23.5 C
Ljubljana
torek, 30 aprila, 2024

Milko Novič pet let po sodni kalvariji: “Trudim se preživeti, denarja nimam”

Piše: Domen Mezeg (Nova24tv.si)

Danes mineva pet let od dne, ko je sodni senat na vnovičnem sojenju za umor Janka Jamnika oprostil obtoženega Milka Noviča, ki je bil na prvem sojenju obsojen na 25-letno zaporno kazen. “Ne samo, da ni dovolj dokazov, da je Milko Novič kriv, ampak je popolnoma dokazano, da Milko Novič ni storilec,” je ob izreku sodbe na okrožnem sodišču v Ljubljani dejal predsednik senata in okrožni sodnik Zvjezdan Radonjić. Primer Milka Noviča je pomemben za to, ker je razgalil pomanjkljivosti slovenskega pravosodnega sistema (večvečveč).   

Slovensko pravosodje je zaradi neopravljene lustracije in ker je postalo orodje v rokah političnih in drugih svetih krav, pogosto tarča kritik in vsesplošnega nezaupanja. Državljani imamo občutek, da je bolj kot zagotavljanju pravice, namenjeno zaščiti interesov privilegirane prvorazredne kaste, ki po letu 1991 ni sestopila z oblasti, četudi občasno ni uradno vladala. Pod nadzorom je namreč ohranila ključne vzvode moči, med katere spada tudi pravosodje. In takšno sodstvo je žal prizadejalo številne nepopravljive krivice, tudi po krivem obtoženemu Milku Noviču, ki ga je leta preganjalo za nekaj, česar ni storil.

Spomnimo, da je bil Novič po krivem obsojen umora nekdanjega direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika. Okrožno sodišče v Ljubljani pa je leta 2021 uradno spisalo sodbo, iz katere je razvidno, da je Novič oproščen. Sodnica Sinja Božičnik ga je sicer v ustnem izreku sodbe obtožb oprostila že konec leta 2020. Novič je imel za seboj več sojenj, pri tem pa je prišlo do številnih zapletov in primer je na na koncu zastaral. Med osumljenimi za umor je bil tudi sporni libanonski kemik Michel Stephan (več).

Pokojni direktor Kemijskega inštituta Janko Jamnik (foto: STA)

Spomnimo, da je bil Novič leta 2017 obsojen na polnih 25 let zapora, ves čas pa je obstajal utemeljen sum, da je za umor odgovoren nekdo drug. Danes je jasno, da sodni sistem resničnega morilca nekdanjega direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika še vedno ni poslal za zapahe. Ključno pozitivno vlogo v zadevi je odigral bivši sodnik Zvjezdan Radonjić, ko je ugotovil, da tožilstvo ni predložilo nobenega dokaza. Še več, Radonjić je celo ugotovil, da je “popolnoma dokazano, da Novič ni storilec”. S časovnega vidika je bilo povsem nemogoče, da bi Novič od doma do kraja umora prispel “pravočasno” (več). Tudi Jamnikova mati je trdila, da Novič ni morilec (večveč).

Primer krivičnega sojenja je odmeval v tujini
Njegovo nedolžnost dokazujejo tudi bazne postaje mobilne telefonije, na katere se je v času umora in po njem priklapljal Novičev telefon, ko je prejel in poslal nekaj sms-sporočil (več). Radonjić je ob tem izpostavil hude pritiske, ki jih je bil kot sodnik deležen. Skušalo se ga je tako distancirati kot tudi diskreditirati, da bi “začel soditi, kot je treba” (več). Tekom sojenja so se pojavile še druge sporne zadeve. Novič je denimo podal kazensko ovadbo zoper sodnega izvedenca Franca Sabliča. Očital mu je, da je na sodišču navajal, da ima Nacionalni forenzični laboratorij potrebne akreditacije za preiskave, ki jih je naredil v njegovem primeru, čeprav teh ni imel (več). Primer je požel veliko pozornosti tudi v tujini (večvečvečveč).

Sodnica Špela Koleta se je nad Novičem brutalno psihično izživljala. (Foto: STA)

Sodnica Špela Koleta se je nad njim brutalno psihično izživljala
Ob obletnici oprostitve je zadevo za naš medij komentiral Milko Novič. Zanimalo nas je, ali zameri sodnici, ki ga je obsodila, kako gleda na čase, ki jih je preživel v zaporu in s čim se trenutno ukvarja. Novič: “Sodnica Špela Koleta z okrožnega sodišča je bila tista, ki je bila “tipična sodnica, odvisna od ozadja”. To se vidi po tem, da me je naenkrat spustila ven (6. decembra), aprila pa me je nemudoma poslala v pripor in mi dodelila 25 let zapora. To ji močno zamerim!” Zdelo se mu je, kot da gre za načrtovano akcijo z namenom njegovega psihičnega uničenja, da bi po možnosti v zaporu storil samomor. Posebej grozen pa je bil zanj čas prebivanja v zaporu.

“Mislim, da je tožilka Žgajnarjeva zelo pokvarjena!”
“Na Koleto sem že skoraj pozabil, arest pa ostaja!” Sedaj so za nazaj veliko bolj jasne vse spletke, celotno tedanje dogajanje … Umor Jamnika ostaja nepojasnjen, ker država očitno nima interesa, da bi zadevo raziskala. Sicer pa Koletova ni tista, ki ji najbolj zameri, saj je po njegovem zgolj dopolnila sodbo, ki je bila napisana že prej. Močno pa zameri tožilki Blanki Žgajnarjevi, ki je zadevo vodila tako, da bi ga z gotovostjo obsodili. Ko pa je začelo postajati očitno, da to ne bo mogoče, ko so “dokazi” postali nerelevatni, zlasti izvedensko mnenje Sabljiča (ki je za Noviča katastrofalno), pa je vodila postopek tako, da bi trajal čim dlje, da bi prišlo do zastaranja. “Mislim, da je zelo pokvarjena!” Zastaranje pa je pomembno za to, ker država v tem primeru ni obvezana vnovično odpreti primera.

Tožilka Blanka Žgajnar (Foto: STA)

Da ne bi delal težav, so ga želeli doživljenjsko zapreti
Če bi Noviča spoznali za nedolžnega, bi bili obvezani primer ponovno odpreti in ga preiskati. Ogromno gorja mu je prizadejal tudi Darko Majhenič, ki je tedaj vodil NPU in ki je iz NPU odšel v Zavarovalnico Maribor, v “bogato plačano službo”. Na dan Novičeve aretacije je trdil, da si je Novič kupil pištolo, se odpeljal na mesto zločina in Jamnika umoril na “grozovit način”. Novič je prepričan, da se je znašel v kolesju krivosodja zato, ker “so nekoga potrebovali”, on pa je bil za to “naravnost idealen”. Leta 2009 je bil odpuščen iz službe, zatem pa je podal tožbo. Nato so “mu naprtili” kazensko prijavo za krajo nekega stroja itd. Vrh tega Novič ideološko ni bil na pravi strani. “In na koncu, da ne bi delal težav, so me želeli doživljenjsko zapreti.” 

Darko Majhenič (Foto: STA)

Danes se preživlja z močno znižano starostno pokojnino in s kmetovanjem
Za konec je Novič še dejal, da se težko preživlja, da skuša dobiti neko službo in da prejema starostno pokojnino, ki je močno zmanjšana zaradi izpada let delovne dobe. Trudi se preživeti, saj denarja nima. Prav tako si prizadeva, da bi od države prejel odškodnino. Deloma se preživlja tudi s kmetovanjem na Krasu. Obenem še ni povsem odmislil službe v Avstraliji, vendar pa veliko oviro predstavlja njegova dolgoletna odsotnost … Ob kmetovanju si želi početi še kaj drugega. Zaveda se, da bo za nekaj let težko dobil službo, zato si želi zaključiti vsaj delo na akademskem področju …

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine