15.5 C
Ljubljana
ponedeljek, 6 maja, 2024

Klakočar Zupančičeva priznala neuspešno spopadanje s krizo v zdravstvu

Piše: Gal Kovač (Nova24tv.si)

Včeraj je potekalo delovno srečanje stranke Gibanje Svoboda. Čeprav je srečanje trajalo približno sedem ur, o vsebini pogovorov ni veliko znanega. Na sestanku naj bi opravili pregled opravljenega dela pri zdravstveni reformi. Premier in zdravstveni minister pa naj bi govorila tudi o interpelaciji, ki jo za Loredana pripravlja SDS. Ta naj bi kljub neuspešnem vodenju zdravstvenega resorja še vedno užival podporo predsednika vlade. Če so se v Gibanju Svoboda zavili v molk, se je pa zato podpredsednica stranke in predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, razgovorila za RTV v dveh ločenih intervjujih. V pogovoru za nacionalno televizijo je priznala neuspešno spopadanje z izzivi v zdravstvu in napovedala, da bodo nadaljevali z delom po poletnih počitnicah. 

“Ne bom rekla, da se niso zgodile stvari, ki jih nihče ni želel. Ne verjamem, da si jih je želel minister za zdravje. Ko je bil interventni zakon vložen v državni zbor, je bil vložen z najboljšimi nameni in zato se zdaj tudi popravlja. Zato, ker sprejmemo kritiko, vidimo, kaj se je zgodilo, da dejansko čakalne dobe niso bile skrajšane, to se pravi, nismo dosegli tistega cilja, ki smo si ga želeli,” je priznala Urška Klakočar Zupančič.

Minister za zdravje se po enem letu na položaju sooča z mnogimi očitki. Ti se v prvi vrsti nanašajo na čakalne vrste, dezorganizirano mrežo javnih zdravstvenih storitev, navsezadnje pa so se med njegovim mandatom zgodili tudi neverjetni incidenti, kot je bila denimo zamenjava bolnikov v celjski bolnišnici (TUKAJ) ali izbris pacientov iz čakalnih vrst (TUKAJ). S strani nekaterih, sicer provladnih nevladnih organizacij, se sooča z očitki, da želi “privatizirati” zdravstvo. Opozicija mu po drugi strani očita vrsto nepravilnosti, a primarno podaljšanje čakalnih vrst kot tudi neizpolnjene obljube glede “časovnic”.

Klakočar Zupančičeva ga kljub temu brani v medijih: “Dokler minister uresničuje koalicijske zaveze in udejanja naše vrednote, uživa naše zaupanje.” Brani ga tudi predsednik vlade, ki pravi, da interpelacije še ni uspel prebrati, a da v njej vidijo politični manever SDS. Ko jo bo vendarle uspel prebrati, se bo moral soočiti z realnostjo.

A resnica je drugje, kot to trdijo v skrbno pripravljenih sporočilih za javnost. Po informacijah znotraj krogov Gibanja Svoboda je minister Bešič Loredan že dlje časa v nemilosti premierja Goloba, njegovo zamenjavo pa načrtuje po interpelaciji SDS. Do takrat pa bodo na levici strnili vrste in ga odločno podpirali. Z ministrom so skrajno nezadovoljni tudi njegovi najožji sodelavci z ministrstva za zdravje, ki se njegove zamenjave veselijo in jo nestrpno pričakujejo. Kot smo uspeli izvedeti, minister na kolegijih kriči in preklinja, v napetih situacijah se težko obvladuje. Tudi sam je priznal, da trpi za pomanjkanjem empatije.
Kot so zapisali v SDS: “V obdobju, ko je ministrstvo za zdravje namenilo 111 milijonov dodatnih finančnih sredstev za skrajšanje čakalnih dob, so se te pravzaprav povečale, kar je najbolj zaskrbljujoče, skoraj 50.000 pacientov več je na dan 31. marca 2023 na obravnavo čakalo nad dopustno čakalno dobo glede na 1. september 2022. Do junija 2023 je bilo za skrajševanje čakalnih dob na podlagi interventnega zakona porabljenih že okoli 137 milijonov evrov.”

Vojna zoper oporečnike in politično manjšino

Po enem letu svobode postaja jasno, da je bila rdeča nit vladavine svobodnjakov politični boj zoper oporečnike in zoper politično manjšino. Mandat se je pričel s sestavljanjem črnih seznamov oseb, ki so napredovale ali se zaposlile v javni upravi v času vlade Janeza Janše, nadaljeval pa s sistematičnim uzurpiranjem vseh državnih podsistemov in državnega gospodarstva. V prvi vrsti velja izpostaviti odvzem legalno podeljenih mandatov v organih upravljanja v javni RTV. Predsednica državnega zbora je “depolitizacijo” sicer opisala drugače: “Koalicija in stranka sta bili že takoj na začetku mandata soočeni s tolikšnimi ovirami, ki jih nista morali samo prestopiti, ampak preplezati, zato je prav, da smo zadovoljni z delom stranke in koalicije, ker je to tudi uspešno prebrodila.” 

Po poročanju javne RTV so v Gibanju Svoboda sklenili, da se nameravajo razmeram v zdravstvu posvetiti po poletnih počitnicah. Do takrat se bodo morale državljanke in državljani z učinki njihovih politik soočiti sami.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine