Piše: A.G. (Nova24TV)
Slovenska prestolnica očitno ni več slovenska. Na vrhuncu poletne turistične sezone so v samem središču slovenske prestolnice tujcem ponujali bosansko kulinariko, v prazničnem vzdušju pa bodo decembra v Ljubljani prepevali hrvaški in srbski pevci. Vprašljiva je tudi letošnja okrasitev, ki namesto slovenske kulture, praznuje in spoštuje tuje.
Praznično dogajanje v Ljubljani se bo začelo v petek, 1. decembra 2023, s tradicionalnim prižigom prazničnih luči in odprtjem prazničnega sejma. Letošnja novoletna okrasitev nosi naslov “Oni smo mi”. Kot je pojasnil avtor koncepta okrasitve Urban Modic, smo tudi mi že jutri lahko begunci in poziva k medsebojnemu spoštovanju. Tudi osrednji element na Prešernovem trgu, leteči krožnik, ponazarja “miroljubno in spoštljivo srečevanje različnih kultur”.
A migrantov, ki jih želijo počastiti, ne zanima miroljubnost in spoštljivost. Spomnimo na ogromno povečanje kriminala s strani ilegalnih migrantov, od ropov do posilstev. Podatki policije so jasni. Prav vse policijske postaje v Ljubljani, z izjemo ene, so zabeležile drastičen porast kriminala. Zato prav nič ne čudi, da je prodaja solzivca in električnih paralizatorjev drastično narasla. Kupujejo ga predvsem ženske. Z okrasitvijo nam želijo “dopovedati”, da jih moramo Slovenci spoštovati.
Dogajanje bo popestril tudi bogat koncertni program na mestnih trgih, kjer bodo nastopili domači in tuji glasbeniki, piše na spletni strani Mestne občine Ljubljane. V torek, 26. decembra, se bo namreč začel glasbeni program na Kongresnem trgu. Trajal bo do 1. januarja, vključno s silvestrskim večerom. Po programu sodeč bo tretjina vseh izvajalcev iz Srbije in Hrvaške.
• 26. 12. Hamo &Tribute 2 Love, Big Foot Mama
• 27. 12. Milica Todorović, Saša Matić
• 28. 12. Flirrt, Vlado Kreslin in Mali bogovi
• 29. 12. Nina Badrić, Dražen Zečić
• 30. 12. Šank Rock, Joker Out
• 31. 12. Rock´n Band, Nika Zorjan, Victory
• 1. 1. ABBA Mia
Slovenski jezik, kultura, glasba, krščanstvo, umetnost, to je tisto, kar skupaj drži narod, državo, skupnost. To je narodna prepoznavnost in identiteta. A župan slovenske prestolnice Zoran Janković žal ne prepozna slovenstva. Spomnimo se recimo, koliko časa se je upiral, preden je na vrhu ljubljanskega gradu zaplapolala slovenska zastava, pa tudi v preteklosti so na božični večer v slovenski prestolnici igrali srbski trubači.