6.1 C
Ljubljana
torek, 19 novembra, 2024

Po hrano v Italijo prihaja za tretjino več slovenskih strank

Piše: Ana Horvat (Nova24TV)

Kljub temu da so cene izdelkov v trgovinah tudi na italijanski strani meje v zadnjem obdobju zrasle, to še vedno ne predstavlja ovire za slovenske kupce, ki tam še vedno opravljajo nakupe. Sicer ne vsi, ampak so nekateri izdelki na Tržaškem še vedno dokaj cenejši kot na slovenski strani. To sta za Primorski dnevnik potrdila tudi upravitelja dveh tamkajšnjih prehrambnih diskontov.

V prispevku, ki ga je objavil Primorski dnevnik, ugotavljajo, da je v obmejnih trgovinah na italijanski strani čedalje več kupcev iz Slovenije, v zadnjem letu kar za tretjino več. Tako sta jim namreč potrdila tudi upravitelja dveh trgovin – prehrambnega diskonta na Rabujezu in Zadružne prodajalne Conad na Opčinah. V obe sicer tradicionalno zahajajo potrošniki iz obeh držav.

Sicer se nekateri slovenski kupci na Tržaško odpravljajo manj pogosto kot prej, še vedno pa primerjajo cene, spremljajo akcije in kupijo samo posamezne izdelke. Primorski dnevnik poroča, da še vedno obstaja veliko število tistih, ki živila in čistila kupujejo čez mejo, saj ocenjujejo, da so bodisi cenejša bodisi kakovostnejša kot v Sloveniji.

Lastnik trgovine Centro Discount je tako povedal, da so bile od odprtja diskonta leta 2009 njihove stranke tako Slovenci kot Italijani, recimo v razmerju 50:50. Po pandemiji so začeli opažati rast kupcev iz Slovenije. “V zadnjem letu jih je za tretjino več kot prej, povečal se je tudi obisk strank iz hrvaških krajev tik čez mejo,” je dejal lastnik. Med slovenskimi kupci pa niso le domačini, ampak tudi takšni, ki imajo vikend ob slovenski obali, in tisti, ki nakup opravijo pred nadaljevanjem poti na Hrvaško.

“Kava, pašta, nekatera čistila, prašek za perilo, pa pločevinke s paradižnikom, koruzo, s fižolom … To se najbolj splača. Prihranek se razlikuje, je odvisen od akcij. Pri pločevinki s tuno in zelenjavo, na primer, lahko prihraniš tudi po en evro,” je medij navedel besede Koprčana, ki redno kupuje v trgovini Famila pri Rabujezu. Slovenski kupci na Tržaškem tam redno kupujejo sprotne zadeve, kot so kruh, mleko in podobne stvari, saj ocenjujejo, da bi jih v Sloveniji nakup stal več. Menijo, da so se tudi v Italiji cene dvignile, ampak da se tam nakup še vedno splača.

Podobno ugotavljajo tudi na Opčinah, kjer se je obisk strank iz Slovenije v zadnjem letu povečal za približno 30 odstotkov. Lastnik diskonta Conad je pojasnil, da na splošno kupujejo malo vsega, predvsem pa italijanske znamke. Trst je postal zelo atraktiven tudi za ljudi iz Ljubljane in drugih bolj oddaljenih krajev, pri čemer nekdaj priljubljeno nakupovanje oblek ni več prvi in edini cilj. Slovensko besedo srečujejo tudi po lokalih in na različnih prireditvah.

Največ kupcev je ob petkih in sobotah, veliko jih je tudi v nedeljo, ko so trgovine v Sloveniji zaprte. V Italiji so se prehranski izdelki v povprečju podražili za 10 odstotkov, v Sloveniji pa za 16,5 odstotkov, kažejo zadnji statistični podatki.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine