13.4 C
Ljubljana
sreda, 8 maja, 2024

(IZ TISKANE DEMOKRACIJE) Poplave 2023: Osem ljudi, osem zgodb; Oblak: Koncesionarji ne čistijo!

Piše: Petra Janša

Prejšnji petek sva se s fotografinjo odpravili v Savinjsko dolino, kjer sva bili dogovorjeni z ljudmi, ki so utrpeli škodo po nedavnih katastrofalnih poplavah. Danes potrebujejo predvsem finančno pomoč in zagotovilo, da bodo vodotoki sanirani, saj jih je strah novih poplav.

Po avgustovskih poplavah nekateri deli obrežja Savinje in njenih pritokov še vedno spominjajo na vojno območje. Ljudje so večinoma že pospravili naplavljeni mulj iz svojih bivališč in industrijskih obratov, a tu so posamezniki, ki so ostali brez domov in čakajo vladajoče, da odločijo, kaj bo z njihovimi napol porušenimi hišami in posledično z njimi. Prav tako se sprašujejo, kje so končale donacije z dobrodelnih prireditev in kaj bo z denarjem, ki ga je za sanacijo po poplavah namenila EU. S fotografinjo sva obiskali osem ljudi, ki so doživeli nedavno uničujočo ujmo. Vsak s svojo zgodbo trka na vest tistih, ki imajo sedaj v rokah škarje in platno, da se čim prej uredijo tamkajšnji vodotoki in da se finančno pomaga tistim, ki so praktično ostali na cesti. Prav vsem pa so poplave vnesle v srca strah in negotovost, kaj bo ob novem deževju.

Preberite tudi pričevanje podjetnika Rihterja in pričevanje Petra Šarta.

V nedavni ujmi je Oblakovim poplavilo celotno kletno etažo in bivalne prostore v prvi etaži.

Oblak: Koncesionarji ne čistijo!

Danijel Oblak je doma v neposredni bližini Mozirskega gaja. V nedavni ujmi mu je poplavilo celotno kletno etažo in bivalne prostore v prvi etaži. »Z ženo sva bila najbolj srečna, ko je SDS na pomoč poslala svoje člane. Pohvaliti moram tudi gasilce iz celotne Slovenije. Brez njih bi bili verjetno še danes v blatu. Upam, da jim bo država finančno priskočila na pomoč pri nakupu potrebne opreme. Pri čiščenju so nama pomagali tudi prostovoljci,« pripoveduje Oblak in doda, da so bili vsi dobrodošli: »Tudi če bi k nama prišli levi, ki imajo sedaj toliko za povedati, bi jih bil vesel, ampak ni bilo nobenega.« Zdaj še čistijo hišo in okolico ter sušijo kletne in bivalne prostore. »Uničeno je vse razen spalnega dela. Saj vidite, da smo vse, kar je uporabnega, prestavili v garažo. Nekaj je tudi v zgornjem delu hiše. Največji problem je uničena toplotna črpalka, tako da smo bili tri tedne brez tople vode. Umivat smo se hodili k sosedom in tudi hrano so nam dali. Veliko sta nam pomagala tudi Karitas in Rdeči križ. Z občine še ni bilo finančne pomoči. Sicer so škodo že popisali. Dobili smo samo zavarovalno odškodnino, ki pa je veliko manjša od dejanske škode,« pripoveduje Oblak.

Danijel Oblak (foto: Polona Avanzo)

»To je poplavno območje. Tu je že tretjič poplava. Tu hiš sploh ne bi smelo biti. Midva sva razmišljala, da se bova preselila drugam,« prizna in doda, da je prva stvar, za katero mora poskrbeti država, čiščenje struge Savinje s pritoki. »Niso je čistili že 30 let, odkar je prepovedano odvažanje gramoza in peska iz Savinje. Koncesionarji ne čistijo, zato se dogajajo take katastrofe.« Tako kot predhodnika se tudi Oblak boji novih poplav. »Včeraj je bil naliv in sva imela v kleti spet vodo, podtalnico, ki je še vedno visoka.«

Celoten članek preberite v reviji Demokracija!

Tednik Demokracija – Pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine