13.9 C
Ljubljana
četrtek, 2 maja, 2024

Je imenovanje Polone Fijavž kot vršilke dolžnosti odgovorne urednice na RTV sploh v skladu z zakonom?

Piše: A. H. (nova24tv.si)

Pred nekaj dnevi je odjeknila novica, da je Jadranka Rebernik je odstopila s položaja odgovorne urednice Informativnega programa prvega programa Televizije Slovenija. Do imenovanja novega odgovornega urednika je uredništvo kot vršilka dolžnosti odgovorne urednice prevzela Polona Fijavž, vendar njeno imenovanje ni v skladu z zakonom, kar pomeni, da tudi njeno delovanje ni zakonito.

Urednik Spletnega časopisa Peter Jančič je na družbenem profilu opozoril na morebitno nezakonito delovanje nove t.i. v.d. urednice informativnega programa Polone Fijavž, ki je zadolžena za kadrovsko čistko, ki se odvija v zadnjih dneh na RTVS. Postopek njenega imenovanja ni v skladu s postopkom iz Zakona o medijih, kar pomeni, da je tudi njeno “čiščenje” v neskladju z zakonom.

“V zakonu o medijih je določen postopek, kako se izvoli odgovorni urednik. Polona ni bila izvoljena v skladu z zakonom. Ni mnenja uredništva o urednici. Zakon nič ne govori o v.d.-jih. Vse njene odločitve so nezakonite”, je zapisal Jančič in opozoril, da vodstvo pred njenim imenovanjem ni pridobilo mnenja uredništva, čeprav mu to nalaga zakon o medijih. Ta v 18. členu določa: “Pred imenovanjem ali razrešitvijo odgovornega urednika mora izdajatelj pridobiti mnenje uredništva, če ni v temeljnem pravnem aktu določen močnejši vpliv uredništva.”

Foto: zajem zaslona

Mnenje uredništva je bilo v zakon dano kot obvezno ravno iz razloga, ker lahko odgovornosti in naloge, ki jih odgovornemu uredniku nalaga zakon, prevzame in opravlja le oseba, ki izpolnjuje vse pogoje, določene za imenovanje odgovornega urednika, in ki je bila imenovana po postopku, kot ga določa zakon. V tem postopku pa mora izdajatelj pridobiti predhodno mnenje uredništva.

Preden  je Golobova vlada “prilagodila” Zakon o RTV-ju njihovim željam z namenom “depolitizacije”, je bila oseba, ki je opravljala delo odgovornega urednika pred brutalnimi kadrovskimi čistkami, ki jih danes izvršuje vodstvo RTV zaščitena še s 4. odstavkom 21. člena, ki je v primeru, da uredništvo kandidata za odgovornega urednika zavrne, zagotavljal še močnejšo zaščito avtonomije uredništva: “V primeru, da direktor radia ali direktor televizije predlaga v imenovanje generalnemu direktorju za odgovornega urednika kandidata, ki ni dobil pozitivnega mnenja večine programskih delavcev v uredništvu, ima večina programskih delavcev v uredništvu pravico predlagati v imenovanje generalnemu direktorju kandidata, ki je dobil njihovo pozitivno mnenje, o čemer obvestijo Programski svet. V tem primeru generalni direktor izbere kandidata po pridobitvi soglasja Programskega sveta, ki mora najkasneje v roku 15 dni po prejetem obvestilu razpravljati in odločiti, ali da soglasje enemu, obema ali nobenemu od predlaganih kandidatov”, zdaj so to načrtno umaknili.

Foto: zajem zaslona

Vodstvo RTV je pri imenovanju Polone Fijavž morda upoštevalo novi depolitizirani zakon o RTV, za katerega trdijo, da “daje večjo težo pozitivnemu mnenju uredništev k imenovanjem urednikov in vzpostavlja omejitve glede razrešitve urednikov, do katerih ne more priti po samovolji uprave, temveč le, če izgubijo zaupanje uredništva, s čimer mora soglašati Svet RTV”, tako imajo napisano na vladni spletni strani, Bistvo spremembe pa je bila večja moč “svojim” in s tem precedens za naprej, pri čemer se vsi zavedamo, da zasedajo skoraj vsa delovna mesta na RTV. Niso pa upoštevali Zakona o mediji, na tega so očitno pozabili

Vodstvo RTV bi moralo za zakonito delovanje Fijavžove skladno z zakonom o medijih pridobiti mnenje uredništva o imenovanju vršilke dolžnosti odgovornega urednika in izpeljati tudi vse druge postopke, ki jih predvideva zakonodaja. Če odgovorni urednik ni imenovan v skladu s postopkom, je njegovo imenovanje nezakonito.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine