4.8 C
Ljubljana
sobota, 20 aprila, 2024

Kot z »buldožerjem« nad desne medije

Piše: Peter Truden

Preiskovalna komisija, ki jo vodi Mojca Šetinc Pašek (Gibanje Svoboda), se je spravila na medije, ki so ideološko blizu desnici. Na vse občine so poslali zahtevo po poslovni dokumentaciji v zvezi z oglaševanjem.

 

»Te podatke lahko dobijo na aplikaciji ERAR, ki prikazuje porabo javnega denarja v Sloveniji,« pravi Boris Tomašič, direktor medijske hiše Nova24TV in Novih obzorij: »To ni nič drugega kot ustrahovanje in poskus utišanja do Golobove vlade kritičnih medijev.«

Ukiniti kritične medije

Premier in predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob je že pred volitvami zagrozil, da bo s slovenskega medijskega prostora izbrisal nekatere medije. »Ključna stvar je, da spravimo sovraštvo ven iz javnega prostora in da medije, ki so strankarski in s kapitalom neznanega izvora, enostavno ukinemo,« je sredi aprila na predvolilnem soočenju na Trgu republike dejal Golob. Ta izjava je bila vsekakor hujša kot grožnja nekdanjega premierja Marjana Šarca (jeseni 2018) direktorjem državnih podjetij, naj premislijo, kje oglašujejo. A medijska krajina in dušebrižni analitiki, ki so ves čas vlade Janeza Janše tarnali in tožili v Bruselj, kako so nesvobodni, so ostali tiho.

Golobova napoved se je začela uresničevati na začetku poletja, ko je bila ustanovljena preiskovalna komisija za ugotavljanje politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij in pooblastil zaradi suma domnevnega nezakonitega financiranja kampanje strank za zadnje volitve v DZ. Predsednica je postala Šetinc Paškova, ki je ob tej priložnosti dejala, da pričakuje, da bo SDS v komisijo imenovala »člana, ki ni obremenjen s kakršnim koli lastniškim deležem v medijih, ki jih bomo preiskovali«.

Sla po maščevanju

Izjava predsednice komisije je milo rečena čudna. Prav ona je tista, ki sploh ne bi smela biti v komisiji, saj je bila zaradi neprofesionalnega dela, ko je bila še na RTV Slovenija, pogosto predmet kritik medijev (Nova24TV, Demokracija, Požareport in drugi portali), ki jih zdaj preiskuje. To je dovolj velik razlog za dvom o njeni nepristranskosti. Pojavlja pa se tudi upravičen sum, da jo žene sla po maščevanju.

»Gre za maščevanje in ustrahovanje kritičnega novinarskega pristopa,« je v medijih zapisal Bojan Požar. »Uvrstitev mojega medija na črno listo naj bi dosegla nekdanja novinarka Vesna Vuković, ki trenutno vodi službo za odnose z javnostmi Gibanja Svoboda.« Požar je razkril njene posle z GEN-I, ko je bil šef še Golob. Vukovićeva je sicer nekdanja novinarka portala Necenzurirano, ki je začel delovati februarja 2020, takoj ko je postalo jasno, da bo po Šarčevem odstopu vlado oblikoval Janez Janša. Bil je jasno levo profiliran, kasneje je prešel pod okrilje imperija Martina Odlazka, katerega mediji so z manipulacijami in lažmi sistematično napadali desnosredinsko vlado in si izmišljali zgodbe o Nova24TV, Demokraciji in Požareportu.

Sporni Modic

Na tej točki pridemo še do enega spornega imenovanja. Tomaž Modic je kot novinar portala Necenzurirano postal strokovni sodelavec preiskovalne komisije. »Perverznost je dosegla vrhunec. Pomislite, dostop do celotne poslovne dokumentacije bo imel človek, ki dela za delodajalca, kateremu so preiskovani mediji konkurenca,« pravi nekdanji direktor Novih obzorij Jože Biščak in dodaja, da je parlamentarna večina pravzaprav legalizirala gospodarsko špijonažo. V SDS so sicer že pred časom zahtevali, da se Modic izloči iz parlamentarne komisije.

Ni prvič, da poskuša levica s parlamentarnimi preiskavami omalovaževati desnico in njej naklonjene medije. Čeprav so bile tudi prejšnje komisije precej široko zastavljene, takšnega napada in tako obsežnega nabora medijev v preiskavi še ni bilo. »Levica gre kot buldožer nad nas,« pravi Tomašič in dodaja: »Obnašajo se tako, kot da smo mi preiskovanec. Mi sploh ne moremo biti preiskovanci, ker nismo nosilci javnih pooblastil in funkcij. To je zloraba brez primere.«

Neverjetno je, kakšne dokumente zahtevajo od medijev. Dopisi (kot v primeru prejšnjih komisij) bodo najbrž z zahtevo po vseh finančnih transakcijah romali tudi na banke. Očitno je, da parlamentarna večina in njeni pomagači na levici nimajo nikakršnih dokazov o domnevnem nezakonitem financiranju. Iščejo na slepo in tavajo v temi, zatekajo se k najbolj pritlehnim preiskovalnim metodam.

»Ribiška ekspedicija«

»To je šolski primer ´fishinga´, preiskovalne metode, ki nima zveze s svobodnimi in z demokratičnimi državami,« je prepričan Biščak. »Fishing« ali »ribiška ekspedicija« pomeni, preprosto povedano, da se preiskovalci, ki za domnevno nezakonito dejanje nimajo nikakršnih (materialnih) dokazov (imajo le sum ali pa se jim tako le zdi), zatečejo k »iskanju na slepo«, zahtevajo informacije, podatke in dokumente, ki sploh niso pomembni ali niso predmet preiskave. Gre za zelo na široko zastavljen »lov na informacije«, ki bi jim morebiti prinesel dokaze za kaznivo dejanje.

Tako zbiranje podatkov pomeni hud poseg v temeljne človekove pravice. Tudi slovenska sodišča so že večkrat poudarila,  da »ribiške ekspedicije« oziroma da »iskanje na slepo absolutno ni dovoljeno«. Politični »fishing« smo v Sloveniji že doživeli, žrtvi sta bili Andrej Šircelj in SDS. Preiskovalci NPU so ob preiskavi Širclja zaradi suma pomoči zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti želeli zaseči celoten strežnik SDS, ne samo podatkov, ki so se nanašali na poslanca.

Zloraba komisije

Pri zadevi s preiskovalno komisijo je enako. Šetinc Paškova pod grožnjo s silo in zasegom od vseh občin zahteva celotno poslovno dokumentacijo (vključno s pogodbami), ki je povezana z oglaševanjem v skoraj tridesetih levici nenaklonjenih medijih. Misli si, nekaj bomo že našli. »Šetinc Paškova zlorablja parlamentarno preiskavo za ustrahovanje in utišanje kritičnih medijev,« meni Tomašič. In ne samo to. Kratek rok, da občine izpolnijo njeno zahtevo, kaže na utemeljen sum, da bodo pridobljene podatke pred lokalnimi volitvami izkoristili za politične in ideološke obračune z desnimi kandidati za župane po občinah in mestnih občinah.

Brez možnosti pritožbe

Nekateri sicer pravijo, če nisi nič zagrešil, se ti ni treba bati niti obsežne preiskave. Ne drži. Po tej logiki ti lahko država v stanovanje namesti kamere in te ves čas opazuje, češ da se nimaš česa bati. Bi to dovolili? Bi se s tem strinjali? Bi se vam zdelo normalno, da bi policija (ki bi vas na podlagi ovadbe soseda, ki vam zavida nov avto) zahtevala vse finančne transakcije od vas, vaših družinskih članov in tistih, za katere bi se jim zazdelo, da so vam mogoče pomagali pri nakupu avtomobila?

Mediji, ki so na udaru in jim grozi, da jih leva politika izbriše iz slovenskega medijskega prostora, nimajo skoraj nikakršnega pravnega varstva, da se uprejo zlorabam Šetinc Paškove in Gibanja Svoboda. Požar je za portal Domovina izjavil, da je mogoča pritožba na Ustavno sodišče RS, a misli, da bi bila ta zavržena, češ da se ustavni sodniki ne bodo vmešavali v delo parlamenta. »Ostaja mi zgolj razkrivanje dogajanja v javnosti,« meni. In glede na to, da so v komisiji (ali bodo s komisijo sodelovali) ljudje, ki tam ne bi smeli biti (Šetinc Paškova in Modic), je sum, da pri preiskavi ne gre za ugotavljanje dejanskega stanja, ampak za politično gonjo zoper ideološke nasprotnike (sovražnike) in medijsko konkurenco, povsem upravičen.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine