9.5 C
Ljubljana
petek, 29 marca, 2024

Ni šala! Že pokojni Otto von Habsburg je ob prihodu Putina na oblast napovedal, da bo Rusija krenila v nevarno ofenzivo, ki se ne bo ustavila v Ukrajini

Piše: Peter Truden 

Tednik Družina je na svojem facebook profilu objavil izsek iz intervjuja, ki ga je objavila leta 2000 z voditeljem Panevropskega gibanja, sedaj že pokojnim Ottom von Habsburgom. Kot je znano, je Otto von Habsburg, dedič vladarske dinastije, leta 1991 močno podpiral slovenske osamosvojitvene procese. 

Po odstopu prvega predsednika samostojne Ruske federacije (po razpadu Sovjetske zveze) Borisa Jelcina leta 1999 je na oblast prišel dotedanji ruski premier Vladimir Putin, nekdanji oficir KGB. Novinar Družine Bogomir Štefanič je voditelja Panevropskega gibanja vprašal o tem, zakaj je tako pomembna hitro in na široko zastavljena širitev Evropske zveze proti vzhodu, kar je korak k trajnemu miru v globalnem pogledu.

Otto von Habsburg je dejal takole:

»Zaskrbljujoče je zlasti dogajanje v Rusiji. Veste, ko človek doseže neko starost – letos bom dopolnil 88 let – potem je videl že skoraj vse – in nasprotje tega. In danes me toliko stvari v politiki spominja na čas, ko smo drseli proti drugi svetovni vojni. Njega dni domala nihče ni jemal resno tega, kar je govoril Hitler. Enrico Belinguer, italijanski komunist in nekaj let član evropskega parlamenta, je v svojem zadnjem govoru pred evropskim parlamentom v neki zunanjepolitični razpravi izrekel zelo pomemben stavek: »Vzemite vendar resno, kar vam pravijo Rusi«. In Rusi nam danes govorijo presneto resne stvari, ki jih skoraj ne opazimo. Včasih me vprašajo, kaj pomeni dejstvo, da je od Jelcina prevzel krmilo Rusije Vladimir Putin. Ali to pomeni, da je oblast prevzela KGB? Da, Putin je človek KGB-ja, vendar o tem slišimo bolj malo. Potem je tu Pavel Borodin, človek, o katerem v našem tisku skorajda ne slišite, čeprav veliko znanjem kaže, da je to drugi najpomembnejši mož Rusije. Kot državni sekretar je odgovoren za povezovanje Rusije in Belorusije. Med svojim govorom v Minsku je to povezovanje označil za prvi korak k vnovičnem povezovanju nekdanjega sovjetskega območja. Po Belorusiji naj bi prišle na vrsto še druge države, na primer Ukrajina, njegovi načrti pa segajo dlje – do Srbije. To pa bi v Sloveniji morali imeti pred očmi. Naj opozorim na še eno dejstvo. Na svetu se skoraj vsi razorožujejo, novi ruski proračun pa prinaša 50 – odstotno povečanje izdatkov za vojsko. In to plačujemo mi. Prav strašljivo je, kako slepi smo včasih. Evropska skupnost mora bolj misliti na svojo varnost kot v preteklosti, pomemben instrument te varnosti pa je širitev. Z njo namreč širimo meje svobode, ta pa je najmočnejši porok varnosti.«

Preroške besede, ni kaj.

Vir: Družina

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine