Piše: Vida Kocjan
Predsednik vlade Robert Golob, ki je tudi predsednik instantne kvazistranke Gibanje Svoboda, je prejšnji torek v evropskem parlamentu v Bruslju celotno Evropsko unijo zavajal s svojo podobo uspešnega podjetnika, zamolčal pa je resnico. Še dobro, da je te laži govoril pred praktično prazno dvorano.
»V evropskem parlamentu še nisem poslušala nobenega predsednika vlade, ki bi se tako hvalil na osebni ravni. To ni bil državniški govor politika evropskega formata,« je Golobov govor v evropskem parlamentu komentirala evropska poslanka Romana Tomc. Golob se je namreč pohvalil, kako naj bi bil sam iz nič ustanovil podjetje, ki je danes vredno tri milijarde evrov, pri tem pa je seveda zamolčal, da ima s tem v mislih monopolno podjetje GEN-I v državni lasti, ki ga ne bi bilo brez politične podpore. Prav to podjetje je po dampinških cenah prodajalo električno energijo (in jo še) iz državne Jedrske elektrarne v Krškem.
Vinko Gorenak, nekdanji državni sekretar v kabinetu prejšnjega predsednika vlade Janeza Janše, je ob tem opozoril, da je bilo v dvorani evropskega parlamenta več Golobovih sodelavcev kot poslancev, ki bi jih njegov govor zanimal. To pa ne pomeni, da je lahko lagal. Dejal je namreč, da je v politiko vstopil, ker mu na čelu družbe GEN-I mandata niso podaljšali, še več, iz nič naj bi bil ustanovil družbo GEN-I, kar je preverljiva laž, pravi Gorenak.
Lagal tudi na Brdu
To pa ni bila edina laž Roberta Goloba, ki neresnico pogosto govori tudi v Sloveniji. Gorenak je spomnil, da je Golob pred nekaj več kot mesecem dni na Brdu pri Kranju izjavil, da je bila inflacija v času nastopa njegove vlade (1. junija) »10,8-odstotna, danes pa je 9,9-odstotna«. Golob se je zlagal, kajti po uradnih statističnih podatkih je bila inflacija v maju 8,1-odstotna, junija 10,4- in avgusta 11,5-odstotna. A vrnimo se v evropski parlament.
Laže v Državnem zboru RS
Golob je lagal tudi v državnem zboru v odgovorih na poslansk vprašanj. Tako se je v sredo, dan po nastopu v Evropskem parlamentu, kar trikrat preverljivo zlagal, ko je odgovarjal na poslanska vprašanja. Najprej je dejal, da je uredba o njegovem varovanju nastala na ministrstvu za notranje zadeve, ki je edino pristojno za pripravo take uredbe. Dr. Gorenak, ki te stvari nedvomno zelo dobro pozna, je to komentiral z besedami: »To je seveda čista laž. Predlagatelj take uredbe je lahko tudi generalni sekretariat vlade. Poleg tega je Goloba na laž postavila tudi sedaj že nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar, ko je 7. decembra odgovorila na poslansko vprašanje poslanca Dejana Kaloha. Slednji je Bobnarjevo spraševal, kdo je pripravil uredbo za varovanje predsednika vlade in ali je za njeno sprejetje glasovala na seji vlade. Bobnarjeva je pojasnila, da ministrstvo za notranje zadeve in policija nista sodelovala pri pripravi besedila uredbe o varovanju Roberta Goloba, da je ta nastala na Generalnem sekretariatu Vlade RS. Še več, zapisala je, da je ni bilo na seji vlade, ko je bila omenjena uredba sprejeta. Nadomeščal jo je državni sekretar Branko Lobnikar. Zapisala je še, da nihče ni glasoval proti sprejetju omenjene uredbe. »Verjetno res ne, a poznavajoč način dela vlade je bila omenjena uredba na sejo vlade uvrščena naknadno in vsi udeleženci seje vlade, ki pred to točko niso pritisnili F9 (osveži), sploh niso vedeli, da so s tišino glasovali za omenjeno uredbo o varovanju Roberta Goloba,« je pojasnil Gorenak.
Laži o varovanju
Prejšnjo sredo je Golob v okviru odgovorov na poslanska vprašanja izrekel še eno grobo laž. Dejal je namreč, da se je za »drugačno« obliko varovanja samega sebe odločil šele 27. junija 2022, ko je bila objavljena njegova slika skupaj z mladoletnim sinom, posneta v Bruslju. S tem je vsaj posredno obdolžil svoje varnostnike, ki so bili z njim, in namignil, da je to njihovo delo. Dejstvo pa je, da je vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Boštjan Lindav že pred tem v svojem poročilu zapisal, da je bila odločitev o »drugačnem« varovanju Roberta Goloba sprejeta že 31. maja 2022, ko je Golob že bil predsednik vlade, vlada pa še ni bila imenovana v državnem zboru. Lindava so namreč takrat klicali na sestanek na Generalni sekretariat Vlade RS in mu sporočili takšno odločitev.
To pa še ni bilo vse. Golob je na omenjeni seji državnega zbora lagal še naprej. Dejal je namreč, da spremenjeni način njegovega varovanja ni nič posebnega in da je tako stanje bilo že v času vladavine Janeza Drnovška in da je bilo zelo dobro. »Spet čista laž Roberta Goloba. Res je, da je bila služba, ki je varovala Janeza Drnovška, organizirana podobno, a Robert Golob je namerno zamolčal dejstvo, da je bila ta Drnovškova služba podrejena policiji,« je zapisal Gorenak.
Laži, da ni bilo pritiskov na policijo
Nadalje Golob in sodelavci v njegovem kabinetu permanentno ponavljajo laž tudi o tem, da Golob in njegovi sodelavci nikoli niso politično pritiskali na delo policije. »Seveda bi bilo naivno pričakovati, da bi Golob ali kdo iz njegovega kroga poklical na policijo in naročal, kako naj policija ravna v posameznem primeru. Tako neumen pač ni nihče,« navaja Gorenak in dodaja, da že iz omenjenega poročila Lindava jasno izhaja, da je Robert Golob že 31. maja zahteval, da na mesto šefa Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) čim prej pride Darko Muženič in da je treba zamenjati »tistega dol na mojem koncu« (gre za Evgena Govekarja, direktorja Policijske uprave Nova Gorica). Tudi Tatjana Bobnar je dejala, da ji je Golob ponudil vnovično zaupanje, če iz policije odslovi »točno določeno osebo« (šlo naj bi za Martina Jazbeca, ki vodi Upravo za policijske specialnosti). Dodala je še, da ta oseba v nobenem primeru ni bila vpletena v varovanje demonstracij. V oddaji 24ur zvečer na POP TV pri Urošu Slaku pa je nastopil ustavni pravnik dr. Rajko Pirnat in govoril prav o tem, kaj je in kaj ni politični pritisk na delo policije. Na vsa konkretna vprašanja voditelja oddaje je odgovoril, da gre za politični pritisk na delo policije. Robert Golob in njegovi sodelavci torej s trditvijo, da niso politično pritiskali na policijo, preverljivo grobo lažejo.
Gorenak o Golobu: »Prepričljiv lažnivec in navaden diktator
Nekdanji minister in državni sekretar dr. Vinko Gorenak: »Da je Robert Golob prepričljiv lažnivec in navaden diktator, potrjuje tudi tvit nekdanjega šefa slovenskih kriminalistov, pred tem pa šefa policije v Celju Dušana Mohorka. Takole je zapisal: ‘Kdo je pritiskal na generalnega direktorja policije sedaj, ne vem. Vem pa, kako je takrat kot državni sekretar Golob prišel na Policijsko upravo Celje in poskušal ukazovati, kaj bi morali narediti. Seveda si sedaj kot predsednik vlade tega ne dovoli, če verjameš.’ O lažeh Roberta Goloba danes ne pišejo več le mediji, ki so bliže opoziciji, ampak tudi mediji, ki so v službi slovenskega levega političnega podzemlja. Ti so Goloba postavili na mesto predsednika vlade, a mu očitno ni dorastel. Pogosto se namreč postavljajo na stran Tatjane Bobnar. Je to morda znak, da iščejo nekoga, ki bo Roberta Goloba nadomestil? Odgovor na to vprašanje bo znan kmalu.«
Romana Tomc: »Golobova dejanja doma, v Sloveniji, ne odsevajo tega, kar govori«
Evropska poslanka Romana Tomc je v evropskem parlamentu v Strasbourgu pozorno spremljala Golobov govor. Zapisala je, da je potekala razprava s predsednikom vlade Republike Slovenije Robertom Golobom. Razprava je bila del razprav »To je Evropa« s predsedniki vlad držav članic. Tomčeva je dejala, da je z zanimanjem prisluhnila Golobovemu govoru, v katerem je izpostavil energetsko krizo, zeleni prehod in širitev EU na Balkan.
V nadaljevanju pa je dejala: »Veseli me, da imate predloge, kako se lotiti vseh teh izzivov. Še bolj pa bi me veselilo, če bi imeli rešitve tudi za Slovenijo, kjer so razmere zares zaskrbljive. Poleg vprašanj, povezanih z vse večjo draginjo, je ogrožena tudi pravna država in svoboda medijev.
Na tisoče ljudi v Sloveniji je samo v pol leta vaše vlade ostalo brez zdravnika, vrstijo se kadrovske čistke, državljani plačujejo eno najvišjih cen elektrike v Evropi. Skrbi jih, kako bodo ob visoki inflaciji preživeli zimo. Gospodarstvo opozarja, da so vaši ukrepi prepočasni, prezapleteni in premalo učinkoviti.
Pred nekaj dnevi, kot je bilo že omenjeno, je odstopila vaša ministrica za notranje zadeve in vas obtožila direktnega poseganja v policijo, ker naj bi bili vi osebno zahtevali odpustitev določenih oseb. V nacionalnem parlamentu ste se poslancem zlagali, vaša pretekla in sedanja vloga v povezavi z energetskimi posli je polna neodgovorjenih vprašanj. Predsednica parlamenta, vaša tesna strankarska sopotnica (Urška Klakočar Zupančič, op. av.), mimo pravil določa, kaj izvoljeni poslanci lahko vprašajo in česa ne, vodilne policiste pa primerja z Eichmannom.
Novinarji, ki odkrivajo afere in neučinkovitost vaše vlade, so dnevno podvrženi grožnjam in pritiskom. Očitno je, da pri vodenju uporabljate zelo avtokratske prijeme. Včeraj je zaradi tega iz vaše stranke izstopila tudi ena od soustanoviteljic, ker se ne strinja z vašo politiko. Vse bolj postaja jasno, da poskušate vzpostaviti popolno oblast v vseh institucijah in hkrati utišati še tistih nekaj manjših medijev, ki so do vas kritični.
Žal vaša dejanja doma, v Sloveniji, ne odsevajo tega, kar govorite, do javnosti pa mnoge informacije o zdrsih vašega vladanja težko pridejo, saj vas ščitijo glavni mediji in politični aktivisti. To, kar počnete, je daleč od demokracije. To ni v skladu z evropskimi vrednotami. Vse to bomo sicer najbolj občutili državljani Slovenije, a uničevanje demokracije in brutalni posegi v medijski prostor bi morali skrbeti tudi evropske institucije.
Če se vrnem k vašemu govoru, potem bi si seveda najbolj želeli, da vse, kar ste povedali evropski javnosti, uresničite tudi v Sloveniji. Besede niso dovolj, ljudje pričakujejo ukrepe, ki jim bodo zagotovili učinkovito zdravstvo in pomoč pri spopadanju z visokimi cenami, namesto tega pa so dobili višje davke. Pričakujejo, da boste vzpostavili okolje, ki je prostor za svobodo medijev in misli.«
Požar in Iršič o Golobovih lažeh
Mitja Iršič, politični analitik: »Moraš biti res poseben tip človeka, če te dan pred tem tvoja ministrica dejansko obdolži, da izvajaš tihi politični državni udar na policiji, drug dan pa Evropejcem razlagaš o vladavini prava. To se lahko zgodi le v Sloveniji, kjer je institut checks&balances povsem odpovedal.«
Bojan Požar, novinar, urednik in lastnik spletnega portala pozareport.si: »Predsednik naše vlade je sredi evropskega parlamenta dokazljivo lagal o svojem vstopu na politično sceno (v politiko je namreč vstopil izključno zato, ker ni dobil še enega mandata na čelu Gen-I), vmes pa lagal celo/tudi o svoji ‘zasebni’ poslovni karieri (Golob namreč nikoli ni ustanovil, kaj šele iz nič, družbe Gen-I), kar lahko vsak evropski poslanec zlahka preveri z nekaj kliki na Google?!« Dodal je, da ga je bilo v torek podobno sram kot 6. oktobra 2014, ko se je v evropskem parlamentu kot samokandidatka za slovensko evropsko poslanko predstavila Alenka Bratušek in pogrnila na celi črti.