12.8 C
Ljubljana
petek, 3 maja, 2024

Golobova vlada širi kulturo smrti

Piše: Gašper Blažič

Medtem ko vlada popolnjuje svoje vrste z novo (in hkrati staro) pravosodno ministrico Andrejo Katič, ki jo poznamo iz časa Šarčeve vlade (in je tudi funkcionarka borčevske zveze), je 3. marca minilo 15 let od dogodka, ki je pretresel Slovenijo.

Tistega dne se so namreč vstopili v morišče, to je v rudniški jašek Barbara pri Hudi jami blizu Laškega. Čeprav je bilo morišče znano že prej – še v osemdesetih letih so tam nastavili alarmno napravo, miličniki pa so odstranjevali cvetje in sveče pred vhodom v rudniški jašek, kar pomeni, da so mnogi vedeli za to morišče –, je bil vstop v notranjost pravi šok. Na tisoče mumificiranih trupel za enajstimi pregradami je zagotovo osupnil celotno slovensko javnost, celo tiste, ki so sicer upravičevali komunistične pokole. Nekaj dni kasneje je sledil šok še s strani tedanjega predsednika republike Danila Türka, ki je to označil za »drugorazredno temo«.

Stalinistična politika sedanje vlade

Morda je samo naključje, da je ta obletnica nekako v času, ko so v evropskem parlamentu predstavili peticijo o pravici do groba in spomina, o čemer smo poročali pred kratkim. Vendar takrat vse podrobnosti o peticiji še niso bile znane. Kot je v svoji javni izjavi ob 15. obletnici vstopa v notranjost morišča zapisal predsednik vladne komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč dr. Jože Dežman, so člani odbora za peticije evropskega parlamenta vseh političnih pripadnosti soglasno podprli peticijo. Predsednica odbora Dolors Montserrat je po seji odbora dr. Mitjo Ferenca, ki je kot prvi podpisnik peticije sodeloval na seji, pisno obvestila , da bo »peticijo posredovala pristojnim nacionalnim organom prek Stalnega predstavništva Slovenije pri Evropski uniji in Neformalni skupini EP za evropsko spominjanje«. »Slovenski uspehi pri odkrivanju, raziskovanju, urejanju prikritih morišč in grobišč, izkopi in pokopi posmrtnih ostankov so bili torej v evropskem parlamentu sprejeti kot velika tema. Kot civilizacijski dosežek,« je zapisal Dežman, ki meni, da so v vseh teh letih kljub velikim oviram vendarle nekaj dosegli.

Vendar pa je ta čas najbolj boleča točka pri vsem tem odnos sedanje vlade, ki je, kot je zapisal Dežman, večkrat ravnala v duhu novodobnega stalinizma, saj je očitno odločena, da še naprej brani sistem ohranjanja in razvijanja revolucionarnih izročil. »Vlada RS, Mestna občina Ljubljana in še kdo so na vrsti, da dojamejo, da v evropskih očeh njihovo rasistično razlikovanje žrtev kot tudi nespoštovanje temeljnih pravic do groba in spomina, resnice in pravice sramotijo Republiko Slovenijo in jo vračajo v totalitarno preteklost. S tem dušijo tudi možnosti za sožitje in odpuščanje. Prav zato smo dolžni nadaljevati procese tranzicijske pravičnosti ter obveščati evropsko in svetovno javnost o naših dosežkih in tudi nasprotovanjih, ki skušajo ovirati odkrivanje resnice, zagotavljanje pravice in zanikajo pravico do groba in spomina,« je med drugim zapisal Dežman v javni izjavi, ki smo jo v celoti objavili na spletni strani Demokracije tako kot izjave civilnodružbenih organizacij, kot so Vseposvojitev, Združeni ob Lipi sprave in Nova Slovenska zaveza, katerih povzetke objavljamo v nadaljevanju.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine