomska škoda, saj je v tem primeru potrebno usmrtiti vse prašiče. Zaenkrat smo se afriški prašičji kugi uspeli izogniti, a če ne bomo izvajali bio-varnostnih ukrepov bo težava.”

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine