2.1 C
Ljubljana
petek, 19 aprila, 2024

Protest upokojence za dostojne pokojnine; prvega marca napovedan ponoven protestni shod!

Avtor: Vida Kocjan

Prvega februarja se je na ploščadi Trga republike v Ljubljani zbralo okrog 20 tisoč ljudi. Vseslovenski protest upokojenk in upokojencev za dostojne pokojnine je pripravila ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. Ljudje so v Ljubljano prihajali z vseh koncev Slovenije, vlaki in avtobusi so bili polni. Protest v Ljubljani je trajal od 15. do 16. ure.

Vladajoča koalicija (Gibanje Svoboda, SD in Levica) so se pred protestniki umaknili na Brdo pri Kranju, kjer so bili od 10. ure pa vse do konca protesta. Novinarsko konferenco, na kateri naj bi menda predstavljali sklepe tega srečanja ministrov in poslancev vladajoče koalicije, so pripravili ob 15.45. To pomeni, da na protestnem shodu ni bilo novinarjev in televizijskih kamer, saj so »uradno morali biti« na Brdu pri Kranju. Nasploh pa jih to poročanje, kot se je izkazalo pozneje, ni veselilo.

Medijska dvoličnost

Nekateri mediji, ki jih po zakonu moramo plačevati, o dogodku sredi Ljubljane sploh niso poročali. V Glasu upokojencev Slovenije so pri tem izpostavili Radio Prvi, program RTV Slovenija. Zapisali so, da je bilo to povsem v nasprotju z njihovim poročanjem o protestih drugih ljudskih iniciativ. Očitno velika stiska večine upokojencev ni bila vredna njihove pozornosti. Slednje velja tudi za največjo komercialno televizijo v državi, to je POP TV. Namesto dolžne pozornosti in spoštovanja so bili udeleženci protestnega shoda in nekateri njegovi pobudniki deležni diskreditacij, zaničevanja in poniževanju z namenom,  da bi očrnili čast in dobro ime posameznika ter s tem izničiti pomembnost shoda. Noben od dnevnih časnikov pa protestu na prvih straneh ni namenil niti besedice, kaj šele fotografije več kot 20 tisoč zbranih sredi Ljubljane.

(foto: STA/ Bor Slana)

Namen protestnega shoda

Namen shoda je bil ozavestiti odločevalce, da se sistematično in učinkovito lotijo velikih težav, ki pestijo starejše ljudi, ki so pomembno pripobogli k nastanku Slovenije, njenemu razvoju in položaju v svetu. V Glasu upokojencev Slovenije so ob tem navedli, da tega namena nima nihče pravice uničevati, še najmanj pa mediji. Opozorili so še na domala ponarodeli rek, ki ga je že pred desetletji izrekel zadnji partijski šef v Sloveniji Milan Kučan: »Najprej diskreditacija, nato likvidacija.« In dodali: »Upokojenci si ne zaslužimo niti  evtanazije niti medijskega umora, ki ga zaznavamo v diskreditacijskih prispevkih!«

Golobovi pozabili na upokojence

Zbrani na protestu so zahtevali dostojne pokojnine. Vlada Roberta Goloba je namreč pozabila na upokojence in zanemarila tudi dejstvo, da je inflacija v Sloveniji več kot 10-odstotna, pri čemer so se hrana in brezalkoholne pijače kot skupina podražile za skoraj petino oziroma skoraj 20 odstotkov. V okviru tega pa so se osnovne življenjske potrebščine, ki jih človek potrebuje za preživetje (mleko, olje, testenine, kruh) podražile za okoli 40 odstotkov.

Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) je v začetku septembra lani vladi predlagal 4,4-odstotno izredno uskladitev pokojnin. Za to so bili izpolnjeni vsi pogoji, in sicer 8,2-odstotna gospodarska rast v letu 2021 in lanska inflacija, ki pa je bila nižja, kot je zdaj. Vlada je predlog sveta zavoda ZPIZ ignorirala. Nato je sprejela sklep o 4,5-odstotnem začasnem povišanju pokojnin, kar je veljalo za november in december.

Upokojencem drobtinice

Luka Mesec (foto: STA / Bor Slana)

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter podpredsednik Golobove vlade Luka Mesec je nato javnost zavajal, da je šlo v novembru in decembru za izredno usklajevanje pokojnin. Zdaj se je potrdilo, da je šlo samo za majhen dodatek, ki ga januarja ni več. Januarska izplačila so bila tako enaka oktobrskim 2022. Redna uskladitev, ki jo predvideva zakon in ni odvisna od dobre volje predsednika vlade ali pristojnega ministra, pa bo februarja in bo po napovedih okoli 4,9-odstotna. V vladi so tudi razlagali, da je šlo v novembrskem in decembrskem povišanju za izplačilo draginjskega dodatka, s katerim želijo pomagati upokojencem. Nato pa so upokojenci z višjimi pokojninami prejeli več dodatka, upokojenci z nižjimi pa manj. Dodatki so bili od 13 evrov (za najnižje pokojnine) do 150 evrov in več, kolikor so prejeli tisti z najvišjimi pokojninami. S tem ko ti dodatki niso šli v pokojninsko osnovo, pa je vlada upokojence udarila še enkrat. Če bi bila novembra in decembra izredna uskladitev, bi bile pokojnine po redni uskladitvi višje.

V Janševi vladi povsem drugače

V času vlade Janeza Janše so upokojenci z nizkimi pokojninami samo z dodatki dobili več kot 1000 evrov. Vse to poleg rednih in izrednih usklajevanj ter ob popravkih krivičnih določb pokojninskega zakona za nazaj. Ob tem spomnimo, da je bila inflacija v času Janševe vlade bistveno nižja in tudi nižja od povprečja držav z evrom. V času Golobove vlade se je to spremenilo. Inflacija v Sloveniji je precej nad povprečjem evroobmočja. Sicer pa tudi pri teh podatkih Robert Golob zavaja, saj primerja podatke med Slovenijo in državami članicami EU, ki pa nimajo vse evra. Primerja torej jabolka in hruške.

Dejstvo je tudi, da je Janševa vlada razumela položaj upokojencev in jim pomagala. Golobova vlada pa si mačehovski in podcenjujoč odnos lahko privošči, ker ve, da so slovenski upokojenci navajeni potrpeti. Še posebej tisti, ki so vse življenje trdo delali, na kar je v zadnjih dneh opozorila evropska poslanka SDS Romana Tomc.

ZDUS, Srebrna nit, nevladniki

Upokojence so na cedilu pustile tudi nekatere organizacije, zveze upokojencev in različni nevladniki, ki naj bi se zavzemali za starejše. »Pravijo, da se trudijo, ampak je treba razumeti, da so pač taki časi in ne gre. Vdano podpirajo ekstremno levo ministrstvo. Še več, pred časom so jih ti, ki bi se morali zavzemati za upokojence, celo prepričali, da na dolgotrajno oskrbo lahko še malo počakajo. Kakšna škoda!« je zapisala Romana Tomc in dodala, da se na drugi strani bolj kot za višje pokojnine goreče zavzemajo za evtanazijo. Tu gre predvsem za Srebrno nit – združenje za dostojno starost, kot se imenujejo, in so ena od iniciativ Glasu ljudstva. Srebrno nit vodi Biserka Marolt Meden, politična aktivistka, zagovornica splava, sopodpisnica peticije za pravico do evtanazije, ta čas pa pripravlja zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja (samousmrtitvi in evtanaziji).

Proti višjim pokojninam upokojencev pa so tudi v Združenju društev upokojencev Slovenije (ZDUS), katerega predsednik je Janez Sušnik. V ZDUS so nasprotovali tudi protestu upokojencev, izkazali so se samo kot še ena od podaljšanih rok vlade Roberta Goloba. Sušnik je v oddaji Odmevi na RTV Slovenija celo razkril, da je njegova pokojnina v (domnevni) višini 4000 evrov dovolj visoka, da mu ni treba stavkati. Upokojence z nizkimi pokojninami pa je poslal na center za socialno delo, če ne morejo preživeti s tem, kar dobijo.

Dostojna pokojnina

V Sloveniji imamo več kot 620 prejemnikov pokojnin. Veliko jih v tem času, ko gredo cene hrane in energije v nebo, živi v na robu revščine ali pa čez. Hkrati ti, ki vsak dan razmišljajo, kaj bodo dali na krožnik, nemo opazujejo, kako milijoni evrov državnega denarja odtekajo mimo njih. Romana Tomc je ob tem zapisala: »Večina pa tako ali tako ne ve, kaj se v ozadju dogaja, saj jim vladi naklonjeni mediji o tem ne povedo nič. Če upokojenci sami ne bodo povzdignili glasu zase, ga zanje ne bo nihče. Vse spoštovanje tistim, ki niso obupali in se borijo za dostojno življenje upokojencev ter zahtevajo, da vlada nanje ne pozabi.« Dodala je, da »dostojna starost in primerna pokojnina za minulo delo v razvitem demokratičnem svetu nista politično vprašanje, ampak minimalna civilizacijska norma. Pri nas je pravica do pokojnine zapisana celo v ustavi. Vlada kakršnekoli barve ima dolžnost, da to pravico udejanji«.

Dan po protestu vlada umaknila zakon o dodatku 600 evrov za sodnike in tožilce

Vlada je dan po protestu upokojencev umaknila predlog zakona o začasnem dodatku sodnikov in državnih tožilcev, ki ga je nameravala sprejeti po nujnem postopku (kot da smo v vojnem stanju), saj naj bi bila v nasprotnem državi povzročena velika škoda. Janez Janša, predsednik SDS, pa je ob tem na Twitterju zapisal: »Hvala pogumnim upokojencem, ki so s protestom prisilili vlado, da je osmešila Roberta Goloba in njegovo obljubo sodnikom ter tožilcem o 600 evrih za krivosodje.«

Romana Tomc: ZDUS in Srebrna nit sta upokojence pustila na cedilu

Evropska poslanka Roman Tomc: »Veliko upokojencev je na robu preživetja. Vlada Republike Slovenije jih je pustila na cedilu kot tudi Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS) in Srebrna nit. Namesto da bi se skupaj potegovali za višje pokojnine in dostojno starost, se zavzemajo za evtanazijo in rušijo dolgotrajno oskrbo.«

O tem, kje bodo dobili denar za upokojence

Pavel Rupar (Foto: Polona Avanzo, STA)

Pavel Rupar, vodja iniciative Glas upokojencev, je dejal, da se bodo predvidoma znova sešli 1. marca, če do takrat vlada Roberta Goloba ne bo ukrepala in prisluhnila upokojencem. »To je ljudska iniciativa! To je narod! Čas je, da se združimo in povemo, da je to en narod!« Dejal je tudi, da nekateri navajajo, da vlada nima denarja za zahteve upokojencev. Rupar je ob tem poudaril: »Ne zanima nas, kje boste dobili denar za naše zahteve! Kje ste pa dobili 2,5 milijarde evrov za korupcijo, kje ste dobili 500 milijonov za dokapitalizacijo elektrarn, kje ste dobili denar za sodnike?«

Izjave udeležencev protesta

»Mi smo tukaj danes zato, ker se s takimi pokojninami, kot jih imamo, ne preživi.«

»Prišel sem zaradi pokojnine, ker si želim, da bi vlada bolj gledala na nas, ne samo nase, ker tudi upokojenci moramo še živeti.«

»Danes smo tukaj, ker se borimo za boljši jutri. Naši vladi bi sporočil, naj le vzpostavijo dialog. Če se ne pogovarjamo, to ne pelje nikamor.«

»Danes smo prišli iz Primorske zaradi premajhne pokojnine. Vlada naj čimprej odstopi, ker ni sposobna.«

»Želimo, da imajo naši starejši večje penzije, da bodo laže preživeli,« je dejal eden od mlajših udeležencev, ki se je tudi udeležil shoda.

 »Zavzemamo se za to, da bi lahko človek dostojno živel s pokojnino, in za solidarnost s tistimi, ki dejansko s temi dohodki, ki jih dobivajo, ne morejo preživeti. Upam, da bodo ljudje na tisti strani, mislim na poslance, prisluhnili tem zahtevam.«

 »Da moram dati 500 evrov za gole stroške. Tega pa ne prenesem več. Kaj šele tisti, ki imajo 500, 600, 700 evrov dohodkov. Katastrofa. Moraš biti solidaren s tistimi, ki danes tudi za kruh nimajo več.«

 »Ko sem šel v market nakupovat, je bila pred mano starejša gospa, ki je kupila dva jogurta, tri jabolka in jetrno pašteto. Potem je rekla, da nima dovolj denarja, in je jetrno pašteto odmaknila. Rekel sem ji, naj vzame pašteto in še kaj drugega in sem jaz plačal. Hčerka, ki jo ima, je težak invalid in je imela 280 evrov pokojnine in sedaj ima 380 evrov. To je samo za vodo in kruh. Takih ljudi je dosti več.«

 »Taka vlada, kot je to, je vlada odpadnikov. Pobrali so vse odpadke –Šarca, Bratuškovo. To ne velja nič. To je sam odpad. Če bi bil Janez Janša, bi nam bi bilo dobro.«

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine