Piše: A.G. (Nova24TV)
Vlada je v petek na dopisni seji po nujnem postopku sprejela predlog zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstvenega varstva. Iz Ukoma prihajajo pojasnila, da bo zakon pripomogel k večji dostopnosti in učinkovitosti zdravstvenega sistema. Poraja pa se vprašanje, ali bodo to dosegli na ustaven način. Kot opozarja Igor Muževič, slovenski zdravnik in sindikalist, je zakon izredno nevaren. “Osrednja poanta je prisilno razporejanje vseh zdravstvenih delavcev, tudi tistih, ki nimajo zveze z javno mrežo. Tako, da niti odpovedi iz javnega sektorja ne moreš dati, ker te tudi ta ne zaščiti pred “nevidno roko” države,” je dejal.
Predlog zakona predvideva določene trajne in začasne nujne ukrepe na področju zdravstvenega varstva in zdravstvenega zavarovanja, zdravstvene dejavnosti, absentizma in poklicev v zdravstveni dejavnosti, s čimer bi odpravil nekatere organizacijske slabosti zdravstvenega sistema in nerazumno dolge čakalne dobe, so pojasnili pri Ukomu. A kot opozarja Igor Muževič, želijo to doseči na neustaven način.
“Vlada je včeraj sprejela predlog zakona, ki daje pooblastila ministru, da prisilno odredi vsem zdravstvenim delavcem v Sloveniji delo v javnih zavodih. Tudi upokojenim in zasebnim. Razlog so lahko tudi znane nesprejemljive čakalne vrste, saj v resnici ogrožajo bolnike. Za marsikoga plemenit ukrep države“, je opozoril na omrežju X.
Toda, kako lahko še naprej dovolimo, da bolniki umirajo na hodnikih bolnišnic? Zakaj ne damo dekreta zasebnim gradbenikom, da gradijo bolnice? Zakaj pustimo ljudi umirati med večletnim čakanjem na pravico na sodišču? Zakaj ne prisilimo vseh diplomantov pravne fakultete, da gredo delati na sodišča, da ljudje ne zbolijo med čakanjem na pravico? Edino pravično bi bilo, da bi vsi državljani zakonsko bili na voljo enostranskim plemenitim ukrepom države. Ukrepom, da država po prosti presoji razpolaga z njihovim znanjem in časom, pod pogoji, ki jih določi sama, je nadaljeval Muževič.
Deležniki se ne strinjajo s predlogom
Na ministrstvu za zdravje so osnutek predloga v usklajevanje nekaterim deležnikom posredovali 9. novembra in jih prosili, naj pripombe oddajo do naslednjega dne. Po izraženem nezadovoljstvu več deležnikov so rok podaljšali do 16. novembra. Tudi Mladi zdravniki se ne strinjajo s predlogom, zapisali so: “Politika ni uredila delovnih razmer v zdravstvu, s čimer je odgnala mnoge zaposlene iz bolnišnic in ZD-jev. Zdaj sprejemajo zakon, ki ob pomanjkanju delovne sile sili vse zdravnike – od upokojenih do privatnikov – v delo za državne ustanove in jim omeji osnovne pravice”. SvoboDA? NE!!, so pripisali.
Vprašanje pa je, ali je predlog sploh ustaven? Marsikaj je v Sloveniji neustavno, marsikaj dokazano s strani US, marsikaj pa tudi pokrito s strani US z izgovorom, da gre za dovoljeno kršenje enega dela ustave z namenom spoštovanja drugega dela, pravi Muženič. Tomaž Štih pa je, dejal, da gre za klasičen primer, kako socializem nenehno drsi v represijo. Ko sistem ne deluje – socialisti zaostrijo prisile. In ker še vedno ne deluje, se recept ponovi. In je represija vsak cikel hujša.