3.7 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

Janša za Radio Ognjišče: To je gašenje požara po več opozorilih, da piromani hodijo okrog z vžigalicami

Piše: Nova24tv

“Zdaj je nastala panika in to, kar se zdaj gre vlada, je gašenje požara po tem, ko ta že na veliko plamti, čeprav je bilo prej nešteto opozoril, da piromani hodijo naokrog z vžigalicami,” je dejal predsednik SDS Janez Janša o odločitvi koalicije, da zamrzne novo obračunavanje omrežnin. 

V oddaji Pogovor z voditeljem Alenom Salihovićem je prvak SDS Janez Janša komentiral aktualne politične zadeve, med drugim tudi spor med kabinetoma predsednika vlade Robertom Golobom in uradom predsednice republike Natašo Pirc Musar, reformo plačnega sistema in morebitno sodelovanje z novimi strankami.

Spor med kabinetom predsednika vlade in predsednice se je, kot vemo, razširil tudi na področje uradnih obiskov oziroma posredovanja vabil na uradne obiske tujim državnikom. Golobov kabinet je zmotilo, da ni bil obveščen o vabilu Pirc Musarjeve kitajskemu predsedniku, in je zahteval dodatna pojasnila zunanjega ministrstva, ki je vabilo formalno odposlalo. Zapletlo pa se je tudi z majskim Golobovim vabilom alžirskemu predsedniku. Janša ob tem poudarja pomembnost redne komunikacije med vsemi predstavniki države, a v tem primeru daje prav vladi, saj je zunanja politika le v njeni pristojnosti.

Ali tvegaš poraz ali pa veš nekaj, česar mi ne vemo
Glede imenovanja guvernerja Banke Slovenije naj bi Nataša Pirc Musar zaobšla željo predsednika vlade, ko je imenovala Antona Ropa. Janša ponavlja, da je to v formalnem smislu možno, a ga po njegovih dolgoletnih izkušnjah čudi, saj če “predlagaš nekoga, ki ga vladna koalicija, ki ima 53 glasov v DZ, ne podpira, moraš ali namerno tvegati nek konflikt, poraz tega kandidata v DZ ali pa veš nekaj več, česar mi oz. ostala javnost še ne ve”.

Na piromane je bilo večkrat opozorjeno
Predsednik SDS je bil med drugim kritičen glede novega obračunavanja električne omrežnine. Koalicijska trojka je zdaj namreč predlagala zamrznitev novega obračunavanja omrežnin, saj je novi sistem večkrat naletel na kritike. Na vprašanje voditelja, ali meni, da koalicijska trojka sploh ve, kaj daje v proceduro in kaj umika, Janša odgovarja: “Jaz mislim, da velikokrat tega ne vejo oziroma da prevečkrat tega ne vejo.” Ob tem je spomnil na nakup sodne stavbe na Litijski cesti v Ljubljani – o tem naj bi odločali dvakrat, potem pa priznali, da niso vedeli, za kaj je šlo.

Stavba na Litijski 51, ki je davkoplačevalce stala 6,5 milijona evrov, je bila kupljena z denarjem, namenjenim obnovam po poplavah.

Dejal je: “Pri novem sistemu obračunavanja omrežnine je bilo v javnosti na tisoče opozoril, še posebej s strani gospodarstva. […] Zdaj je nastala panika in to, kar se zdaj gre vlada, je gašenje požara po tem, ko ta že na veliko plamti, čeprav je bilo prej nešteto opozoril, da piromani hodijo naokrog z vžigalicami.”

Glavna težava šele prihaja
V pogovoru sta se dotaknila tudi dlje časa aktualne teme, in sicer pogajanja vlade s sindikati glede plač. V javnosti sicer najbolj odmeva dvig plač javnim funkcionarjem, tudi sodnikom. Glede na to, da je tudi to nekaj, s čimer se je Janša v času svoje vladavine prav tako ukvarjal, je pojasnil, da je bilo takrat drugače “predvsem to, da so do levih vlad izjemno benevolentni, tudi ta pogajanja o t. i. reformi plačnega sistema oz. njegovih popravkih je v veliki meri pokazala, da vlada sedi predvsem s tistimi sindikati, ki razmišljajo zelo podobno.”, medtem ko se z nekaterimi ostalimi sploh ne želi pogovarjati.

Foto: STA

Meni, da glavna težava šele prihaja, in to v dvojnem smislu. Prvič, ko gre za finance, vlada govori o milijardi, nekaj sto milijonih, kar bi po dosedanjih izkušnjah prineslo dodatnih milijardo in pol obremenitev, ki bi jih vlada rada prenesla v naslednji mandat. S tem bi ogrozila javne finance, sploh ob ohlajanju gospodarstva, meni Janša, ki kot drugi problem vidi razlike v plačah po novem plačnem sistemu in razburjenje nad njim. V zvezi s povišanjem plač sodnikom je spomni na podobno situacijo iz preteklosti: “Med covid-19 smo se funkcionarji solidarnostno odrekli tretjini plače. Sodniki so bili po odločitvi sodišča takrat izjema. Tokrat so si z odločbo ustavnega sodišča sami dvignili plače, kar samo dokazuje, kako sami sebe dojemajo ta kasto,” je bil kritičen. Sicer pa meni, da Slovenija nima sodstva, le nekaj posameznih sodnikov, ki so pošteni in ki se trudijo soditi pošteno.

“Če kje, je bila nova koalicija inovativna pri idejah, kako bolj priviti vijak: najprej so šli z zaustavitvijo mini plačne reforme, ki smo jo naredili v našem mandatu in po kateri bi se neto plače vsem zaposlenim do konca letošnjega leta dvignile za eno neto plačo na leto, ne da bi to dodatno ogrozilo delodajalce. […] Zdaj pa poslušamo, kako so plače obremenjene,” je dejal in opozoril na negospodarno zapravljanje javnega denarja.

Nove stranke – projektni material, instant stranke
Spregovoril je tudi o padanju podpore vladi. Opozoril je, da so se v nekateri drugi vladi ob tako nizki podpori vedno znova pojavljali kandidati za mandatarja, danes pa temu nismo priča. O ustanavljanju novih strank in sodelovanju z njimi pa je dejal, da SDS ni nikoli nikogar izključevala. “Ob sestavljanju vlade smo vedno k pogovorom povabili vse, koalicijo pa sestavili s tistimi, ki so bili pripravljeni sodelovati in s katerimi smo uskladili program,” je dejal.

“Kar tiče teh novih t. i. ponudb – ali poznate kakšen primer nove stranke, ki je nastal v zadnjih dvajsetih letih in se je obdržal? Jaz ga ne poznam,” je bil kritičen do novo nastajajočih strank, za katere ne pričakuje nekega velikega obeta. Kritičen je bil do potez nekdanjega poslanskega kolega Anžeta Logarja in njegove nove stranke. Odhod Logarja ga ni presenetil, meni, da so razhajanja normalna, da pa bi se to lahko opravilo na “nek dostojen način”.

Sodišče skočilo šele, ko so bile grožnje uperjene proti njim
O odškodnini, ki jo mora plačati tožilki in sodnikom, in o javni dražbi njegovih predmetov, ki se je začela v sredo, pa je dejal: “Nisem želel, da se odškodninsko breme krivične sodbe v zadevi Patria prenese na državljane, ampak na tiste, ki so bili odgovorni za to krivično sodbo. Pričakovali smo neko korektno sojenje, dobili pa obravnavo, ki je trajala manj kot tri ure, njim pa je bilo prisojenih 30.000 evrov sodnih stroškov.” Ob tem je opozoril, da je bila njegovemu odvetniku prisojena bistveno manjša odškodnina. Kakršnekoli grožnje z nasiljem so obsojanja vredne, je še poudaril Janša. “Grožnje z nasiljem so nesprejemljive, toda za levo tranzicijsko kvazi elito je težava samo, če kdo grozi njim, če pa kdo grozi nam, je pa vse v redu oziroma se to še spodbuja,” je dejal Janša.

Janša je komentiral delovanje nevladnih organizacij, za katere pravi, da gre za “poskus vzpostavitve vladavine neizvoljenih” in njihovo pretirano financiranje, čemur bi bilo potrebno narediti konec, v zadnjem delu pa sta z voditeljem komentirala tudi ameriške volitve in izvolitev Donalda Trumpa. Izrazil je veselje, da so na večer zmage na odru stali kar trije Slovenci. Verjamem, da, če bi svet in tudi Slovenija poslušala Trumpa v prvem mandatu, bi bile razmere danes boljše.

Foto: AFP

Komentiral je tudi sestavljanje nove Evropske komisije. “To, da je nekdo z nahrbtnikom, kot ga ima Marta Kos, potrjen, ni nobena garancija, da bo takšna oseba mandat tudi dokončala. Dovolj je, da pride v javnost en sam dokument, ki dokazuje, da je delovala v tajni politični policiji, pa bo mandata konec,” je povedal.

T. B.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine