7.8 C
Ljubljana
petek, 19 aprila, 2024

Kaj bo danes odločil Državni zbor glede uvrstitve Rusije med države, ki podpirajo terorizem

Piše: Sara Kovač (Nova24tv)

Danes bo državni zbor na izredni seji razpravljal o predlogu stranke SDS glede resolucije o uvrstitvi Rusije med države, ki podpirajo terorizem. Resolucijo so sprejele že mnoge države članice, novembra lani jo je sprejel tudi Evropski parlament, vendar slovenski evropski poslanci takrat le-te niso podprli. Evropski parlament je ob sprejetju tudi pozval države EU, naj storijo podobno. Slovenski državni zbor pa o predlogu, ki ga je prejšnji teden odbor za zunanjo politiko že zavrnil, ne bo glasoval.

Prejšnjo sredo je sicer odbor DZ za zunanjo politiko že glasoval o uvrstitvi Rusije med države podpornice terorizma, a je resolucijo odbor zavrnil. Želja predlagateljev je bila, da bi naša država podprla žrtev agresije ter izrazila obsodbo ruskih napadov na civilno prebivalstvo ter civilno in energetsko infrastrukturo. Gre namreč za jasen poskus doseganja političnih ciljev z ustrahovanjem civilistov in kaže na skladnost s teroristično metodologijo. S tem bi Slovenija ukrajinskemu narodu izkazala vso podporo, ko “brani svojo domovino in se obenem bori za univerzalne vrednote svobode in demokracije”.

Kot je že na odboru poudaril predsednik stranke SDS Janez Janša, odločitev ne bo ostala neopažena v tujini, niti ne v Kijevu in Moskvi. In res ni ostala. Spletni mediji so že poročali o tej potezi vlade Roberta Goloba. Z označitvijo Rusije za podpornico terorizma bi pokazali, da podpiramo mednarodno pravo, je dejal tudi diplomat in nekdanji veleposlanik v ZDA Tone Kajzer. “Zdi se mi primerno, da bi se Slovenija pridružila parlamentom Poljske, Latvije, Litve in Estonije in bi podprla omenjeno resolucijo ter s tem pokazala, kot je z obiskom takratnega predsednika vlade Janeza Janše v Kijevu, da podpiramo mednarodno pravo in obsojamo kršitve in zločine, ki se dogajajo s strani agresorja. Slednje je pomembno tudi z vidika, da zahodne države pokažejo režimu v Rusiji, da zločini ne bodo ostali nekaznovani.”

Levica se je nečastno postavila na stran interesov okupatorskega režima. (Foto: Nova24TV)

Resolucija bi pomagala vladi rešiti zadrego
Anže Logar
 je na odboru dejal, da “ravnanje EU v odzivu na rusko agresijo kaže na stopnjevanje diplomatskega pritiska, saj je že sprejela več paketov sankcij. Zato bi bilo prav, da bi tej gradaciji pritiska sledila tudi Slovenija in jasno opredelila Rusijo kot teroristično državo.” Janez Janša pa je dejal, da je resolucija izraz solidarnosti do naroda, ki trpi. “Z njo smo želeli pomagati rešiti zadrego ob zdrsih pri odnosu do Rusije in njene agresije. Sama resolucija ni nastala iz notranjepolitičnih razlogov, lahko pa da bo iz teh razlogov zavrnjena. Pred glasovanjem o sprejemu resolucija o uvrstitvi Rusije med teroristične države se vprašajte samo, kdo bo vesel, če bo resolucija sprejeta, in kdo bo vesel, če bo resolucija zavrnjena.”

Koalicija je že vnaprej zavrnila predlog
V koaliciji pa so že vnaprej zavrnili predlog resolucije. Zunanja ministrica Tanja Fajon je po vložitvi predloga dejala, da vsaka pobuda za uvrstitev Rusije na seznam držav, ki podpirajo terorizem, pomeni kaznovanje celotnega ruskega naroda. Premier Robert Golob je menil, da je bilo obsodb ruske agresije s strani Slovenije veliko, zato ni potrebe za nove politične deklaracije.

Resolucijo, v kateri je Rusijo označil za državo, ki sponzorira terorizem in uporablja teroristična sredstva, je novembra lani sprejel Evropski parlament. Ta je tudi pozval države EU, naj storijo podobno. Doslej naj bi pozivu sledilo šest članic unije.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine