-5.5 C
Ljubljana
petek, 27 decembra, 2024

Predsednik vlade Janez Janša ob dnevu slovenskega športa: »Šport je Slovence vedno združeval in jih združuje tudi danes«

Predsednik Vlade Republike Slovenije Janez Janša se je včeraj, 23. septembra, na Bledu udeležil državne proslave ob dnevu slovenskega športa in otvoritve Evropskega tedna športa, na kateri je bil slavnostni govornik.

Državne proslave so se udeležili tudi predsednik Državnega zbora Republike Slovenije Igor Zorčič, predsednik Državnega sveta Republike Slovenije Alojz Kovšca, evropska komisarka za inovacije, raziskave, kulturo, izobraževanje in mlade Marija Gabriel, predsednik Evropskih olimpijskih komitejev Spyros Capralos in predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Bogdan Gabrovec.

Predsednik vlade je na državni proslavi spregovoril o pomenu športa za slovenski narod. Državni zbor je junija lani 23. september razglasil za Dan slovenskega športa. 23. septembra leta 2000 je bila na olimpijskih igrah prvič zaigrana slovenska himna v zgodovini Republike Slovenije in to kar dvakrat. Predsednik vlade je spomnil, da v tednu od 23. do 30. septembra vsako leto poteka tudi Evropski teden športa, v okviru katerega po celotni Evropi potekajo aktivnosti za spodbujanje športa in športnih aktivnosti.

»Odločitev, da dan slovenskega športa praznujemo kot državni praznik, je velika posebnost v Evropi, a je glede na to, kar šport pomeni Slovencem, razumljiva stvar. Je pa tudi priznanje vsem, ki v duhu znanega grškega reka »Zdrav duh v zdravem telesu« z različnimi športnimi aktivnostmi skrbijo za svojo boljšo telesno in psihično pripravljenost. In je nenazadnje praznik vseh, ki imamo šport radi.«

V postopku je vrsta zakonskih sprememb, ki bodo v prihodnje podpirale in vzpodbujale razvoj športa v Sloveniji, je dejal premier. »Načrtujemo spremembe na davčnem področju, kjer bo določena vsota vlaganj v vrhunski šport neobdavčena. Prav tako je v pripravi poseben zakon o vlaganju v temeljno športno infrastrukturo za naslednjih pet let, s katerim bo vlada zagotovila manjkajoče športne objekte  povsod tam v Sloveniji, kjer jih nujno potrebujemo. Zavedamo se, da le sodelovanje lahko rodi sadove in obilno žetev, zato smo v pripravo zakonov vključili vse deležnike. Z gotovostjo lahko rečem, da bodo vse te spremembe v slovenski šport prinesle dodano vrednost, kakršno v zadnjih 20 letih nismo videli. Slovenski šport to zasluži.«

Predsednik vlade se je zahvalil vsem slovenskim športnikom, generacijam športnikov, ki so s svojimi rezultati še pred samostojno Slovenijo v knjigo vrhunskih športnih dosežkov zapisali ime Slovenija. Zahvalil se je tudi vsem, ki se danes za domovino »borite z dušo in telesom« ter vsem, ki so se udeležili letošnjih olimpijskih in paraolimpijskih iger v Tokiu, ki so bile za Slovenijo izjemno uspešne. »Slovenija je brez dvoma športna velesila, zato smo na vse, ki nam to omogočate izjemno ponosni. Letošnji športni uspehi na olimpijskih igrah so bili doseženi v letu, ko Slovenija obhaja 30. obletnico lastne državnosti, kar je še posebno darilo domovini ob rojstnem dnevu.«

Vlada Republike Slovenije je popravila pravilnik Ministrstva za izobraževanje, šolstvo in šport tako, da so dosežki bolje nagrajeni. »Kar želim danes podeliti z vami je to, kar mene osebno pri športu vedno nagovarja. To pa je dejstvo, da je šport Slovence vedno združeval in jih združuje tudi danes.« Nato je nadaljeval: »Šport ljudi ne deli glede na to od kod si, kakšno je tvoje politično ali versko prepričanje, v kaj verjameš in komu zaupaš. Na tribunah ali doma, ko spremljamo slovenske športne ekipe, ki se v imenu Slovenije borite za čim boljše dosežke in medalje, doma dihamo kot eden. Pozabimo, da smo različni in da na svet ne gledamo enako. V naših rokah je slovenska zastava in na ustih slovenska himna. To je moč športa, kot je bila v preteklosti, kot je v sedanjosti in bo tudi v prihodnosti.«

Za Slovence je, kot je dejal predsednik vlade, šport dokaz, da smo lahko enotni in povezani, kadar imamo skupen cilj. Tako je bilo tudi pred 30 leti. Slovenija letos praznuje 30 let, rodila se je iz narodove enotnosti. »Dejstvo je, da kadar imamo nekaj, kar nas združi, smo močni in lahko premagamo vse ovire in na koncu skupaj praznujemo. Zato je v Sloveniji šport postal državni praznik.«

Zaključil je z besedami nemškega pisatelja Goetheja, ki je nekoč zapisal: »Stori vse, za kar misliš ali sanjaš, da je v tvojih močeh. V drznosti se skrivajo genialnost, moč in čarobnost.« Ob tem je dodal, da slovenski športniki dokazujejo, da nič ni nemogoče. »Samo odločiti se moramo, kaj hočemo doseči in drzno slediti svojim sanjam. Iskrene čestitke ob državnem prazniku, dnevu slovenskega športa.«

Državni proslavi je sledil sprejem predsednika vlade Janeza Janše za slovenske olimpijske in paraolimpijske športnike v Vili Bled.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine