0.2 C
Ljubljana
petek, 17 januarja, 2025

Iz tiskane Demokracije: Ilegalne migracije in kultura posilstev

Piše: Jože Biščak

Možnost, da bo kaznivo dejanje v Sloveniji zagrešil državljan »tretje države« (večinoma muslimani, Afričani ali Balkanci), je 3,5-krat večja kot možnost, da bo kaznivo dejanje zagrešil slovenski državljan. To je razvidno iz javno dostopnih evidenc.

V drugi polovici avgusta 2018 smo v reviji Demokracija objavili provokativno naslovnico (žensko, ki jo otipavajo temne roke in z nje trgajo oblačila) kot opozorilo na nasilno kulturo, ki jo s seboj prinašajo nezakoniti muslimanski in afriški migranti. Deležni smo bili levičarskih obtožb, da spodbujamo rasizem, nestrpnost in ksenofobijo. Celo ovadili so nas zaradi razpihovanja sovraštva, takratni premier Marjan Šarec je državnim podjetjem žugal, naj ne oglašujejo več v reviji Demokracija.

Kultura posilstev
Naslovnica ni govorila o posilstvih, ampak o migrantih, ki v Slovenijo in Evropo prinašajo kulturo posilstev. To je uveljavljen sociološki pojem za družbe, v katerih je posilstvo družbeno sprejemljivo in ni kaznivo dejanje. V Pakistanu (in tudi Afganistanu) se denimo posilstvo redko šteje za zločin, po podatkih MNZ pa je takrat do konca julija v Slovenijo vstopilo in zaprosilo za azil 475 Pakistancev (vsi moški, prav nobene ženske). Do danes je tako. Največ migrantov, ki so v zadnjih letih nezakonito prestopili slovensko mejo, prihaja iz teh dveh držav.

Število posilstev in primerov spolnega nasilja v Sloveniji hitro narašča. Pred petimi leti (2018) so policisti zabeležili 42 posilstev in 33 primerov spolnega nasilja, lani (2022) se je število teh kaznivih dejanj skoraj podvojilo: 74 posilstev in 61 primerov spolnega nasilja. Ker organi pregona v svojih letnih poročilih ne navajajo države, iz katere prihaja posiljevalec, lahko samo ugibamo, pri koliko primerih spolnega nasilja in posilstev so bili vpleteni (nezakoniti) migranti. Tudi sicer policija javnosti praviloma prikriva nasilna kazniva dejanja in celo kraje, v katere so vpleteni migranti. V medije taki primeri večinoma zaidejo po naključju in tudi iz jeze žrtev, ker nevladne organizacije zahtevajo, da slovenska policija ne vrača nezakonitih migrantov nazaj na Hrvaško. Tako smo v juniju izvedeli za tri posilstva, ki so jih maja zagrešili migranti. Med drugimi je denimo 17-letni migrant, ki je prosilec za azil, na območju Cerknice posilil 78 let staro žensko.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine