9.4 C
Ljubljana
četrtek, 28 marca, 2024

Janez Janša in poljski premier Mateusz Morawiecki v odprtem pismu predsedniku Evropskega sveta in voditeljem držav članic: »Znova moramo vzpostaviti ravnovesje«

Piše: C.R.

Slovenski premier Janez Janša in poljski premier Mateusz Morawiecki sta napisala skupno pismo predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu in voditeljem članic Evropske unije, v katerem se zavzemata za to, da v luči trenutnih stopnjevanj Ukrajina čim prej postane kandidatka za članstvo v Evropski uniji.

V pismu se vračata v obdobje ob koncu hladne vojne in k Budimpeštanskem memorandumu iz leta 1994, ki je v zameno za nuklearno orožje na njenih tleh Ukrajini zagotavljal ozemeljsko in politično neodvisnost in suverenost. Po njunih besedah s svojimi dejanji ruski predsednik Vladimir Putin grobo krši omenjeni dogovor že od leta 2014. Glede na trenutna stopnjevanja v Ukrajini, pozivata Evropski svet k odločnim in pogumnim političnim odločitvam.

»Znova moramo vzpostaviti ravnovesje, preprečiti vojaško grožnjo in braniti evropski red«, sta zapisala predsednika poljske in slovenske vlade v pismu. Ob tem poudarjata, da pri pogajanjih med Rusijo in ZDA, Evropska unija ne sme biti postavljena na stranski tir. Nasprotno od tega, mora Ukrajincem vlivati upanje in motivacijo za zaščito njihove domovine, demokracije in suverenosti. Oba premierja sta mnenja, da je Evropska unija lahko kos temu »zgodovinskemu izzivu«. Pri tem pa bi bila najboljša strategija integracija Ukrajine v Evropsko unijo do leta 2030. Prvi korak pri tem je odobritev Ukrajine kot uradne kandidatke za članstvo v EU.

»Dejstvo, da Ukrajina ne nadzoruje svojega celotnega ozemlja ne more biti argument proti temu«, poudarjata v pismu, saj je EU že dokazala, da se lahko spoprime s takšnimi izzivi. Po drugi strani sta mnenja, da ima postopno vključevanje Ukrajine v EU lahko le dobre posledice. Evropska unija bi tako namreč nadaljevala z izpolnjevanjem njene »zgodovinske misije« v skladu z njenimi načeli. Ukrajina pa bi dobila že omenjeno motivacijo pri obrambi svoje suverenosti.

Predsednika vlad prav tako pišeta, da takšen razvoj nikakor ne bi ogrožal Rusije in ne bi bil usmerjen proti Rusom. Po njunem mnenju bi v prihodnosti tudi Rusija imela koristi skozi sodelovanje z povečano Evropsko unijo, le ta pa bi ostala odprta za sodelovanje z ruskim narodom.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine