1.9 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Finance: Koliko denarja vam je že pobral Golob?

Piše: Moja Dolenjska

Posameznika z razmeroma dobro plačo bodo Golobovi ukrepi prihodnje leto stali že blizu 2000 evrov na leto. V časniku Finance pa so včeraj objavili komentar z naslovom Koliko denarja vam je že pobral Golob?

Novinar Rok Pikon se sprašuje, ali je Golobova vlada naredila življenje v Sloveniji kaj bolj ugodno in ali je sprožila kakšen ukrep, ki je olajšal posel.

“Plača pa ni edino, kar je obdavčeno bolj. Manj kot pred Golobom zaslužijo tudi normirani espeji z letnimi prihodki, višjimi od 50 tisoč evrov. Finančno ministrstvo pa ima pripravljen še predlog, po katerem bi še bolj zaostrili pogoje za delo normiranim espejem. Že v dveh dvotedenskih obdobjih zapored je prav Golobova vlada z dvigom trošarin preprečila pocenitev pogonskih goriv. Njihov razmislek je torej takšen: cene na trgih so upadle, ampak naj ljudje plačujejo še vedno isto, pa bomo raje mi pobrali prihranek. In kaj potem naredijo s tem denarjem? Kupijo Litijsko in računalnike, ki ležijo v skladišču? Ali je na drugi strani Golobova vlada naredila življenje v Sloveniji kaj bolj ugodno oziroma udobno? (…) Je posel v Sloveniji kaj lažji? Se spomnite kakšnega Golobovega ukrepa, ki je olajšal posel? Zmanjšal birokratska bremena? Pospešil gradnjo? Jaz se ne.”

Kam gre denar?

Davčni prihodki, tj. prilivi v državni proračun, izredno naraščajo. Hkrati Golobova vlada tudi pospešeno zapravlja. Poraba je je bila lani za 1,6 milijarde evrov, v letošnjem prvem polletju pa za 346 milijonov evrov višja od prihodkov. Tolikšen je bil proračunski primanjkljaj, ki ga Golobovi dodatno pokrivajo z novimi posojili. Državo še dodatno zadolžujejo.

Edine obljube, ki jih uresničujejo

Sicer pa številni opozarjajo na obljube Roberta Goloba tik pred volitvami, ko je dejal, da je treba dvigniti davke, ker drugače bomo denar zapravljali za neumnosti. Svoboda in Levica sta se na oslovski klopi Jaše Jenulla (Glas ljudstva) zavezali, da nova vlada ne bo namenjala denarja za infrastrukturo, saj bi več pasovne ceste samo povečale promet in gnečo. Vse to danes imamo.

Dvig davkov trenutno ni edini. Napovedani so novi. Prihodnje leto bomo plačevali še nov davek za dolgotrajno oskrbo. Tudi upokojenci ga bodo morali. Golobovi so namreč po volitvah takoj izničili zakon prejšnje vlade, po katerem tega davka ne bi bilo, pač pa bi denar za dolgotrajno oskrbo črpali iz evropskih sredstev. Golobovi pa so evropska sredstva raje namenili v bazen za skrajne levičarske nevladne organizacije.

Spomnimo še, da gospodarstvo tone. Golob pa je pred volitvami obljubljal, da bo dodana vrednost na zaposlenega presegla 100 tisoč evrov (do leta 2030), vendar od tega ne bo nič. “Dodana vrednost sicer raste, vendar samo za stopnjo letne inflacije. Od vizije ni ostalo nič,” opozarjajo gospodarstveniki.

Še malo in tudi od Slovenije ne bo ostalo nič, lahko dodamo. Se ima pa pregovorno leni oz. malo delovni Robert Golob na vladi lepo. Dobil je igračko, ki mu dodaja vedno nove igračke, in on je s tem zadovoljen. Srečen. Kaj pa mi?

Tako so pred volitvami, aprila 2022, posamezne politike spraševali pouličnjaki pod vodstvom Jaše Jenulla (Glas ljudstva). Da se strinjata z njihovo zahtevo o moratoriju na gradnjo cest, sta srečna potrdila tudi Robert Golob (Svoboda) in Luka Mesec (Levica). In bila nato nagrajena. Z mestoma predsednika in podpredsednika vlade.
Uživač. Z igračko več na dopustu kot na delovnem mestu. (vir: arhiv)

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine